mpesmesa...και αν σου αρεσει μενεις...........


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

mpesmesa...και αν σου αρεσει μενεις...........
mpesmesa...και αν σου αρεσει μενεις...........
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
mpesmesa...και αν σου αρεσει μενεις...........

Εδω δεν είμαστε πολλοί μα λίγοι μετρημενοι,κι όμορφη παρέα μας και σένα περιμένει.


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ειδησουλες και εξεληξεις της F1

3 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Πολύ ακριβός ο Kimi

O Ross Brawn ξεκαθάρισε ότι δεν θα προσλάβει τον Raikkonen για το 2010


Ένα σενάριο που προέκυψε τις τελευταίες ημέρες ήθελε τον Kimi Raikkonen να καταλήγει τελικά στη Brawn GP ως αντικαταστάτης του Jenson Button, που ακόμα δεν έχει ανανεώσει το συμβόλαιό του για το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2010. Ωστόσο, ο Ross Brawn διέψευσε αυτή την πιθανότητα χαρακτηρίζοντας τον Φινλανδό πρωταθλητή του 2007 «υπερβολικά ακριβό» για τα οικονομικά δεδομένα της ομάδας του.

«Είναι πολύ ακριβός. Οι μάνατζέρ του κάνουν διαπραγματεύσεις σε οικονομικά επίπεδα που ίσως να κυμαίνονταν εφόσον δεν είχε αποζημιωθεί από τη Ferrari», είπε ο Brawn.

Πάντως είναι σαφές ότι ο Βρετανός τεχνικός προτιμά να διατηρήσει στις τάξεις της ομάδας του τον Button, που παρά τη σημαντική αύξηση που ζητάει στον ετήσιο μισθό του, δεν φτάνει στα 25 εκατομμύρια ευρώ, που φέρεται να ζητάει ο Kimi.

Από την πλευρά του ο Kimi, που όλα δείχνουν ότι είναι πιο κοντά στη McLaren, έχει τα πράγματα ξεκάθαρα στο μυαλό του. Παρότι έχει ήδη λάβει τους μισθούς που του αναλογούσαν από τη συνεργασία με τη Ferrari για το 2010, θέλει άλλα τόσα από τον επόμενο εργοδότη του αλλά και την ελευθερία να πειραματίζεται όπως για παράδειγμα συμμετέχοντας σε αγώνες του WRC.

«Έχω επιλογές και θέλω να μείνω στη Formula 1, αλλά θα πρέπει όλα να είναι τέλεια για μένα. Δεν έχω κανένα λόγο να υπογράψω ένα συμβόλαιο με το οποίο να μην συμφωνώ 100%», είπε ο Iceman.
WWW.MSFREE.GR

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Εκτός F1 η Toyota

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα F1 έχασε ακόμα έναν μεγάλο κατασκευαστή, καθώς μετά τις Honda και BMW, ήταν η σειρά της Toyota να ανακοινώσει την άμεση αποχώρησή της από το σπορ, την Τετάρτη (4/11).

Τη θέση της Toyota στο grid του 2010 αναμένεται να πάρει η Sauber, η πρώην ομάδα της BMW

Η ιαπωνική εταιρία εξήγησε ότι η απόφασή της οφείλεται στο άσχημο οικονομικό κλίμα που επικρατεί παγκοσμίως.

"Η Toyota Motorsport Corporation (TMC) παρέμεινε αφοσιωμένη στην κορωνίδα του μηχανοκίνητου αθλητισμού ακόμα και εν μέσω των απότομων οικονομικών αλλαγών που ξεκίνησαν πέρυσι", αναφέρει η ανακοίνωση.

"Παρόλα αυτά, βλέποντας τις δραστηριότητές μας στον μηχανοκίνητο αθλητισμό από μια μεσοπρόθεσμη σκοπιά που αντανακλά τις τρέχουσες σκληρές πραγματικότητες σε οικονομικό επίπεδο, αποφασίσαμε να αποσυρθούμε από την F1".

Αν και το μέλλον της ομάδας της Toyota στην F1 ήταν αμφίβολο από τις αρχές της χρονιάς, η ανακοίνωση αυτή ήρθε εντελώς αιφνιδιαστικά, ύστερα από μια συνεδρίαση του διοικητικού συμβουλίου της εταιρίας στο Τόκιο.

Η ομάδα είχε υπογράψει το Σύμφωνο Ομόνοιας που την δέσμευε ως το 2012, ενώ ο πρόεδρός της, Τζον Χάουετ, εμφανιζόταν καθησυχαστικός ως προς τη συμμετοχή της στο πρωτάθλημα της επόμενης σεζόν, λέγοντας ότι απλά ανέμενε περαιτέρω περικοπές στο μπάτζετ.

Τελικά η διοίκηση της εταιρίας είχε άλλη άποψη, η οποία προφανώς βασίστηκε πάνω και στην άσχημη αγωνιστική απόδοση της ομάδας από το 2002, όταν έκανε την είσοδό της στην F1.

Παρά το πολύ υψηλό μπάτζετ που διέθετε μέχρι και πέρυσι, η Toyota Racing δεν κατάφερε να πάρει ούτε μία νίκη στα 139 GP που συμμετείχε, έχοντας ως καλύτερο αποτέλεσμα την τέταρτη θέση του πρωταθλήματος κατασκευαστών το 2005.

Το κενό της Toyota αναμένεται να καλύψει η Sauber, η πρώην ομάδα της BMW που είχε μείνει χωρίς θέση στην F1 και χρηματοδοτείται πλεόν από κεφάλαια που προέρχονται από τη Μέση Ανατολή.
www.sport.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

"Να γράψουμε άλλον επίλογο"


Ιδιαίτερα επικριτική προς τις κινήσεις των αξιωματούχων της F1 τα τελευταία χρόνια είναι η στάση της Ferrari, θεωρώντας αυτούς υπεύθυνους για το κύμα φυγής των μεγάλων κατασκευαστών που πλήττει το σπορ.

"Στο αστυνομικό μυθιστόρημα 'Δέκα Μικροί Ινδιάνοι' της Αγκάθα Κρίστι ο ένοχος ανακαλύπτεται μόνο όταν όλοι οι άλλοι είναι νεκροί, ο ένας μετά τον άλλο. Θέλουμε να περιμένουμε μέχρι αυτό να συμβεί ή θα πρέπει να γράψουμε το βιβλίο της Formula 1 με έναν διαφορετικό επίλογο;" - Ανακοίνωση Ferrari


Η Honda άνοιξε πρώτη τον χορό των αποχωρήσεων τον περασμένο Δεκέμβριο, για να ακολουθήσει νωρίτερα μέσα στη φετινή σεζόν η BMW και τώρα η Toyota.

Εκτός από τις τρεις αυτές εταιρίες κατασκευής αυτοκινήτων, παρελθόν θα αποτελέσει και ο αποκλειστικός προμηθευτής ελαστικών του πρωταθλήματος, Brigdestone, όχι όμως άμεσα, αλλά στο τέλος του 2010.

Η Ferrari θεωρεί ότι το άσχημο οικονομικό κλίμα παγκοσμίως, που επικαλέστηκαν οι κατασκευαστές για να διαβούν την πόρτα της εξόδου, αποτελεί μόνο ένα πρόσχημα και πως η πραγματική αιτία κρύβεται στον "πόλεμο" που άνοιξε η FIA μαζί τους.

Σε ανακοίνωση που αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της, η ιταλική ομάδα περιγράφει με γλαφυρό τρόπο την άποψή της για το ζήτημα. Αναλυτικά:

"Μαρανέλο, 4 Νοεμβρίου 2009 - Μοιάζει με μια παρωδία του 'Δέκα Μικροί Ινδιάνοι' της Αγκάθα Κρίστι, το οποίο εκδόθηκε στην Αγγλία για πρώτη φορά το 1939, αλλά η πραγματικότητα είναι πολύ πιο σοβαρή.

"Η Formula 1 συνεχίζει να χάνει σημαντικά της μέλη: στο διάστημα των τελευταίων 12 μηνών η Honda, η BMW, η Bridgestone και σήμερα το πρωί η Toyota ανακοίνωσαν τις αποχωρήσεις τους. Σε αντάλλαγμα, αν κάποιος μπορεί να το αποκαλέσει έτσι, ήρθαν οι Manor, Lotus (γιατί από την ομάδα των Κόλιν Τσάπμαν, Τζιμ Κλαρκ και Αϊρτον Σένα, για να κατονομάσουμε μερικούς, δεν υπάρχει κάτι περισσότερο από το όνομα), USF1 και Campos Meta.

"Μπορείς να πεις "ίδια με ίδια", γιατί αρκεί να υπάρχουν οι συμμετέχοντες. Αλλά αυτό δεν είναι εντελώς αληθές και εξάλλου θα πρέπει να δούμε αν του χρόνου θα είναι όντως τόσοι στο Μπαχρέιν για την πρώτη εκκίνηση της σεζόν 2010 και πόσοι θα καταφέρουν να βγάλουν τη σεζόν ως το τέλος της.

"Στην πραγματικότητα η σταθερή ροή εγκαταλείψεων είναι περισσότερο αποτέλεσμα του πολέμου κατά των μεγάλων κατασκευαστών αυτοκινήτων από εκείνους που χειρίζονται τις τύχες του σπορ, παρά τα αποτελέσματα της οικονομίας που έχει επηρεάσει την Formula 1 τα τελευταία χρόνια.

"Στο αστυνομικό μυθιστόρημα της Κρίστι ο ένοχος ανακαλύπτεται μόνο όταν όλοι οι άλλοι είναι νεκροί, ο ένας μετά τον άλλο. Θέλουμε να περιμένουμε μέχρι αυτό να συμβεί ή θα πρέπει να γράψουμε το βιβλίο της Formula 1 με έναν διαφορετικό επίλογο;".
www.sport.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

"Κίμι, ο... καταλληλότερος"


Μπορεί ο Λιούις Χάμιλτον να μην εκφράζει ανοιχτά την προτίμηση του όσον αφορά το ποιον θα έχει ως team mate στην McLaren του χρόνου, ωστόσο ο πατέρας του, Αντονι, τάχθηκε ξεκάθαρα υπέρ του Κίμι Ράικονεν.


Ο Ράικονεν θεωρείται φαβορί για τη θέση του Χάικι Κοβαλάινεν στην βρετανική ομάδα και ο Αντονι Χάμιλτον πιστεύει ότι ο υψηλότερος εσωτερικός ανταγωνισμός με έναν πρώην παγκόσμιο πρωταθλητή, μόνο καλό μπορεί να κάνει στον γιο του σε αγωνιστικό επίπεδο.

"Πρώτα θέλω να ξεκαθαρίσω ότι ούτε ο Λιούις ούτε εγώ έχουμε λόγο στην απόφαση", δήλωσε στην φινλανδική εφημερίδα Tutun Sanomat.

"Αλλά αν ήταν να αποφάσιζα εγώ μεταξύ του Χάικι και του Κίμι, θα επέλεγα τον Κίμι, αν και δεν έχω τίποτα κατά του Χάικι. Πάντα μου άρεσε γιατί είναι ένας καλός team mate που κάνει τη δουλειά του σωστά.

"Ο Κίμι είναι ένας ωραίος τύπος. Πιστεύω ότι είναι ο κύριος υποψήφιος και ο καλύτερος οδηγός που θα μπορούσε να έχει ο Λιούις στο πλευρό του σε αυτή την ομάδα. Ο ένας θα έδινε ώθηση τον άλλο".
www.sport.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Ανέβηκαν οι μετοχές του Rosberg

O Γερμανός κάνει απολογισμό μίας σεζόν που τον οδηγεί σε μεγάλη μεταγραφή


Φέτος ήταν η καλύτερη χρονιά του Nico Rosberg στη Formula 1. Ή όπως μου είπε ο ίδιος σε σχετική ερώτηση που του έκανα στο περιθώριο του Grand Prix του Spa, «η χρονιά που είχε το καλύτερο έως τώρα μονοθέσιο στη διάθεσή του»! Όπως και να έχει, οι επιδόσεις του ήταν εντυπωσιακές. Σήκωσε μόνος του όλο το βάρος για τη Williams και απέδειξε ταχύτητα αλλά και σταθερότητα, ικανές να τον οδηγήσουν στην πολυπόθητη μεγάλη μεταγραφή ενόψει του παγκοσμίου πρωταθλήματος του 2010. Την οποία ακόμα δεν αποκαλύπτει…

Ο 24χρονος εκκίνησε σε 15 από τους 17 αγώνες της σεζόν από την πρώτη δεκάδα. Βαθμολογήθηκε σε 11 από αυτούς και μάλιστα τους 8 συνεχόμενους, φτάνοντας σε συνολική συγκομιδή 34.5 πόντων. Τους διπλάσιους δηλαδή σε σχέση με πέρυσι. Όλα αυτά τράβηξαν για μία ακόμη φορά την προσοχή των μεγάλων ομάδων και μάλιστα τον οδήγησαν στην αλλαγή στρατοπέδου, αν και ακόμα δεν έχει επιβεβαιωθεί το αναμενόμενο, η μεταπήδησή του δηλαδή στην Brawn GP.

«Ήταν μία σημαντική χρονιά για μένα, ένα μεταβατικό στάδιο καθοδόν για τη δυνατότητα να μάχομαι του χρόνου για νίκες ή ακόμα και για τον τίτλο. Όλα πήγαν καλά χάρη στην προσπάθεια όλων στη Williams. Είχα ένα καλό μονοθέσιο, που με βοήθησε να φέρω κάποια αποτελέσματα που ανέβασαν τις μετοχές μου ως οδηγό. Είμαι πολύ ικανοποιημένος. Προφανώς, θα θέλαμε να τα πάμε ακόμα καλύτερα – για παράδειγμα, φέτος, δεν ανεβήκαμε καθόλου στο βάθρο, πράγμα ατυχές γιατί νομίζω ότι το αξίζαμε τουλάχιστον μία φορά. Δεν μας έκατσε αλλά γενικά ήταν μία καλή χρονιά», είπε ο Rosberg.

Η συνεργασία του με τη Williams, που ξεκίνησε με τις πρώτες του δοκιμές με μονοθέσιο της Formula 1 και οδήγησε στην προβιβασμό του σε επίσημο οδηγό της το 2006, έχει φτάσει επίσημα στο τέλος της.
www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Δεν μασάει ο Massa

Ο Βραζιλιάνος δεν φοβάται την πρόκληση που ακούει στο όνομα Fernando Alonso



Το 2009 ήταν μία άκρως επεισοδιακή σεζόν για τον Felipe Massa. Ξεκίνησε παλεύοντας με ένα κακό μονοθέσιο, συνεχίστηκε με ένα εξωφρενικό ατύχημα και συνεχίστηκε με μακρά περίοδο αποθεραπείας. Είναι λογικό λοιπόν ο Βραζιλιάνος να προτιμάει να στρέψει την προσοχή του στην επόμενη αγωνιστική σεζόν που εκτός από την πρόκληση της μεγάλης επιστροφής στην ενεργό δράση, περιλαμβάνει κι άλλη μία: την κόντρα με τον νέο του teammate, τον Fernando Alonso! Αν και όπως αναφέρει το σύνηθες λογοπαίγνιο, ο Massa δεν «μασάει»…

«Όποιος οδηγός επιλέγεται για να βρεθεί στο κόκπιτ της Ferrari, είναι δεδομένα εξαιρετικός οδηγός. Πάντα η Ferrari έχει την ελίτ στις τάξεις της. Ο Alonso είναι ένας σπουδαίος οδηγός, ένας από τους καλύτερους στη σύγχρονη Formula 1. Αλλά εγώ θα πρέπει να κάνω ότι πάντα προσπαθούσα να κάνω: να κερδίσω!», είπε ο Βραζιλιάνος.

Στην πρεμιέρα της 14ης Μαρτίου στο Μπαχρέιν, ο Μάσα θα επιστρέψει στην αγωνιστική δράση μετά από απουσία επτά μηνών αλλά είναι σίγουρος ότι η απουσία του δεν έχει αλλάξει την επιρροή που έχει στην ομάδα, ειδικά σε συνάρτηση με την έλευση ενός δύο φορές παγκόσμιου πρωταθλητή όπως ο Alonso.

«Πάντα στις τάξεις της ομάδας γίνεται ομαδική δουλειά. Η ξεχωριστή επιρροή που είχε ο Michael Schumacher κερδήθηκε από αυτόν. Ήρθε σε μία ομάδα προβληματική και την έκανε ανταγωνιστική», είπε ο οδηγός της Ferrari.

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Massa: Είναι σαν νίκη

Ο Felipe Massa επέστρεψε στο κόκπιτ της F60 και ήταν πανευτυχής



Η γιορτή της Ferrari για το τέλος της φετινής σεζόν, που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή στην πίστα Ricardo Tormo της Βαλένθιας, περιλάμβανε και μερικούς γύρους με το μονοθέσιο της ομάδας, την F60. Στο κόκπιτ βρέθηκε ο Felipe Massa, ο οποίος οδήγησε το μονοθέσιο για πρώτη φορά μετά το ατύχημά του στις κατατακτήριες του GP Ουγγαρίας. Λόγω του περιορισμού στις δοκιμές εξέλιξης, ο Massa οδήγησε πριν από λίγο καιρό ένα παλιότερο μονοθέσιο της Scuderia αλλά στη Βαλένθια είχε την ευκαιρία να κάνει μερικούς γύρους επίδειξης με το φετινό.

Ο Βραζιλιάνος ήταν πολύ χαρούμενος που του δόθηκε αυτή η ευκαιρία και δήλωσε ότι αισθάνεται την επιστροφή του στο κόκπιτ σαν νίκη: «Ήταν φανταστικό και είμαι ευτυχισμένος. Αν και οδήγησα μόνο για λίγο, μου άρεσε πάρα πολύ. Έχω πολύ μεγάλο κίνητρο και αυτό που έγινε σήμερα ήταν σαν νίκη. Ήταν όπως πριν από το ατύχημά μου στο Hungaroring. Είμαι πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι εδώ και μπορώ να δουλεύω με την ομάδα. Ήμουν μαζί τους στο Sao Paulo και το Abu Dhabi, αλλά να οδηγώ το μονοθέσιο είναι κάτι εκπληκτικό. Σήμερα θέλω να ευχαριστήσω όλους τους οπαδούς μας, που ήταν κοντά μου όλο αυτόν τον καιρό. Τα μηνύματα που έχω λάβει είναι πολύ ωραία. Ελπίζω ότι θα μπορέσω να τους δώσω κάποια ικανοποίηση το 2010».

Ο Felipe Massa και ο Fernando Alonso θα σχηματίσουν το οδηγικό δίδυμο της Ferrari, το οποίο σύμφωνα με τον Luca di Mοntezemolo θα είναι το κορυφαίο την επόμενη σεζόν: «Κατά τη γνώμη μου, ο Felipe και ο Fernando είναι το καλύτερο δίδυμο οδηγών στη Formula 1. Είμαι βέβαιος ότι και οι δύο έχουν ισχυρό κίνητρο και θέλουν να κερδίσουν. Δεν ανησυχώ που έχουμε δύο Λατίνους οδηγούς, κάτι που μάλλον συμβαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία μας. Και οι δύο γνωρίζουν πολύ καλά ότι τρέχουν για τη Ferrari και όχι για τους εαυτούς τους»
www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Ένα χρόνο εκτός F1 ο Raikkonen

Ο μάνατζερ του Φινλανδού αποκάλυψε τη μεγάλη είδηση


Ο Kimi Raikkonen δεν θα βρίσκεται την επόμενη σεζόν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Formula 1, σύμφωνα με τα λεγόμενα του μάνατζέρ του, Steve Robertson. Μιλώντας στην εφημερίδα της Φιλανδίας Turun Sanomat τόνισε ότι η συμφωνία με τη McLaren δεν καρποφόρησε, καθώς υπήρξε διαφωνία στους χορηγούς και στο οικονομικό. Ο Raikkonen είχε δηλώσει ότι αν δεν τα βρει με τη McLaren την επόμενη σεζόν, τότε θα προτιμήσει να μείνει εκτός δράσης, κάτι που θα κάνει τελικά.

«Οι επιλογές στην F1 ήταν με τη McLaren την επόμενη σεζόν ή τίποτα. Ο Kimi και η McLaren δεν κατάφεραν να έρθουν σε συμφωνία, άρα δεν θα οδηγήσει στην F1 – τουλάχιστον όχι του χρόνου», είπε ο Robertson, μάνατζερ του Φιλανδού. «Ένας χρόνος αποχής δεν σημαίνει κάτι για τον Kimi. Ενδιαφέρεται περισσότερο να παλέψει για τη νίκη και τον τίτλο. Ο Kimi θα λείψει από την F1. Δούλεψε σκληρά το καλοκαίρι – έκανε πολλά πράγματα για τη Ferrari που μόνο οι καλύτεροι οδηγοί μπορούν».

Ο Kimi Raikkonen θα στραφεί προς τα ράλι την επόμενη σεζόν, ενώ το 2011 δεν αποκλείεται τον δούμε στα χρώματα της Red Bull Racing, δίπλα στον Sebastian Vettel.

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Ο Giancarlo Fisichella στην Αθήνα

Ο Ιταλός έκανε επίσκεψη-αστραπή στο Ferrari Store της Πλατείας Συντάγματος



Τη χαρά να υποδεχτεί έναν αστέρα της Formula 1 είχε για λίγη ώρα το απόγευμα της Δευτέρας 23 Νοεμβρίου η Αθήνα. Ο Giancarlo Fisichella παραβρέθηκε στα εγκαίνια του νέου Ferrari Store που άνοιξε κοντά στην Πλατεία Συντάγματος και οι προσκεκλημένοι δημοσιογράφοι είχαν την ευκαιρία να τον συναντήσουν για τον ελάχιστο χρόνο που παρέμεινε στην Ελλάδα. Η Ferrari είναι μια εταιρεία που υποστηρίζει την εμπορική προώθηση του ονόματος, της εικόνας και της φήμης της και σε αυτό το πλαίσιο εντάσσεται το άνοιγμα του καταστήματος στην Αθήνα, το οποίο είναι το 36ο στην αλυσίδα των Ferrari Store σε όλο τον κόσμο. Το κατάστημα βρίσκεται στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας, στη διεύθυνση Κολοκοτρώνη 3-5.

Στα εγκαίνια της Δευτέρας εκτός από τον Fisichella παραβρέθηκαν ο Massimiliano Ferrari, o oποίος είναι Ferrari Licensing και Retail Director, και ο Θεόδωρος Ν. Χαραγκιώνης, Εκτελεστικός Πρόεδρος του Ομίλου Χαραγκιώνη, που είναι ιδιοκτήτης του καταστήματος. Στην εκδήλωση ο Fisichella έκοψε την κορδέλα του καταστήματος και υπόγραψε στο ταμείο, ευχόμενος με αυτόν τον τρόπο «καλές δουλειές».

Ο Fisichella μίλησε στους δημοσιογράφους για την επίσκεψή του: «Πρώτα απ’ όλα, θέλω να πω ότι η Αθήνα είναι μια πολύ ωραία πόλη και σήμερα έχει πολύ καλό καιρό. Είναι πολύ ωραία που βρίσκομαι στην Ελλάδα, σε ένα από τα πιο ωραία Ferrari Store που έχω δει μέχρι στιγμής. Ξέρω ότι υπάρχουν πολλοί Έλληνες που μας ακολουθούν στους αγώνες και αυτό θα αποτυπωθεί στην επιτυχία του καταστήματος».

Ο Ιταλός οδηγός ρωτήθηκε για ορισμένα από τα αγωνιστικά θέματα που είναι στην επικαιρότητα. Όσον αφορά το αν θα τρέχει του χρόνου, είπε ότι παραμένει 3ος οδηγός της Ferrari αλλά βρίσκεται σε επαφές με 1-2 νέες ομάδες για να εξασφαλίσει αγωνιστική θέση αλλά θα είναι πάντα παρών για να βοηθήσει τη Ferrari αν χρειαστεί. Όσον αφορά τους λόγους για τους οποίους δυσκολεύτηκε τόσο φέτος, τους εντόπισε στο ότι η προσαρμογή του στο μονοθέσιο της Ferrari ήταν πιο δύσκολη από ό,τι περίμενε, καθώς δεν μπορούσε να αποκτήσει την απαραίτητη αυτοπεποίθηση για να οδηγήσει γρήγορα το μονοθέσιο.


Ύστερα από αυτήν τη μίνι συνέντευξη Τύπου ο Fisichella ξεναγήθηκε (ιδιωτικά) στους χώρους του καταστήματος και έπειτα από λίγα λεπτά μπήκε στη Ferrari που ήρθε να τον παραλάβει και έφυγε. Συνολικά, ήρθε σε επαφή με τον κόσμο (δηλαδή τους δημοσιογράφους και τους VIP προσκεκλημένους) για πολύ λίγη ώρα, αλλά -και πάλι- δεν έχουμε συχνά την ευκαιρία να συναντάμε έναν οδηγό της F1. Ας ευχηθούμε ότι θα τους δούμε όλους κάποτε να τρέχουν σε ένα ελληνικό Grand Prix, αν και το προσδόκιμο ζωής στην Ελλάδα δεν είναι και τόσο υψηλό…

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Μαθαίνοντας τη Ferrari

Ο Fernando Alonso θέλει να κερδίσει τους ανθρώπους της Scuderia

Ο Fernando Alonso αποδεικνύει τον τελευταίο μήνα το πόσο αφοσιωμένος επαγγελματίας είναι. Ο Ισπανός επισκέφτηκε για δεύτερη φορά από την ημέρα της υπογραφής του συμβολαίου του τα γραφεία της Ferrari στη Modena και συζήτησε αρκετή ώρα με τους μηχανικούς της Scuderia. Πρωταρχικός στόχος του δύο φορές Παγκόσμιου Πρωταθλητή είναι να χτίσει μια καλή σχέση με τους μηχανικούς του, ώστε στον πρώτο αγώνα της σεζόν να έχουν την απαραίτητη άνεση για να εργαστούν στο μέγιστο.

Ο Alonso εξήγησε στη Marca πως το μοναδικό πράγμα που τον απασχολεί είναι να έρθει κοντά στην ομάδα και να αφουγκραστεί τους ρυθμούς της ώστε να αποκτήσει την απαραίτητη εμπιστοσύνη των μηχανικών του. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ισπανός δεν πήρε κανέναν παλιό του μηχανικό στη Ferrari, καθώς πιστεύει ότι "η Ferrari διαθέτει τους καλύτερους μηχανικούς στον κόσμο". Δεν είναι τυχαίο άλλωστε αυτό που ακούστηκε από τους ανθρώπους της Scuderia, πως ο Fernando έχει επισκεφτεί περισσότερο τη Ferrari σε δύο μήνες από ό,τι ο Kimi Raikkonen σε δύο χρόνια.

«Πρέπει να κερδίσω την εμπιστοσύνη της ομάδας και να ξεκινήσω μια καλή σχέση με τους μηχανικούς και τους τεχνικούς μου. Αυτό προσπαθώ να κάνω αυτούς τους μήνες, ώστε να φτάσω στον πρώτο αγώνα έχοντας γνωρίσει καλά την ομάδα και να έχουμε άνεση μεταξύ μας», είπε ο Alonso στη ισπανική εφημερίδα Marca.

Στην παραμονή του στη Modena, ο Alonso είχε την ευκαιρία να οδηγήσει δύο εξαιρετικά αυτοκίνητα της Ferrari στην πίστα του Fiorano, την 458 και την 599, ενώ δεν είχε πρόβλημα να κουβεντιάσει στα ιταλικά με τους ανθρώπους της Scuderia.

Ο Felippe Massa από τη μεριά του θέλει να έχει ένα δυνατό ομόσταβλο ο οποίος θα του δώσει επιπλέον κίνητρο. «Ο Alonso είναι εξαιρετικός οδηγός – όλοι το γνωρίζουν αυτό – και νομίζω ότι θα έχουμε καλή σχέση εκτός πίστας. Νομίζω ότι η άφιξή του δεν θα αλλάξει κάτι στην καριέρα μου ή στη Ferrari».
www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Δοκιμές νέων Jerez 1η ημέρα

Ο Andy Soucek με τη Williams ήταν ταχύτερος στην ισπανική πίστα

Η πρώτη ημέρα δοκιμών για τους νέους οδηγούς με τα μονοθέσια της Formula 1 ολοκληρώθηκε στην πίστα της Jerez. Συνολικά 12 οδηγοί, οι περισσότεροι από αυτούς νεαροί που έπαιρναν την πρώτη γεύση από F1, βρέθηκαν στην ισπανική πίστα για να αποδείξουν αν έχουν θέση στην κορωνίδα του μηχανοκίνητου αθλητισμού. Θυμίζουμε ότι σε αυτές τις δοκιμές, στο πλαίσιο της συμφωνίας των ομάδων, είχαν δικαίωμα να πάρουν μέρος μόνο οδηγοί που έχουν τρέξει σε λιγότερα από 3 Grand Prix.

Στην πρώτη ημέρα που ολοκληρώθηκε στη Jerez, πρωταγωνίστησε ένας «ντόπιος», ο οδηγός Andy Soucek, ο οποίος «κέρδισε» τη συμμετοχή σε αυτές τις δοκιμές με τη Williams ως έπαθλο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στη Formula 2. Ο Ισπανός σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο της ημέρας, παρότι λίγη ώρα προτού το καταφέρει αυτό, είχε κάνει ένα τετακέ που προκάλεσε την εμφάνιση της κόκκινης σημαίας.

Στη δεύτερη θέση του πίνακα των χρόνων βρέθηκε ο Paul di Resta, ο οποίος κατάφερε να εντυπωσιάσει με τη Force India, παρότι έτρεξε μόνο το απόγευμα. Η ινδική ομάδα μοίρασε την ημέρα ανάμεσα στον Σκοτσέζο και στον JR Hildenbrand, ο οποίος οδήγησε το πρωί. Ο Di Resta σημείωσε αυτόν τον χρόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο των δοκιμών, ρίχνοντας στην 3η θέση τον Gary Paffett. O Βρετανός είναι σαφώς ο πιο έμπειρος από όσους έτρεξαν σήμερα, καθώς έχει κάνει ξανά δοκιμές με την ομάδα της McLaren.

Στην 4η θέση του πίνακα βρέθηκε ο Daniel Ricciardo της Red Bull. Ο νεαρός Αυστραλός ήταν και ο πιο πολυάσχολος σήμερα στην ισπανική πίστα, καθώς συμπλήρωσε 112 γύρους με το μονοθέσιο της αυστριακής ομάδας. Πίσω από τον Ricciardo βρέθηκε ο Jules Bianchi με τη Ferrari, στην πρώτη του επαφή με την F60.

Εκτός από τη Force India, με δύο μονοθέσια έτρεξε και η Brawn GP, για την οποία βρέθηκαν στην πίστα ο Mike Conway και ο Marcus Ericcson. Ο Βρετανός ήταν λίγο ταχύτερος από τον Σουηδό και βρέθηκε στην 6η θέση της κατάταξης των χρόνων ενώ o Ericsson ήταν 8ος. Ανάμεσά τους, στην 7η θέση, ανέβηκε ο Αμερικανός Alexander Rossi με τη Sauber. Στην 9η θέση ολοκλήρωσε την ημέρα ο Bertrand Baguette της Renault, μπροστά από τον Hildenbrand με τη Force India. Στα τελευταία 90 λεπτά της ημέρας η McLaren έδωσε την ευκαιρία στον Oliver Turvey, με τον Βρετανό να είναι 11ος, μπροστά από τον Brendon Hartley. Ο Νεοζηλανδός της Toro Rosso επίσης ήταν η αιτία να βγει η πρώτη κόκκινη σημαία της ημέρας, λίγη ώρα μετά το ξεκίνημα της ημέρας, όταν είχε έξοδο και χτύπησε το μονοθέσιό του στην μπαριέρα.

Ο καιρός ήταν καλός σήμερα και δεν επιφύλαξε κανένα πρόβλημα στους οδηγούς, καθώς σε όλη τη διάρκεια της ημέρας επικρατούσε ηλιοφάνεια και η πίστα παρέμενε στεγνή. Οι δοκιμές θα συνεχιστούν και την Τετάρτη και θα ολοκληρωθούν την Πέμπτη.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Δοκιμές νέων Jerez 2η ημέρα

Ο Gary Paffett με τη McLaren ήταν ταχύτερος όλων στην ισπανική πίστα


Οι δοκιμές των ομάδων της Formula 1 για τους νέους οδηγούς συνεχίστηκαν για δεύτερη ημέρα στην πίστα της Jerez. Αυτήν τη φορά ο καιρός δεν ήταν τόσο καλός όσο χθες και παρότι η ημέρα ξεκίνησε καλά, το απόγευμα έπεσε μια ελαφριά βροχή, η οποία δεν επέτρεψε για αρκετή ώρα τη βελτίωση των χρόνων, κάτι που έγινε ξανά εφικτό μόνο στην τελευταία μία ώρα της διαδικασίας.

Στην κορυφή του πίνακα των χρόνων ανέβηκε ο Gary Paffett με τη McLaren, ο οποίος έκανε τον ταχύτερο γύρο του λίγο μετά τη 1.00 το απόγευμα και μάλιστα είχε σημαντική διαφορά από τον δεύτερο. Πίσω από τον Βρετανό οδηγό του DTM βρέθηκε ο Nico Hulkenberg με τη Williams, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη βελτίωση στην κατάσταση της πίστας στο τέλος για να σημειώσει αυτόν το χρόνο, καθώς το ξεκίνημά του δεν ήταν ιδιαίτερα καλό.

Ο Daniel Ricciardo με τη Red Bull εντυπωσίασε για άλλη μία φορά, καθώς ήταν ταχύτερος όλο το πρωί και τελικά πήρε την 3η θέση στο τέλος της ημέρας. Ο Αυστραλός άφησε πίσω του τον Paul di Resta με τη Force India, o οποίος και πάλι οδήγησε μόνο τη μισή ημέρα, καθώς το απόγευμα παραχώρησε τη θέση του στον JR Hildebrand. Την πρώτη του επαφή με την BMW Sauber έκανε ο Esteban Gutierrez, με τον Μεξικανό να σημειώνει τον 5ο καλύτερο χρόνο, μπροστά από τον Mike Conway, ο οποίος οδήγησε το μονοθέσιο της Brawn. Και αυτός όμως μοιράστηκε το μονοθέσιο με άλλον οδηγό, ο οποίος ήταν ο Marcus Ericsson, που πήρε την 7η θέση.

Η Ferrari συνέχισε να χρησιμοποιεί τον νεοπροσληφθέντα Jules Bianchi, ο οποίος αν και σημείωσε μόλις τον 8ο χρόνο ήταν αυτός που «έγραψε» τους περισσότερους γύρους στην ισπανική πίστα, φτάνοντας στους 113. Τον ακολούθησαν οι δύο οδηγοί που μοιράστηκαν το μονοθέσιο της Renault, οι Lucas di Grassi και ο Κινέζος Ho-Pin Tung. Την κατάταξη συμπλήρωσε ο Mirko Bortolotti με την Toro Rosso.

Αναλυτικά οι χρόνοι από τη Jerez
Θ ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΑ ΧΡΟΝΟΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΥΡΟΙ
1. G. Paffett McLaren Mercedes 1:18.718 80
2. N. Hulkenberg Williams 1:19.184 0.466 94
3. D. Ricciardo Red Bull Renault 1:19.243 0.525 92
4. P. Di Resta Force India Mercedes 1:19.411 0.693 58
5. E.Gutierrez Sauber BMW 1:20.190 1.472 68
6. M. Conway Brawn Mercedes 1:20.222 1.504 83
7. M. Ericsson Brawn Mercedes 1:20.440 1.722 37
8. JR Hildebrand Force India Mercedes 1:20.517 1.799 49
9. J. Bianchi Ferrari 1:20.585 1.868 113
10. L. Di Grassi Renault 1:20.898 2.180 54
11. H. Tung Renault 1:21.492 2.774 67
12. M. Bortolotti Toro Rosso Ferrari 1:21.761 3.043 79

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Νέο σύστημα βαθμολόγησης ενόψει στην F1

Η πρόταση προβλέπει βαθμούς για τους 10 πρώτους οδηγούς, ευνοώντας το νικητή ο οποίος θα λαμβάνει 25 βαθμούς





Ριζική αλλαγή του συστήματος βαθμολογίας στα Grand Prix προτείνει να εφαρμοστεί από το 2010 η επιτροπή της F1, η οποία συνεδρίασε υπό τον Bernie Ecclestone με τη συμμετοχή εκπροσώπων των ομάδων, των προμηθευτών και των χορηγών. Το «παρών» έδωσε και ο νέος Πρόεδρος της FIA, Jean Todt.

Με δεδομένη την παρουσία 26 μονοθεσίων στο grid, η Επιτροπή της F1 προτείνει τη βαθμολόγηση των 10 πρώτων πιλότων σε κάθε GP, με 25 βαθμούς για το νικητή, 20 για το δεύτερο και 15 για τον τρίτο. Ο 4ος θα λαμβάνει 10 βαθμούς, ο 5ος 8 βαθμούς, ο 6ος 6 βαθμούς, ο 7ος 5 βαθμούς, ο 8ος 3 βαθμούς, ο 9ος 2 βαθμούς και ο 10ος 1 βαθμό. Για να εφαρμοστεί βέβαια το νέο σύστημα θα πρέπει να εγκριθεί από το Παγκόσμιο Συμβούλιο Μηχανοκίνητου Αθλητισμού της FIA, το οποίο αναμένεται να συνεδριάσει άμεσα.

Η επιτροπή της F1 ενέκρινε την αλλαγή του ονόματος της Brawn σε Mercedes, ενώ ανάθεσε σε υποεπιτροπή της να προτείνει μέτρα για τη βελτίωση του θεάματος μέσα και έξω από τις πίστες. Η επόμενη συνεδρίαση της επιτροπής της Formula 1 θα γίνει στο Μπαχρέιν στις 10 Μαρτίου.

Είναι προφανές ότι το νέο σύστημα βαθμολόγησης που προτείνεται ευνοεί περισσότερο τον νικητή - και μάλλον αυτός είναι ο στόχος του, έτσι ώστε οι αγώνες να γίνουν περισσότερο ανταγωνιστικοί. Επίσης, με την επέκταση του grid από 10 σε 13 ομάδες, με το ισχύον σύστημα θα ήταν δυσκολότερο για τις νέες ομάδες να πάρουν βαθμούς ενώ αν αρχίσουν να βαθμολογούνται οι 10 πρώτοι θα έχουν περισσότερες ευκαιρίες.

Αν κάνουμε μια προσπάθεια να ταιριάξουμε τη νέα βαθμολογία με τα περσινά αποτελέσματα του πρωταθλήματος, βλέπουμε ότι ο Jenson Button, με τις 6 νίκες του, θα είχε ακόμα μεγαλύτερη διαφορά στην πρώτη θέση. Ο Βρετανός θα συγκέντρωνε 230,5 βαθμούς, έναντι 203 του Sebastian Vettel, ο οποίος θα ήταν πιο άνετα δεύτερος. Οι Barrichello και Webber θα διατηρούσαν τις θέσεις τους με 183 και 175 βαθμούς αντίστοιχα και η μόνη διαφοροποίηση στην πρώτη 6άδα θα ήταν ότι ο Kimi Raikkonen θα τερμάτιζε στην 5η θέση, μόλις μισό βαθμό πάνω από τον Lewis Hamilton.

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Παραμένει η Renault στη Formula 1

Η γαλλική ομάδα θα παραμείνει στο σπορ αλλά θα πουλήσει την πλειοψηφία των μετοχών

Πολλά ακούγονταν τις τελευταίες εβδομάδες σχετικά με το μέλλον της Renault στην Formula 1 ή καλύτερα στην έλλειψη αυτού. Ακόμα και ο Bernie Ecclestone έκανε λόγο πριν από μερικά 24ωρα για τέσσερις πιθανούς αγοραστές της Γαλλικής ομάδας που όπως όλα δείχνουν δεν θα διαψεύσει πλήρως κανέναν! Και θα μείνει στο σπορ αλλά και θα πουλήσει ένα σημαντικό μέρος του μετοχικού της κεφαλαίου. Τουλάχιστον αυτό αποκάλυψαν πηγές του βρετανικού δικτύου BBC, σύμφωνα με τις οποίες θα διατηρηθεί το όνομα της ομάδας ενώ η Renault θα κρατήσει μόνο ένα μικρό μέρος των μετοχών.

Αυτά συμφωνήθηκαν στη συνεδρίαση του διοικητικού συμβουλίου της εταιρείας ενώ ακόμα δεν έχει διαρρεύσει το όνομα του κύριου επενδυτή που θα αναλάβει τις τύχες της ομάδας. Στο ρόλο των φαβορί πάντως, βρίσκονται ο Gerard Lopez με την εταιρεία Genii Capital και φυσικά ο συνήθης ύποπτος, David Richards που στο παρελθόν έχει διατελέσει επικεφαλής των Benetton και BAR.

Περισσότερα αναμένεται να μάθουμε από εβδομάδα αλλά και μόνο η παραμονή ενός τόσο ισχυρού ονόματος όπως αυτό της Renault, είναι σημαντική. Ειδικά μετά την αποχώρηση των Toyota και BMW. Όσο για τους οδηγούς, έχει εδώ και καιρό επιβεβαιωθεί η συνεργασία με τον Robert Kubica ενώ το όνομα του teammate του, λογικά θα εξαρτηθεί από τον νέο επενδυτή.

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Δεν είναι αργά για τον Schumacher

Ο Damon Hill τάσσεται υπέρ της επιστροφής του πάλαι ποτέ μεγάλου του αντιπάλου

Μπορεί όταν έτρεχαν ο ένας κόντρα στον άλλο να τρώγονταν σαν τα κοκόρια αλλά ανάμεσα στους παγκόσμιους πρωταθλητές υπάρχει αναγνώριση. Τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τον Damon Hill, θριαμβευτή του 1996, και τον Michael Schumacher, που έζησε ανάλογους θριάμβους επτά φορές στην καριέρα του. Με τον Γερμανό να φημολογείται ότι μπορεί να επιστρέψει το 2010 ως οδηγός της Mercedes, ζητήθηκε από τον Hill να σχολιάσει το ενδεχόμενο κι εκείνος έδωσε το… πράσινο φως, διαβεβαιώνοντας ότι ο Schumi μπορεί ακόμα να μάχεται σε κορυφαίο επίπεδο.

«Ειλικρινά δεν πιστεύω ότι θα ήταν λανθασμένη κίνηση εκ μέρους του Michael Schumacher μία ενδεχόμενη επιστροφή. Αν εγώ μπορούσα να κερδίσω αγώνα στα 37 μου πίσω από το τιμόνι μίας Jordan, τότε σίγουρα ο Michael μπορεί να κερδίσει στα 41 του οδηγώντας ένα μονοθέσιο του Brawn. Ο Ross κέρδισε ήδη τον τίτλο και είμαι σίγουρος ότι θα έχει ανταγωνιστικό μονοθέσιο και του χρόνου. Επίσης, μην ξεχνάτε ότι δεν μιλάμε για οποιονδήποτε οδηγό αλλά για τον Michael Schumacher. Είναι σε εξαιρετική φυσική κατάσταση και σε όλη του τη ζωή δεν έκανε τίποτα άλλο από το να οδηγεί. Ακόμα και το γεγονός ότι τόλμησε να τρέξει με μοτοσικλέτες αποδεικνύει την ανάγκη που έχει για ταχύτητα και αδρεναλίνη», ανάφερε ο Hill στην προσωπική του στήλη στους Times του Λονδίνου.

Οι δυο τους μονομάχησαν για τους τίτλους του 1994 και του 1995, χρονιές που ο Βρετανός οδηγούσε για τη Williams και ο Γερμανός για την Bennetton. Κι αν ο Schumi επικράτησε εκείνη τη διετία, το 1996, που τόλμησε με τη μεταγραφή στη Ferrari, είδε την πλάτη του Hill. Ωστόσο, η επιλογή του Schumacher αποδείχθηκε σωστή αφού στη συνέχεια ακολούθησε περίοδος κόκκινης αυτοκρατορίας που τον οδήγησε σε συνολικά επτά παγκόσμιους τίτλους πριν αποσυρθεί από την ενεργό δράση το 2006.

«Δεν πιστεύω ότι αποσύρθηκε όπως θα ήθελε το 2006. Νομίζω ότι ωθήθηκε εκτός της ομάδας, δεν ήταν δική του επιλογή. Η Ferrari ήθελε να πάρει τον Kimi Raikkonen και τον πίεζε να πάρει μία απόφαση. Πιστεύω λοιπόν πως έχει ακόμα ανοιχτούς λογαριασμούς. Το μοναδικό πρόβλημα κατά τη γνώμη μου, είναι εκείνος ο τραυματισμός στον αυχένα που τον κράτησε εκτός Formula 1 και το καλοκαίρι, όταν σκόπευε να αντικαταστήσει τον Felipe Massa. Αν έχει ξεπεράσει αυτό το πρόβλημα, δεν βλέπω γιατί να μην είναι έτοιμος σωματικά αλλά και αποφασισμένος να μας προσφέρει μερικές ακόμα εντυπωσιακές εμφανίσεις. Αν αυτό θέλει, πιστεύω ότι πρέπει να το κάνει. Θα το απολαύσει και θα αποδείξει και σε όλους ότι είναι κατά βάθος είναι καλός τύπος. Ένας γνήσιος αθλητής», συνέχισε ο Hill.

Όσο για τα σενάρια συνεργασίας της Mercedes GP με τον Michael Schumacher για το 2010 ούτε κοπάζουν αλλά ούτε και διαψεύδονται από τις δύο πλευρές. Μάλιστα, η γερμανική εφημερίδα Bild έκανε λόγο για προσφορά της Mercedes της τάξης των επτά εκατομμυρίων ευρώ για συμβόλαιο ενός έτους.

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Πηγή έμπνευσης ο Massa

Ο πρόεδρος της Ferrrari κάλεσε τους «κόκκινους» να ακολουθήσουν το παράδειγμά του


Πηγή έμπνευσης πρέπει να αποτελέσει για όλη τη Ferrari o Felipe Massa. Τουλάχιστον αυτό πιστεύει ο πρόεδρος της ιαλικής ομάδας, Luca di Montezemolo, που κάλεσε το προσωπικό της Scuderia να μιμηθεί την ταχεία ανάρρωση του άτυχου Βραζιλιάνου οδηγού, με στόχο την ταχεία αγωνιστική ανάκαμψη της ομάδας μετά την απογοητευτική σεζόν που ολοκληρώθηκε πριν από ενάμιση μήνα. Η προτροπή αυτή έλαβε χώρα στο παραδοσιακό χριστουγεννιάτικο γεύμα που γίνεται στο Fiorano.

«Ήταν μία πολύ κακή χρονιά που δεν ανταποκρινόταν στα στάνταρ της Ferrari. Υπήρξαν πολλοί λόγοι για αυτό αλλά όπως μας έχει διδάξει η ιστορία μας και όπως επιβάλλει η κουλτούρα μας, δεν αναζητάμε δικαιολογίες. Κανείς μας δεν είναι ευτυχισμένος με τον τρόπο που εξελίχθηκαν τα πράγματα. Σπανίως ήμασταν αρκετά ανταγωνιστική ώστε να διεκδικήσουμε τη νίκη και αυτό δεν είναι του στιλ μας. Όλοι μας όμως έχουμε τη θέληση και την ικανότητα να αντιδράσουμε, να αντεπιτεθούμε! Όχι μόνο να γίνουμε ξανά ανταγωνιστικοί αλλά να γίνουμε νικητές! Το σύμβολο της επιθυμίας μας για αντεπίθεση είναι ο Felipe. Έμαθε καλά πως είναι να αντιμετωπίζεις πολύ δύσκολες και δραματικές καταστάσεις και πρέπει να αποτελέσει παράδειγμα για όλους μας!», είπε ο Montezemolo.

Στη συνέχεια το λόγο πήρε ο Massa που εξέφρασε την ευγνωμοσύνη του για την υποστήριξη όλων των μελών της ομάδας στη δύσκολη περίοδο την οποία πέρασε μετά τον σοβαρό τραυματισμό του στο Ουγγρικό grand prix.

«Θέλω να ευχαριστήσω κάθε έναν από εσάς για τη στήριξη σας μετά το ατύχημα. Αυτό που μου συνέβη φέτος ήταν απίστευτο και είναι αλήθεια ότι πήρα από εσάς τόση δύναμη, ώστε να καταφέρω να αναρρώσω όσο το δυνατόν συντομότερα. Η θερμή υποστήριξη που έλαβα από τη Ferrari είναι κάτι που δεν θα ξεχάσω όσο ζω. Σας διαβεβαιώνω ότι είμαι πιο αποφασισμένος από ποτέ, να επιστρέψω στην πίστα και να κερδίσω αγώνες», υποσχέθηκε ο Βραζιλιάνος.

Εκτός από νέο μονοθέσιο, το 2010 η Ferrari θα έχει και νέο οδηγικό δίδυμο. Ο Montezmolo λοιπόν, δεν μπορούσε να μην αναφερθεί και στο νέο απόκτημα της Scuderia, τον δύο φορές παγκόσμιο πρωταθλητή Fernando Alonso.

«Θα έχουμε σπουδαίο οδηγικό δίδυμο την επόμενη σεζόν. Όλοι ξέρουμε πολύ καλά τον Felipe και πόσο θέλει να καλύψει το χαμένο έδαφος. Ο Fernando Alonso έρχεται στην ομάδα μας, στην καλύτερη δυνατή περίοδο, τόσο για εκείνον, όσο και για εμάς. Θα έχουμε μία ισχυρή και αποφασισμένη ομάδα που έχει αποδείξει ότι μπορεί να αντιδράσει όταν τα πράγματα δυσκολεύουν αφού αποτελείται από ικανούς ανθρώπους που θέλουν όσο τίποτα τη νίκη. Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους εκ των προτέρων για τις προσπάθειες σας. Του χρόνου, ελπίζω να πρέπει να σας συγχαρώ!», είπε με νόημα ο Ιταλος
www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

66Ειδησουλες και εξεληξεις της F1 - Σελίδα 3 Empty Ferrari: Δεν δεσμεύουμε τον Michael Δευ Δεκ 14, 2009 8:58 pm

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Ferrari: Δεν δεσμεύουμε τον Michael

Η Ferrari δεν θα εμποδίσει μετακίνηση του Schumacher στη Mercedes


Οι φήμες σχετικά με την πιθανότητα ο Michael Schumacher να επιστρέψει στην ενεργό δράση και να αγωνιστεί μία σεζόν με τα χρώματα της Mercedes έχουν οργιάσει τις τελευταίες ημέρες και ορισμένα γερμανικά μέσα έχουν προχωρήσει ένα βήμα παραπέρα. Σύμφωνα με κάποια δημοσιεύματα η συμφωνία ανάμεσα στις δύο πλευρές έχει ήδη κλείσει προφορικά και το μόνο που απομένει είναι να πέσουν οι υπογραφές. Και όλη αυτή η φημολογία ενισχύεται από τις πρόσφατες δηλώσεις του Προέδρου της Ferrari, Luca di Montezemolo, ότι η ιταλική ομάδα δεν θα εμποδίσει τον Γερμανό να αγωνιστεί με τη Mercedes αν αυτό επιθυμεί.

Μετά την αποχώρησή του από την ενεργό δράση το 2006, ο Michael Schumacher παρέμεινε στη Ferrari με το ρόλο του συμβούλου. Φέτος έφτασε μία ανάσα από το να ξαναμπεί σε μονοθέσιο, όταν συμφώνησε να αντικαταστήσει τον τραυματία Felipe Massa αλλά τελικά δεν τα κατάφερε λόγω ενός παλιότερου τραυματισμού στον αυχένα. Φέτος σύναψε νέα συμφωνία με τη Ferrari για συνεργασία στο τμήμα των αυτοκινήτων δρόμου αλλά ο Luca di Montezemolo δήλωσε στο Reuters ότι η συμφωνία αυτή δεν είναι δεσμευτική, πρόσθεσε όμως ότι ο Schumacher δεν έχει έρθει ακόμα σε επαφή μαζί του για αυτό το ζήτημα.

«Όχι, η συμφωνία δεν είναι δεσμευτική. Είναι σαφές ότι αν αποφασίσει να πάρει άλλο δρόμο η συμφωνία μας δεν θα ισχύει πλέον και αυτό είναι πολύ λογικό. Δεν μπορεί να δουλεύει με έναν αντίπαλο και με εμάς ταυτόχρονα. Δεν έχουμε μιλήσει ακόμα σχετικά με αυτό. Είναι απλώς ένας αγαπημένος φίλος και όχι μέλος της ομάδας. Είναι σύμβουλός μας για τα αυτοκίνητα δρόμου», είπε ο Montezemolo.
www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

67Ειδησουλες και εξεληξεις της F1 - Σελίδα 3 Empty Ξανά σε μονοθέσιο ο Massa Δευ Δεκ 14, 2009 9:01 pm

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Ξανά σε μονοθέσιο ο Massa

Τη Ferrari του 2007 θα οδηγήσει ο Βραζιλιάνος στο Mugello


Ο Felippe Massa θα έχει ακόμα μια ευκαιρία μέσα στο 2009 να οδηγήσει μονοθέσιο της Ferrari. Ο Βραζιλιάνος θα βρεθεί στο κοκπιτ του μονοθεσίου του 2007 της Scuderia στην πίστα του Mugello, το οποίο προσφέρει η Ferrari Corse Clienti Department και θα έχει ελαστικά επίδειξης. Ο Massa, μαζί με τους Luca Badoer και Marc Gene θα επισκέπτονταν το Maranello για να μοιράσουν χριστουγεννιάτικα δώρα στους υπαλλήλους του εργοστασίου και με την ευκαιρία ο οδηγός της Ferrari θα οδηγήσει το κόκκινο μονοθέσιο.

Ο Massa τόνισε πως δεν θα μπορούσε να δεχτεί καλύτερο δώρο από τη Ferrari. «Ήθελα να βρεθώ στο τιμόνι ενός μονοθεσίου Formula 1 πριν το τέλος της σεζόν, έτσι βρέθηκα στο Maranello για να το πραγματοποιήσω. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τη Ferrari, η οποία θα μου κάνει αυτό το δώρο».

Ο Βραζιλιάνος έχει οδηγήσει άλλες δύο φορές μονοθέσιο μετά το ατύχημά του στην Ουγγαρία. Η μία ήταν στο Fiorano τον Οκτώβριο και η δεύτερη στη Βαλένθια με την F60 στα πλαίσια του Ferrari World Finals. Η ημερομηνία της δοκιμής ακόμα δεν έχει γίνει γνωστή, όμως αναμένεται να γίνει μέσα στην εβδομάδα. Οι καιρικές συνθήκες δεν επιτρέπουν στους ανθρώπους της ομάδας να επιλέξουν με ασφάλεια μια ημερομηνία

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Απειλεί ξανά με αποχώρηση ο Montezemolo

Ο Πρόεδρος της Ferrari προειδοποιεί ότι αν η F1 δεν αλλάξει η Ferrari θα φύγει


Η βαρύτητα του ονόματος της Ferrari στη Formula 1 είναι γνωστή και δεν χρειάζεται να εξηγηθεί. Στην πρόσφατη διαμάχη ανάμεσα στη FIA και τη FOTA σχετικά με τον περιορισμό στις δαπάνες ο Luca di Montezemolo απείλησε ότι η ιταλική φίρμα θα αποχωρήσει από το σπορ αν δεν γίνουν δεκτές οι θέσεις των ομάδων, μια κίνηση που προκάλεσε μεγάλη αίσθηση και πιθανώς έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην εξέλιξη αυτής της υπόθεσης. Τώρα, λίγους μήνες αργότερα, ο Montezemolo επαναφέρει την απειλή, λέγοντας ότι η Ferrari θα σκεφτεί σοβαρά αν θα ανανεώσει τη μακρόχρονη δέσμευσή της στη Formula 1 αν το σπορ δεν καταφέρει να λύσει τα προβλήματά του.

Η Ferrari μέχρι στιγμής έχει δεσμευτεί μέχρι το τέλος του 2012 αλλά σύμφωνα με τον Ιταλό πρόεδρό της για να συνεχίσει πέρα από αυτό χρειάζεται πολλή δουλειά από τη FIA, τη FOTA και τον κάτοχο των εμπορικών δικαιωμάτων για να έλθουν οι γίνουν τα πράγματα όπως του αρέσουν: «Θέλω να γίνουν πολλές βελτιώσεις από τώρα μέχρι το 2012, όταν θα υπογραφεί η νέα Συνθήκη Ομόνοιας, και αν δεν γίνουν, θα αναζητήσουμε αλλού τα κίνητρά μας. Πήγα στο Le Mans και εντυπωσιάστηκα. Δεν πρέπει να δεχόμαστε το χάσμα ανάμεσα στους οδηγούς και τον Τύπο ή τον κόσμο. Στο παρελθόν τα pit ήταν γεμάτα ωραία κορίτσια και τώρα μοιάζουν με στρατόπεδο συγκέντρωσης. Επίσης, πρέπει να μπορούμε να προσπεράσουμε!. Χρειάζονται πολλές απαντήσεις. Χρειαζόμαστε καλούς ανθρώπους στη FIA. Ο Jean Todt είναι καλός, ξέρει την F1 και είμαι σίγουρος ότι η προτεραιότητά του είναι να δημιουργήσει διαφορετική ατμόσφαιρα. Ο Bernie πλησιάζει στο τέλος της καριέρας του αλλά είμαι σίγουρος ότι θα κοιτάξει μπροστά. Η FOTA ήταν πολύ χρήσιμη. Πρέπει να υπάρχει ένα ισχυρό τρίγωνο ανάμεσα σε αυτά τα μέρη».

Ο Montezemolo επισήμανε ότι η Formula 1 πρέπει να αναθεωρήσει εκ βάθρων τη θέση της: «Πρέπει να αποφασίσουμε πού θα τοποθετήσουμε το προϊόν. Πρέπει να ενσωματώσουμε ακραία τεχνολογία, απόδοση και έρευνα. Πρέπει να μειώσουμε τα έξοδα χωρίς να χάσουμε τα ελκυστικά συστατικά. Τα φρένα από ανθρακονήματα, για παράδειγμα, είναι αδύνατο να χρησιμοποιηθούν στα καθημερινά αυτοκίνητα και μπορούμε να αποδεχτούμε στάνταρ κιβώτια ταχυτήτων χωρίς να χαθούν τα χαρακτηριστικά της F1. Το να μην μπορεί ο Felipe να δοκιμάσει το μονοθέσιο, κατά τη γνώμη μου είναι αντίθετο με τη φύση του σπορ. Για τώρα το καταλαβαίνω αλλά όχι για το μέλλον. Επίσης, το να αντικαταστήσουμε τις ομάδες των κατασκευαστών με ομάδες που δεν ξέρουμε αν είναι έτοιμες ή σε τι κατάσταση δεν νομίζω ότι είναι το καλύτερο. Πριν από λίγα χρόνια μπορούσαμε να κάνουμε δοκιμές κάθε μέρα αλλά τώρα καθόλου. Πρέπει να υπάρχει ισορροπία. Είναι όπως στην Ιταλία, όπου τη μία ημέρα ο γιατρός καπνίζει ενώ κάνει μιαν επέμβαση ενώ τώρα αν καπνίσεις στο δρόμο, μπορεί να σε εκτελέσουν. Χρειαζόμαστε κάτι ενδιάμεσο».

Στη συνέχεια, ο Πρόεδρος της Ferrari έθεσε ορισμένους προβληματισμούς: «Πρέπει να προσέξουμε το θέαμα. Δεν θέλω να κάνω υποδείξεις τώρα, αλλά είναι σωστό να κάνουμε τους αγώνες στην Ευρώπη στις 2 ή 3 το απόγευμα; Δεν ξέρω. Στο ποδόσφαιρο ξεκινούν στις 4, στις 5, ή στις 8 ή 9. Είναι σωστό να έχουμε αγώνες δύο ωρών; Ίσως είναι πολύ μεγάλοι. Πρέπει να τα συζητήσουμε αυτά τα θέματα. Θα έπρεπε να έχουμε τόσο ακριβά εισιτήρια; Σήμερα ένας νεαρός με την κοπέλα του μπορούν να πετάξουν σε όλο τον κόσμο με λιγότερα χρήματα από το να δουν το GP της Monza από καλές θέσεις. Είναι σωστό αυτό; Δεν θέλω να είμαι αλαζόνας ή αυθάδης αλλά θα ήθελα τα επαγγελματικά όργανα να το κοιτάξουν αυτό. Μπορώ να δεχτώ ότι κάποιοι κατασκευαστές αποχώρησαν αλλά πιστεύω ότι στις αρχές της δεκαετίας του 2000 η F1 ήταν στην καλύτερη κατάστασή της για το κοινό, με νέες πίστες και μεγάλες επενδύσεις από τις αυτοκινητοβιομηχανίες»

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Η Mercedes έφερε τον Santa… Schumi

Δύο ημέρες πριν από τα Χριστούγεννα ανακοινώθηκε η επιστροφή του Γερμανού στην F1


Η ιστορική επιστροφή του Michael Schumacher στη Formula 1 μπορεί να καθυστέρησε λίγους μήνες αλλά τελικά είναι πραγματικότητα. Η Mercedes έκανε πραγματικότητα αυτό που πριν από λίγο καιρό ανήκε αποκλειστικά στη σφαίρα της φαντασίας και εμπιστεύθηκε στον Γερμανό 7 φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή το μονοθέσιο της ομάδας για τη σεζόν του 2010. Η ανακοίνωση έγινε σε τηλεφωνική συνέντευξη Τύπου που παραχωρήθηκε στην έδρα της Daimler στη Στουτγάρδη. Επομένως, ολοκληρώθηκε το οδηγικό της δίδυμο, που θα αποτελούν οι Nico Rosberg, ο οποίος είχε ανακοινωθεί πριν από λίγες εβδομάδες, και Michael Schumacher.

Ο Schumacher αποσύρθηκε από την ενεργό δράση στο τέλος του 2006. Η θέλησή του όμως να επιστρέψει στη Formula 1 δεν είναι κάτι καινούριο. Το καλοκαίρι που μας πέρασε είχε συμφωνήσει να αντικαταστήσει τον Felipe Massa στο κόκπιτ της Ferrari, αλλά ένας τραυματισμός στον αυχένα ύστερα από ένα ατύχημα σε αγώνα μοτοσικλέτας νωρίτερα μέσα στη χρονιά δεν του το επέτρεψε. Φαίνεται όμως ότι η σπίθα αυτή φούντωσε το πάθος του για επιστροφή και -υποθέτοντας ότι έχει αναρρώσει πλήρως από τον τραυματισμό του- έφτασε στη συμφωνία με τη Mercedes για να οδηγεί του χρόνου ένα «ασημί βέλος».

Στο γερμανικό Τύπο ήδη από το βράδυ της προηγούμενης ημέρας έκαναν την εμφάνισή τους δημοσιεύματα που ανάφεραν ότι ο Γερμανός, ύστερα από πολλές -τηλεφωνικές κυρίως- συνομιλίες με τον Ross Brawn υπέγραψε τελικά το συμβόλαιό του. Η Bild γράφει ότι θα αμείβεται με 7 εκατ. Ευρώ ετησίως ενώ αναφέρει επίσης ότι η συμφωνία δεν είναι αποκλειστικά για μία χρονιά αλλά υπάρχει οψιόν ανανέωσης και μετά το 2010, αν το επιθυμούν και οι δύο πλευρές.

Οι εργαζόμενοι στο Brackley, την έδρα της Mercedes GP, θα λάβουν ένα ξεχωριστό χριστουγεννιάτικο δώρο το πρωί της Πέμπτης, όταν ο Schumacher θα τους επισκεφθεί για να τους συναντήσει από κοντά.

Η Mercedes επομένως σχημάτισε -όπως το επιθυμούσε- τη δική της «εθνική» ομάδα, με τους Γερμανούς Rosberg και Schumacher, ως απάντηση στο σχηματισμό από τη McLaren της αντίστοιχης βρετανικής, με οδηγούς τους Lewis Hamilton και Jenson Button.

Ο Michael Schumacher δήλωσε ότι το κίνητρό του να επιστρέψει στη Formula 1 ήταν ιδιαίτερα υψηλό: «Νομίζω ότι το θέμα με το κίνητρο είναι απλό. Ένιωσα θαυμάσια όταν στο τέλος Νοεμβρίου έλαβα μια κλήση από τον Ross (Brawn) σχετικά με την πιθανότητα να επιστρέψω στους αγώνες και με τη Mercedes να εμπλέκεται. Ποτέ δεν έφυγα από τις πίστες. Είχα κουραστεί από τη Formula 1 στο τέλος του 2006 αλλά στα 3 χρόνια της απουσίας μου πήρα πίσω όλη την ενέργεια που νιώθω τώρα. ‘Έπαιξα’ λίγο με τις μοτοσικλέτες και τώρα αισθάνομαι έτοιμος για κάτι σοβαρό».

Ο Schumacher ρωτήθηκε και για την κατάσταση του αυχένα του, επιβεβαιώνοντας ότι πλέον είναι υγιής: «Είναι ένα θέμα που καταλαβαίνω ότι σας απασχολεί. Πριν δώσω το τελικό ΟΚ βεβαιώθηκα ότι είμαι εντάξει και μπορώ να πω ότι 100% ο αυχένας μου δεν είναι πλέον πρόβλημα. Δυστυχώς, το καλοκαίρι, όταν έκανα την προσπάθεια με τη Ferrari, ήταν πολύ κοντά στο ατύχημα για να έχω αποθεραπευτεί εντελώς. Τώρα μπορώ να κάνω ό,τι έκανα και παλιά χωρίς πρόβλημα».

Ανακοίνωση της Mercedes

Η επίσημη ανακοίνωση που εκδόθηκε από τη Mercedes αναφέρει: «Η MERCEDES GP PETRONAS Formula One Team επιβεβαιώνει ότι ο 7 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής Michael Schumacher θα κάνει την επιστροφή του στους αγώνες με την ομάδα των Ασημένιων Βελών. Με 7 πρωταθλήματα, 248 Grand Prix, 91 νίκες, 154 βάθρα και 68 pole position, ο 40χρονος Γερμανός δεν χρειάζεται συστάσεις, ύστερα από μια καριέρα στην F1 από το 1991 έως το 2006 με τις Jordan, Benetton και Ferrari. Η επιστροφή του Michael με τη MERCEDES GP PETRONAS είναι η επιστροφή του στο αγωνιστικό τμήμα της Mercedes-Benz, στο οποίο ξεκίνησε τη μαθητεία του το 1990, στα sportscar και στο DTM. Επίσης, Ο Michael ανανεώνει τη συνεργασία του με τον Ross Brawn, μαζί με τον οποίο έχει κερδίσει και τα 7 πρωταθλήματά του. Η σημερινή ανακοίνωση επιβεβαιώνει το οδηγικό δίδυμο της MERCEDES GP PETRONAS για το 2010, με τον Michael και τον 24χρονο συμπατριώτη του Nico Rosberg να οδηγούν τα Ασημί Βέλη».

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Ferrari: Ο Schumacher πλέον είναι αντίπαλός μας

Η Ferrari εύχεται καλή επιτυχία στον Michael Schumacher


Ο Michael Schumacher ανήκει πλέον στη Mercedes και το 2010 θα στηθεί απέναντι στη Ferrari για πρώτη φορά μετά από 15 χρόνια. Οι άνθρωποι της Scuderia δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι με την απόφαση του Γερμανού να επιστρέψει στη Formula 1 με τη Mercedes και αποφάσισαν να του ευχηθούν καλή τύχη στην καινούρια σελίδα της καριέρας του.

Ο Luca di Montezemolo είχε δηλώσει την προηγούμενη εβδομάδα πως δεν θα εμποδίσει τον Schumacher αν θέλει να πάει στη Mercedes και αυτό ακριβώς έκανε. Τώρα οι άνθρωποι της Scuderia πιστεύουν ότι: «Όσο είχαμε να πούμε για τον Schumacher τα έχει πει ο Πρόεδρος Montezemolo την προηγούμενη εβδομάδα. Ευχόμαστε τα καλύτερα στον Michael: από σήμερα είναι αντίπαλός μας και θα κάνουμε τα πάντα για να τον κερδίσουμε όπως θα κάναμε με οποιονδήποτε άλλο αντίπαλο».

Ο Michael Schumacher απογείωσε τη Ferrari τα προηγούμενα χρόνια χαρίζοντάς της πολλές νίκες και παγκόσμια πρωταθλήματα. Η αποχώρησή του όμως βάζει τέλος στην κοινή πορεία των δύο πλευρών.

MSFREE

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Προτάθηκε νέο σύστημα βαθμολόγησης

Η FIA θα αποφασίσει αν θα παίρνουν βαθμούς η pole position και ο ταχύτερος γύρος


Στο πρωτάθλημα Formula 1 του 2010 το σύστημα βαθμολόγησης θα είναι διαφορετικό από αυτό που ίσχυε μέχρι τώρα, μετά την απόφαση του Παγκόσμιου Συμβουλίου Μηχανοκίνητου Αθλητισμού να βαθμολογούνται οι 10 πρώτοι οδηγοί κάθε αγώνα, παίρνοντας αντίστοιχα 25-20-15-10-8-6-5-3-2-1 βαθμούς. Και αυτό το σύστημα, όμως, ενδέχεται να αλλάξει καθώς στη FIA έχει φτάσει μια πρόταση στην οποία αναφέρεται η πριμοδότηση με βαθμούς εκτός από τη θέση στον τερματισμό τόσο της pole position όσο και του ταχύτερου γύρου στον αγώνα.

Την αποκάλυψη αυτήν έκανε ο Stefano Domenicali, μιλώντας στην ιταλική εφημερίδα La Stampa: «Ναι, είναι πιθανό να υπάρξει αναθεώρηση. Περιμένουμε τις αποφάσεις της Αθλητικής Ομάδας Εργασίας (SWG) της FIA τον Ιανουάριο. Υπάρχει μια πρόταση να ανταμείβονται η pole position και ο ταχύτερος γύρος του αγώνα», είπε ο Ιταλός, χωρίς όμως να αποκαλύψει πόσοι βαθμοί προτάθηκε να δίνονται. Επίσης, το γερμανικό motorsport-total.com αναφέρει ότι στην ίδια πρόταση περιλαμβάνεται κάποια αλλαγή στην απαγόρευση των δοκιμών εξέλιξης, χωρίς όμως να δίνονται περισσότερες λεπτομέρειες.
www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Επιστροφή στην κορυφή θέλει η Renault

Η Γαλλική ομάδα στοχεύει σε ανάκαμψη και διεκδίκηση τίτλου το 2011

Μπορεί ο Robert Kubica να ανησυχεί για το μέλλον της Renault τώρα που η Γαλλική εταιρεία πούλησε την πλειοψηφία των μετοχών της στη Genii Capital του επιχειρηματία Gerard Lopez αλλά η διοίκηση της ομάδας δεν συμμερίζεται την ανησυχία αυτή. Μάλιστα, όπως δηλώνει ο Bob Bell που προς το παρόν βρίσκεται ακόμα στη θέση του διευθυντή, στόχος της Renault είναι το 2011 να βρίσκεται ξανά σε θέση να διεκδικεί τα παγκόσμια πρωταθλήματα οδηγών και κατασκευαστών.

«Ο πραγματικός μας στόχος είναι να ισχυροποιήσουμε ξανά την ομάδα μας και το 211 να είμαστε σε θέση να μαχόμαστε ξανά στην κορυφή. Όμως για το 2010 οι στόχοι μας είναι ρεαλιστικοί. Δεν πιστεύουμε ότι θα έχουμε ένα μονοθέσιο που θα κυριαρχεί γιατί η Formula 1 είναι ένα άκρως ανταγωνιστικό πεδίο μάχη. Οι προσδοκία μας για το 2010 είναι να πλησιάσουμε την κορυφή και να διεκδικήσουμε μία θέση ανάμεσα στις τρεις πρώτες ομάδες. Άλλωστε πλέον υπάρχει και ηρεμία στην ομάδα αφού έχει εξασφαλιστεί το μέλλον της και οι θέσεις εργασίας όλων των μελών της. Υπάρχει πολυετής δέσμευση αλλά και μία συνετή στρατηγική. Νομίζω ότι μπορούμε μόνο να βελτιωθούμε από εδώ και πέρα», είπε ο Bell.

Το 2009 ήταν μία πολύ δύσκολη χρονιά για τη Renault, ελέω και του σκανδάλου του ηθελημένου ατυχήματος στη Σιγκαπούρη για το οποίο τιμωρήθηκε η διοίκηση της. Αγωνιστικά η κατρακύλα ήταν χειρότερη αφού η Γαλλική ομάδα έπεσε στην 8η θέση της βαθμολογίας κατασκευαστών, έχοντας μόλις μία παρουσία στο βάθρο.
www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Πρωτομηνιά στα κόκκινα

Ο Fernando Alonso θα κάνει τις πρώτες του δοκιμές την 1η Φεβρουαριου


Λιγότερο από ένα μήνα θα πρέπει να περιμένουν οι οπαδοί της Ferrari αλλά και του Fernando Alonso για να δουν τον Ισπανό να οδηγεί κόκκινο μονοθέσιο. Σύμφωνα με το ειδησεογραφικό πρακτορείο Europa Press, η επίσημη πρώτη του δύο φορές παγκόσμιου πρωταθλητή σε μονοθέσιο της Scuderia θα γίνει την 1η Φεβρουαρίου και συγκεκριμένα στην πίστα Ricardo Tormo της Valencia. Τα πρώτα χιλιόμετρα του Alonso με την ιταλική ομάδα θα λάβουν χώρα στο πλαίσιο τριήμερου τεστ στο οποίο θα λάβουν μέρος όλες οι ομάδες.

Ο 28χρονος Alonso αναμένεται να βρεθεί πίσω από το τιμόνι και τις τρεις ημέρες των δοκιμών, όπως άλλωστε και ο teammate του Felipe Massa αφού αμφότεροι χρειάζονται όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο πίσω από το τιμόνι. Ο πρώτος για να εγκλιματιστεί στο νέο του εργασιακό περιβάλλον κι ο δεύτερος για να προετοιμαστεί για την επιστροφή του στην ενεργό δράση μετά το σοβαρό τραυματισμό του στο Ουγγρικό Grand Prixι.

www.MSFREE.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Προς απαγόρευση οι διπλοί διαχύτες

Οι ομάδες προσανατολίζονται προς την κατάργηση του επίμαχου εξαρτήματος


Στις αρχές του πρωταθλήματος του 2009 υπήρξε μεγάλη αναστάτωση στον κόσμο της Formula 1 λόγω της χρησιμοποίησης από κάποιες ομάδες του διαχύτη διπλού επιπέδου. Η ερμηνεία των τεχνικών κανονισμών από τις Brawn GP, Toyota και Williams επέτρεψε σε αυτές τις ομάδες να χρησιμοποιήσουν αυτήν τη διάταξη, κάτι που δεν έβρισκε σύμφωνες τους υπόλοιπους, που υποστήριζαν ότι οι τρεις αυτές ομάδες παράνομα αποκτούσαν πλεονέκτημα. Το αρμόδιο όργανο της FIA ωστόσο έκρινε ότι οι διπλοί διαχύτες ήταν νόμιμοι και έτσι σταδιακά όλες οι ομάδες τους ενσωμάτωσαν στα μονοθέσιά τους λίγους αγώνες αργότερα.

Όπως αποκαλύπτει το βρετανικό Autosport, οι ομάδες της F1 αυτόν τον καιρό συζητούν το ενδεχόμενο οι διατάξεις αυτές να απαγορευτούν εντελώς από το 2011 και ύστερα, σε μια προσπάθεια να μειωθεί η κάθετη δύναμη που παράγεται από τα μονοθέσια. Οι τεχνικοί διευθυντές των ομάδων συναντήθηκαν στο τέλος της προηγούμενης χρονιάς στο πλαίσιο της FOTA και συμφώνησαν ότι οι διπλοί διαχύτες πρέπει να απαγορευτούν. Αυτό που θέλουν οι ομάδες είναι να θεσπιστεί ένας κανονισμός που θα επιβάλλει το πάτωμα να είναι ένα συνεχές τμήμα, τόσο κάθετα όσο και οριζόντια, κάτι που θα «εξαφανίσει» τις οπές που σχηματίζονται με τον παρόντα σχεδιασμό.

Όταν οι ομάδες οριστικοποιήσουν τη λεκτική απόδοση του νέου κανονισμού, θα τον προωθήσουν στην Τεχνική Ομάδα Εργασίας της FIA για επικύρωση και ενσωμάτωση στους επίσημους κανονισμούς του πρωταθλήματος. Υπολογίζεται ότι από τη μείωση στην κάθετη δύναμη που θα επιτευχθεί με την απαγόρευση των διπλών διαχυτών τα μονοθέσια θα γίνουν περίπου 1 δευτερόλεπτο πιο αργά ανά γύρο.

Ο Mike Gascoyne, τεχνικός διευθυντής της Lotus, υποστηρίζει τη θέση της Ομοσπονδίας στην απομάκρυνση του διαχύτη. «Νομίζω ότι είναι το σωστό. Αυτό είναι που πρέπει να κάνουμε και αυτό εξετάζει να κάνει η FOTA και η FIA για το 2011. Νομίζω ότι είναι λογικό και εύκολο να γίνει – απλά θα σκληρύνουν οι κανονισμοί και θα γίνει».

Επίσης, τα προσπεράσματα δεν πρόκειται να επηρεαστούν αν αποσυρθεί ο διπλός διαχύτης σύμφωνα με τον Gascoyne. «Δεν πιστεύω πως υπήρξε μείωση στα προσπεράσματα, όμως οι αλλαγές δεν βοήθησαν τη βελτίωση των προσπερασμάτων. Και στην πραγματικότητα, αν κοιτάξεις τα νούμερα, δεν θα γινόταν ποτέ. Αλλά αν το κοιτάξεις προσεκτικά, αυτό που ήθελαν να πετύχουν οι ομάδες της F1 στα αεροδυναμικά το πέτυχαν με αποτέλεσμα αν απομακρυνθούν οι διαχύτες θα γίνει αυτό ακριβώς που περιμένουμε. Δηλαδή δεν θα βοηθηθούν οι προσπεράσεις».
www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

75Ειδησουλες και εξεληξεις της F1 - Σελίδα 3 Empty Στις 28 Ιανουαρίου η νέα Ferrari Τετ Ιαν 13, 2010 8:11 pm

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Στις 28 Ιανουαρίου η νέα Ferrari

Η Ferrari θα παρουσιάσει το μονοθέσιό της στο τέλος του μήνα


Μπορεί οι οδηγοί της Ferrari να βρίσκονται στην Madonna di Campiglio και να απολαμβάνουν τα χιονισμένα βουνά και τη ζεστασιά των σαλέ, όμως κάποιοι άλλοι πίσω στο εργοστάσιο δουλεύουν σκληρά για να έχουν έτοιμο το μονοθέσιο της Scuderia του 2010.

Από ό,τι φαίνεται το μονοθέσιο είναι σχεδόν έτοιμο και οι άνθρωποι της ομάδας ανακοίνωσαν πως η επίσημη παρουσίασή του θα πραγματοποιηθεί στις 28 Ιανουαρίου.

Η Scuderia, ωστόσο, δεν ανακοίνωσε πού θα γίνει η παρουσίαση του μονοθεσίου, αλλά είναι πολύ πιθανό να γίνει στην έδρα της Ferrari, στο Maranello. Οι πρώτες δοκιμές του μονοθεσίου θα πραγματοποιηθούν στη Βαλένθια την 1η Φεβρουαρίου.

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης