mpesmesa...και αν σου αρεσει μενεις...........


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

mpesmesa...και αν σου αρεσει μενεις...........
mpesmesa...και αν σου αρεσει μενεις...........
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
mpesmesa...και αν σου αρεσει μενεις...........

Εδω δεν είμαστε πολλοί μα λίγοι μετρημενοι,κι όμορφη παρέα μας και σένα περιμένει.


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

F1....Πρωταθλημα 2009

3 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 6]

76F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: F1....Πρωταθλημα 2009 Δευ Μάης 11, 2009 7:12 pm

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

"Πρωτάθλημα; Ξεχάστε το!"

Η πλήρης απογοήτευση είναι το συναίσθημα που κυριαρχεί στο στρατόπεδο τόσο της Ferrari όσο και της McLaren ύστερα από τον αγώνα στην Βαρκελώνη και την τέταρτη νίκη του Τζένσον Μπάτον σε πέντε αγώνες.

"Αν μπορούμε να πιάσουμε την Brawn στο πρωτάθλημα; Οχι, δεν το νομίζω. Ακόμα κι αν βελτιωθούμε πάρα πολύ και βρεθούμε 3-4 δέκατα μπροστά τους, αυτοί θα συνεχίσουν να μαζεύουν βαθμούς. Αρα ξεχάστε το" - Φελίπε Μάσα

"Είναι κρίμα που δεν μου έχουν δώσει ένα μονοθέσιο για να υπερασπιστώ τον τίτλο μου με αυτό. Τόσο άσχημο είναι το μονοθέσιο. Απλά δεν υπάρχει ελπίδα" - Λιούις Χάμιλτον

Ο Φελίπε Μάσα τόνισε ότι οι οπαδοί της Scuderia θα πρέπει να ξεχάσουν για φέτος το πρωτάθλημα, προσθέτοντας ότι το γεγονός πως έμεινε από καύσιμα προς το τέλος της κούρσας δεν οφείλεται σε λάθος υπολογισμό της ομάδας του, αλλά σε κάποιο πρόβλημα με το μηχάνημα ανεφοδιασμού.

Αλλά και ο Λιούις Χάμιλτον εμφανίστηκε απαισιόδοξος, λέγοντας πως δεν υπάρχει ελπίδα για κάτι καλό φέτος, και εξέφρασε τη λύπη του που η McLaren δεν κατάφερε να του δώσει ένα αρκετά καλό μονοθέσιο ώστε να υπερασπιστεί τον περσινό του τίτλο.

Εντελώς αντίστροφο είναι ασφαλώς το κλίμα στην Brawn, η οποία πέτυχε το δεύτερο 1-2 της στην σεζόν, ύστερα από την πρεμιέρα της Αυστραλίας. "Εχουμε πάρει ξανά πίσω το προβάδισμα", τόνισε περιχαρής ο Μπάτον, ο οποίος εξακολουθεί να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση στο πρωτάθλημα.

Αναλυτικά, οι δηλώσεις μετά το GP Ισπανίας:

Τζένσον Μπάτον (Brawn, 1ος): "Είναι ένα όνειρο που γίνεται πραγματικότητα ως τώρα αυτή τη σεζόν, ακόμα και σε στιγμές που είναι δύσκολες φαίνεται ότι είμαστε σε θέσει να παίρνουμε νίκες. Νιώθω στην κορυφή του κόσμου αυτή τη στιγμή. Η ομάδα έχει κάνει σπουδαία δουλειά και με αυτό το πακέτο πήραμε το προβάδισμα ξανά πίσω, χάρη και στην Mercedes, καθώς χωρίς αυτή δεν θα τα καταφέρναμε.

"Και εγώ και ο Ρούμπενς πηγαίναμε για τη νίκη, αλλά με άλλαξαν στα δύο stops για να είμαστε καλυμμένοι. Τα τρία pit-stops ήταν η πιο γρήγορη στρατηγική, όπως πιστεύαμε. Δεν ήμουν σίγουρος για τα δύο stops, γιατί όταν έβαλα τα καύσιμα ένιωθα πολύ βαρύς.

"Δεν περίμενα ότι θα έβγαινα μπροστά από τον Φελίπε και τον Σεμπάστιαν, αλλά τα κατάφερα. Οπότε έβαλα το κεφάλι κάτω και προσπάθησα να πάω όσο το δυνατό πιο γρήγορα. Είναι πολύ ωραίο που κερδίσαμε στην επιστροφή μας στην Ευρώπη, σε μια πίστα όπως είναι η Βαρκελώνη, την οποία πάντα έβρισκα δύσκολη. Αυτό το γεγονός μού δίνει μεγάλη αυτοπεποίθηση για το υπόλοιπο της σεζόν".

Ρούμπενς Μπαρικέλο (Brawn, 2ος): "Η κούρσα εξελίχτηκε αρκετά καλά. Εκανα καλή εκκίνηση και πέρασα επικεφαλής. Ακουσα ότι άλλαξαν την στρατηγική του Τζένσον και έπρεπε να συνεχίσω να πιέζω, αλλά το τρίτο μου σετ ελαστικών δεν ήταν καλό και δεν ξέρω αν είχε σπάσει κάτι στο μονοθέσιο.

"Οπότε δεν κατάφερα να διατηρήσω καλό ρυθμό και από εκεί και μετά πάλευα να κρατήσω το μονοθέσιο στην πίστα και ήταν ανακούφιση για μένα η δεύτερη θέση. Είμαι απογοητευμένος που δεν κέρδισα την κούρσα γιατί αισθανόμουν ότι την είχα στο τσεπάκι μου σήμερα, αλλά το αποτέλεσμα παραμένει σπουδαίο για την ομάδα".

Σεμπάστιαν Φέτελ (Red Bull, 4ος): "Ηταν μια απογοητευτική κούρσα για μένα, γιατί το μονοθέσιο ήταν πάρα πολύ δυνατό σήμερα, πολύ ανταγωνιστικό και είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσαμε να παλέψουμε με τις Brawn. Δυστυχώς ο Φελίπε με πέρασε στην εκκίνηση και έμεινα κολλημένος πίσω του σε όλον τον αγώνα. Προσπάθησα να τον περάσω 1-2 φορές, αλλά δεν έφτασα ποτέ πραγματικά κοντά για να επιχειρήσω την μανούβρα.

"Είναι πολύ εκνευριστικό να βλέπεις δύο μονοθέσια να ξεφεύγουν και εσύ να μένεις κολλημένος πίσω από ένα κόκκινο μονοθέσιο για 63 γύρους. Είναι πολύ εκνευριστικό, ειδικά όταν ξέρεις ότι μπορείς να πας πολύ πιο γρήγορα".

Φερνάντο Αλόνσο (Renault, 5ος): "Οπως είπα πριν από την κούρσα, θα πρέπει να τερματίσεις. Οι περιστάσεις ήταν ευνοϊκές για μας από την αρχή του αγώνα, κερδίζοντας μερικές θέσεις και μετά με το πρόβλημα που είχε ο Μάσα. Ημασταν λιγάκι τυχεροί, αλλά και το μονοθέσιο ήταν καλό σε όλον τον αγώνα, οπότε τα καταφέραμε".

Φελίπε Μάσα (Ferrari, 6ος):
"Αν μπορούμε να πιάσουμε την Brawn στο πρωτάθλημα; Οχι, δεν το νομίζω. Θα πρέπει να είμαστε ρεαλιστές. Υστερα από πέντε αγώνες έχουν κερδίσει τέσσερις φορές. Ακόμα κι αν βελτιωθούμε πάρα πολύ και βρεθούμε 3-4 δέκατα μπροστά τους, αυτοί θα συνεχίσουν να μαζεύουν βαθμούς. Αρα ξεχάστε το.

"Δεν είχαμε πρόβλημα με τους υπολογισμούς (στον τελευταίο ανεφοδιασμό). Το πρόβλημα ήταν στο μηχάνημα. Αλλά δεν ξέρω αν ήταν λάθος του ανθρώπου που χειριζόταν το μηχάνημα ή απλά στο μηχάνημα. Ηταν πολύ εκνευριστικό γιατί παλεύεις σε όλον τον αγώνα και μετά αναγκάζεσαι να κόψεις ρυθμό".

Λιούις Χάμιλτον (McLaren, 9ος):
"Τι μπορείς να κάνεις; Εδωσα και την ψυχή μου στον αγώνα, όπως κάνω πάντα, απλά το μονοθέσιο δεν είναι καλό. Δεν είχα καθόλου πρόσφυση. Είναι κρίμα που δεν μου έχουν δώσει ένα μονοθέσιο για να υπερασπιστώ τον τίτλο μου με αυτό. Τόσο άσχημο είναι το μονοθέσιο. Απλά δεν υπάρχει ελπίδα".

WWW.SPORT.GR

https://hellas.forumotion.net

77F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: F1....Πρωταθλημα 2009 Τρι Μάης 12, 2009 2:53 pm

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Απειλεί ο Μπαρικέλο

Ο Ρούμπενς Μπαρικέλο ξεκαθάρισε ότι αν αντιληφθεί πως η Brawn GP τηρεί ευνοϊκή στάση προς τον Τζένσον Μπάτον σε βάρος του, τότε θα αποσυρθεί άμεσα από τους αγώνες.
GP Ισπανίας

Η γενική εκτίμηση είναι ότι βραζιλιάνος έπεσε θύμα των εντολών της ομάδας του στην Βαρκελώνη, καθώς υπήρξε αλλαγή στρατηγικής εν μέσω του αγώνα στον Μπάτον, γεγονός που επέτρεψε στον βρετανό να πάρει την πρωτοπορία της κούρσας από τον Μπαρικέλο και τελικά τη νίκη.

Οι συγκρίσεις ήταν αναπόφευκτες με την εποχή που ο Μπαρικέλο ήταν στην Ferrari και έπαιζε βοηθητικό ρόλο στα συνεχόμενα πρωταθλήματα του Μίκαελ Σουμάχερ, καθώς τότε υπεύθυνος χάραξης στρατηγικής των πιλότων της Scuderia ήταν ο σημερινός επικεφαλής και ιδιοκτήτης της Brawn, Ρος Μπρον.

"Αν έρθει στο μυαλό μου η παραμικρή υποψία ότι η ομάδα ευνοεί τον Τζένσον, θα κρεμάσω το κράνος μου αύριο κιόλας", τόνισε ο Μπαρικέλο στο Speed TV.

"Χρειάζεται να μάθω ακριβώς τι συνέβη. Είμαι σίγουρος ότι όλα είναι εντάξει, γιατί έχω ήδη υπάρξει σε μια ομάδα, η οποία ευνοούσε ξεκάθαρα κάποιον άλλον".

Πάντως ο οδηγός με τις περισσότερες εκκινήσεις σε αγώνες στην ιστορία της F1 έσπευσε να προσθέσει ότι το κλίμα που επικρατεί στην Brawn δεν έχει καμία σχέση με εκείνο που αντιμετώπιζε ως οδηγός της Ferrari.

"Είναι πάρα πολύ διαφορετικά τα πράγματα σε σχέση με την Ferrari", εξήγησε. "Η κατάσταση είναι πολύ πιο φιλική, οπότε δεν ρίχνω το φταίξιμο στο ένα και στο άλλο.

"Πριν από όχι και τόσο πολύ καιρό, ο κόσμος έβαζε λουλούδια πάνω στον τάφο μου και έλεγε 'ευχαριστούμε πάρα πολύ για την προσφορά σου'. Αλλά εγώ είμαι εδώ, ζωντανός και χαρούμενος, και θα προσπαθήσω να τα καταφέρω". den milao den milao den milao

www.sport.gr

https://hellas.forumotion.net

78F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: F1....Πρωταθλημα 2009 Τρι Μάης 12, 2009 9:08 pm

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Βόμβα από τη Ferrari

Η Ferrari επιβεβαίωσε ότι θα φύγει από τη Formula 1 αν η FIA επιμείνει στο budget cap


Η βόμβα που αναμενόταν από τη Ferrari έσκασε τελικά αυτό το απόγευμα στο Maranello. Το ΔΣ της εταιρείας συνεδρίασε για να εκτιμήσει τη στάση της απέναντι στις αποφάσεις της FIA για εθελοντική εφαρμογή περιορισμού στους προϋπολογισμούς των ομάδων και τη θέσπιση δύο διαφορετικών σετ κανονισμών για αυτές που θα κάνουν αυτήν την επιλογή και για τις υπόλοιπες. Ο Luca di Montezemolo σε επιστολή του προς τον Max Mosley πριν από λίγες ημέρες είχε προειδοποιήσει ότι η Ferrari ενδέχεται να αποχωρήσει από τη Formula 1 αν ισχύσουν αυτές οι αποφάσεις και το σημερινό ΔΣ αποφάσισε να πραγματοποιήσει αυτήν την απειλή.

Σε ανακοίνωση που εκδόθηκε το απόγευμα της Τρίτης 12/5, η Ferrari επιβεβαίωσε επίσημα πλέον ότι αν εφαρμοστούν αυτά που αποφασίστηκαν στη συνεδρίαση του ΠΣΜΑ στις 29/4 τότε θα υπάρχουν λόγοι να αποχωρήσει από το πρωτάθλημα Formula 1.

Η Ferrari είναι η ιστορικότερη ομάδα στη Formula 1 καθώς είναι η μοναδική που έχει πάρει μέρος σε όλα τα Παγκόσμια Πρωταθλήματα από τη θέσπισή τους το 1950. Επίσης, είναι η δημοφιλέστερη με οπαδούς σχεδόν σε όλον τον πλανήτη. Επομένως η απειλή για αποχώρηση είναι το ισχυρότερο χαρτί που διαθέτει στα χέρια της για να κατευθύνει τις εξελίξεις προς το συμφέρον της.

Οι εξελίξεις αναμένονται με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Ο Max Mosley δήλωσε μετά την επιστολή του Montezemolo που αναφέρθηκε παραπάνω ότι η Formula 1 δεν χρειάζεται τη Ferrari για να συνεχίσει να υπάρχει. Ωστόσο, αυτή είναι μια άποψη που οι περισσότεροι παράγοντες που εμπλέκονται με το σπορ δεν ασπάζονται καθώς είναι γνωστή η δυναμική της ιταλικής ομάδας στον κόσμο.


Απο το www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

79F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: F1....Πρωταθλημα 2009 Τετ Μάης 13, 2009 10:15 am

Azour

Azour
Νηπιο
Νηπιο

Καλημερα Σωτηρη.. hiiiiii κι εγω αυτο ειρθα να περασω και ειδα οτι το εχεις αναρτησει...τι συμβαινει με το θεμα ;και τι γινετε απο δω και περα;



"Η Ferrari επιβεβαίωσε ότι θα φύγει από τη Formula 1 αν η FIA επιμείνει στο budget cap

Η βόμβα που αναμενόταν από τη Ferrari έσκασε τελικά αυτό το απόγευμα στο Maranello. Το ΔΣ της εταιρείας συνεδρίασε για να εκτιμήσει τη στάση της απέναντι στις αποφάσεις της FIA για εθελοντική εφαρμογή περιορισμού στους προϋπολογισμούς των ομάδων και τη θέσπιση δύο διαφορετικών σετ κανονισμών για αυτές που θα κάνουν αυτήν την επιλογή και για τις υπόλοιπες. Ο Luca di Montezemolo σε επιστολή του προς τον Max Mosley πριν από λίγες ημέρες είχε προειδοποιήσει ότι η Ferrari ενδέχεται να αποχωρήσει από τη Formula 1 αν ισχύσουν αυτές οι αποφάσεις και το σημερινό ΔΣ αποφάσισε να πραγματοποιήσει αυτήν την απειλή.

Σε ανακοίνωση που εκδόθηκε το απόγευμα της Τρίτης 12/5, η Ferrari επιβεβαίωσε επίσημα πλέον ότι αν εφαρμοστούν αυτά που αποφασίστηκαν στη συνεδρίαση του ΠΣΜΑ στις 29/4 τότε θα υπάρχουν λόγοι να αποχωρήσει από το πρωτάθλημα Formula 1.

Η Ferrari είναι η ιστορικότερη ομάδα στη Formula 1 καθώς είναι η μοναδική που έχει πάρει μέρος σε όλα τα Παγκόσμια Πρωταθλήματα από τη θέσπισή τους το 1950. Επίσης, είναι η δημοφιλέστερη με οπαδούς σχεδόν σε όλον τον πλανήτη. Επομένως η απειλή για αποχώρηση είναι το ισχυρότερο χαρτί που διαθέτει στα χέρια της για να κατευθύνει τις εξελίξεις προς το συμφέρον της.

Οι εξελίξεις αναμένονται με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Ο Max Mosley δήλωσε μετά την επιστολή του Montezemolo που αναφέρθηκε παραπάνω ότι η Formula 1 δεν χρειάζεται τη Ferrari για να συνεχίσει να υπάρχει. Ωστόσο, αυτή είναι μια άποψη που οι περισσότεροι παράγοντες που εμπλέκονται με το σπορ δεν ασπάζονται καθώς είναι γνωστή η δυναμική της ιταλικής ομάδας στον κόσμο.

H ανακοίνωση της Ferrari:

Παρόλο που το συμβούλιο της FIA στις 29 Απριλίου είχε στην ημερήσια διάταξη την εξέταση πειθαρχικών θεμάτων οι αποφάσεις που πάρθηκαν είχαν να κάνουν με την παρουσίαση για πρώτη φορά στην ιστορία της Formula 1 δύο ομάδων κανονισμών για το 2010 σε σχέση με τις τεχνικές προδιαγραφές με βάση οικονομικές παραμέτρους.

Το συμβούλιο σήμερα κατέληξε στο ότι αν αυτό το πλαίσιο κανονισμών αποτελέσει το μέλλον της Formula 1, τότε υπάρχουν λόγοι ώστε η συνεχής παρουσία της Ferrari στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εδώ και 60 χρόνια, όντας ο μοναδικός κατασκευαστής που έχει πάρει μέρος σε όλα τα πρωταθλήματα από το 1950, να φτάσει στο τέλος της.

Το συμβούλιο επίσης εκφράζει τη δυσαρέσκειά του σε σχέση με τη μέθοδο που έχει υιοθετήσει η FIA παίρνοντας αποφάσεις για ζητήματα τέτοιας φύσης αρνούμενη την αποτελεσματική επικοινωνία με τους κατασκευαστές και τις ομάδες.

Οι κανόνες της διοικούσας αρχής που έχουν συντελέσει τα μέγιστα στην ανάπτυξη της Formula 1 τα τελευταία 25 χρόνια έχουν υποβαθμιστεί, όπως και ο ισχυρός δεσμός μεταξύ της Ferrari και της FIA σε σχέση με τη σταθερότητα των κανονισμών.

Η Ferrari εμπιστεύεται τους φίλους της σε όλο τον κόσμο ότι θα κατανοήσουν αυτήν τη δύσκολη απόφαση, η οποία είναι σύμφωνη με την προσέγγιση της Scuderia στο μηχανοκίνητο αθλητισμό - και στη Formula 1 ιδιαίτερα. Πάντα αναζητούμε τρόπους να προωθήσουμε τις αθλητικές και τεχνικές μας αξίες.

Ο Πρόεδρος του Συμβουλίου τω Μετόχων είχε την υποχρέωση να αξιολογήσει πιο ταιριαστούς τρόπους και μεθόδους για να προστατεύσει τα συμφέροντα της εταιρίας.


Το χρονικό της ημέρας, όπως το μετάδωσε ο ανταποκριτής μας στην Ιταλία, Ηρακλής Βλαχάκης

19.20
Θέλουμε να θυμίσουμε στους φίλους του ms|free ότι η καταληκτική ημερομηνία εγγραφής των ομάδων για το πρωτάθλημα του 2010 λήγει μόλις στις 29 Μαϊου, ενώ η συνάντηση της FOTA έχει κανονιστεί για τον Ιούνιο.

18.26

Έκδοση ανακοίνωσης από Ferrari (βλ. παραπάνω)

18.08
Η Ferrari επιβεβαίωσε τις πληροφορίες που την ήθελαν να ανακοινώνει ότι θα αποχωρήσει από τη Formula 1, εάν η FIA περάσει τις αλλαγές στους κανονισμούς για το badget cap. Μείνετε συνδεμένοι για λεπτομέρειες

17.05
Ακόμα συνεχίζεται το διοικητικό συμβούλιο στο Maranello, χωρίς να έχει βγει κάποιο συμπέρασμα. Ο ιταλικός Τύπος αναφέρει ότι στη Ferrari συζητάνε το ενδεχόμενο να εμπλακούν περισσότερο στον 24ωρο αγώνα του Le Mans, κάτι που σημαίνει ότι έμμεσα θα ασκήσουν πίεση στη FIA για τη Formula 1.

16.14
Φυσικά το πιθανότερο είναι η Ferrari να ανακοινώσει ότι σε περίπτωση που δεν αποσυρθούν οι νέοι κανονισμοί τότε «θα σκεφτεί» αν θα συμμετάσχει στο πρωτάθλημα του 2010. Όπως και να έχει όμως ένα είναι σίγουρο: Η ιταλική ομάδα αναμένεται για πρώτη φορά από την ίδρυση της Formula 1 να αφήσει ανοιχτή την πιθανότητα απόσυρσής της. Θυμίζουμε ότι ακόμα και όταν σχεδόν όλες οι ομάδες πριν από λίγα χρόνια πίεζαν με ανάλογο τρόπο για τη συνθήκη Ομονοίας, η ιταλική ομάδα κράτησε αποστάσεις από τέτοιου είδους δηλώσεις.

16.05 (15.05 ώρα Ιταλίας)
Αυτή τη στιγμή μόλις ξεκίνησε το προγραμματισμένο Δ.Σ. της Ferrari στο Maranello. Σύμφωνα με όλες τις πληροφορίες ο Luca di Montezemolo θα εισηγηθεί την αποχώρηση της Ferrari από τη Formula 1, εάν η FIA δεν υποχωρήσει στην υπόθεση του budget cap. Αυτό έρχεται σε μια μέρα που η FIA διά του εκπροσώπου της δηλώνει ότι δεν θα κάνει πίσω (σχετικό άρθρο)."


www.msfree.gr/6114/2009-05-12/LIVE-apo-to-Maranello:-istorikh-mera-gia-th-Ferrari

80F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: F1....Πρωταθλημα 2009 Τετ Μάης 13, 2009 10:24 am

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

ευχωμαι να το παρουν πισω δημητρη οι κυριοι της FIA γιατι αν λυπει μια ομαδα σαν την φερραρι απο τους αγωνες
πιστευω (εγω σαν φερραρακιας) οτι θα χαθη το νοημα !!!εδω αρχισε και χανεται τωρα που δεν πανε καλα σαν ομαδα
αυτο διαβαζω παντου για το θεμα ...τεσπα ας πανε ολα καλα και βλεπουμε ..

https://hellas.forumotion.net

81F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: F1....Πρωταθλημα 2009 Κυρ Μάης 17, 2009 12:22 pm

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Δεν συμφώνησαν

Η συνάντηση ανάμεσα σε ομάδες και Mosley ολοκληρώθηκε χωρίς αποτέλεσμα


Η πολύ σημαντική συνάντηση ανάμεσα στον Πρόεδρο της FIA, Max Mosley, και τις ομάδες της FOTA στο Λονδίνο ολοκληρώθηκε χωρίς να επιτευχθεί η επιθυμητή συμφωνία. Η συνάντηση αυτή έγινε με πρωτοβουλία του Bernie Ecclestone, με σκοπό να γεφυρωθούν οι μεγάλες διαφορές ανάμεσα στις δύο πλευρές. Οι ομάδες διαφωνούν με τους κανονισμούς για το 2010 που αποφάσισε το ΠΣΜΑ της FIA και ζητούν να μην εφαρμοστούν ενώ ο Mosley επιμένει στην εισαγωγή του εθελοντικού ανώτατου ορίου στους προϋπολογισμούς και τα δύο διαφορετικά σετ κανονισμών.

Στη συνάντηση αυτήν ο Mosley εμφανίστηκε ανυποχώρητος και αρνήθηκε να προχωρήσει σε ακύρωση ή τροποποίηση των κανονισμών σχετικά με το budget cap. Ο ίδιος μετά το τέλος της είπε ότι είχαν μια φιλική συνομιλία με τις ομάδες αλλά το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό. Ύστερα από τη συνάντηση με τον Mosley, οι ομάδες ξεκίνησαν νέα σύσκεψη για να καθορίσουν την περεταίρω στάση τους. Θυμίζουμε ότι η προθεσμία υποβολής αιτήσεων για το επόμενο πρωτάθλημα λήγει στις 29 Μαΐου ενώ οι Ferrari, Renault και Red Bull έχουν δηλώσει ότι δεν θα μετέχουν σε αυτό αν ισχύσουν οι νέοι κανονισμοί.

Ένα άλλο νέο στοιχείο που προέκυψε από τη συνάντηση είναι ότι η Ferrari προσέφυγε στη Γαλλική Δικαιοσύνη για να μπλοκάρει την εφαρμογή των κανονισμών του 2010. Η ιταλική εταιρεία ισχυρίζεται ότι έχει δικαίωμα βέτο στους τεχνικούς κανονισμούς.

Βγαίνοντας από τη συνάντηση με τις ομάδες ο Max Mosley δήλωσε: «Ήταν μια πολύ φιλική συνάντηση, αλλά τελικά αυτό που έγινε ήταν ότι οι ομάδες συσκέπτονται για να δουν αν μπορούν να βρουν κάποια καλύτερη ιδέα από το budget cap. Εμείς τους εξηγήσαμε ότι δεν μπορούμε να αλλάξουμε την ημερομηνία λήξης της υποβολής γιατί έχει δημοσιευτεί και δεν μπορούμε να φέρουμε σε μειονεκτική θέση τις πιθανές νέες ομάδες. Όμως, είμαστε έτοιμοι να ακούσουμε ό,τι έχουν να μας πουν.

Έχουμε πει ότι δεν βλέπουμε για ποιο λόγο κάποιος δεν θα ήθελε να λειτουργεί υπό ελεγχόμενες δαπάνες και αυτό θα σήμαινε σταδιακή χαλάρωση στους τεχνικούς κανονισμούς, κάτι που θα ήθελαν όλοι οι μηχανικοί. Είπαμε ότι τελικά η επιλογή θα ήταν ανάμεσα σε πνευματική ελευθερία και οικονομική αυτοσυγκράτηση ή πνευματική αυτοσυγκράτηση και οικονομική ελευθερία, που ήταν αυτό που είχαν μέχρι τώρα.

Έχουμε υποδείξει, και οι μηχανικοί συμφωνούν σε αυτό, ότι η τωρινή F1 χαρακτηρίζεται από ατέλειωτη προσοχή στη λεπτομέρεια και τεράστια έξοδα. Θέλουμε να απομακρυνθούμε από αυτό και να ενισχύσουμε τη δημιουργικότητα. Αυτό μπορούμε να το κάνουμε μόνο αν περιορίσουμε τις δαπάνες – γιατί αν δεν το κάνουμε κανείς δεν θα μπορεί να διαθέσει αυτά τα χρήματα. Νομίζω ότι κάποιες ομάδες συμφωνούν με αυτήν την ιδέα και κάποιες όχι, και τώρα πήγαν να το συζητήσουν».

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

82F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: F1....Πρωταθλημα 2009 Παρ Μάης 22, 2009 11:29 pm

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Ισχύς εν τη ενώσει

Οι ομάδες της Formula 1 παραμένουν ενωμένες μετά τη συνάντηση της Παρασκευής


Οι εκπρόσωποι των ομάδων της Formula 1 συναντήθηκαν για να συζητήσουν τη στάση τους απέναντι στον Max Mosley και τις αποφάσεις της FIA για τους κανονισμούς του 2010 την Παρασκευή στο Μονακό. Η συνάντηση αυτή πραγματοποιήθηκε στο γιοτ του Flavio Briatore, το οποίο ονομάζεται Blue Force, και είχαν διάρκεια αρκετών ωρών, προτού οι άνθρωποι των ομάδων ξεκινήσουν νέα συνάντηση, αυτήν τη φορά με τον Max Mosley, για να συζητήσουν μαζί του τις προτάσεις στις οποίες κατέληξαν.

Βγαίνοντας από το γιοτ του Briatore, ο Πρόεδρος της FOTA, Luca di Montezemolo, τόνισε ότι οι ομάδες διατηρούν την ενότητά τους ενόψει της συνάντησης με τον Mosley: «Όπως πάντα ήταν μία πολύ καλή συνάντηση με καλή ατμόσφαιρα και ενότητα. Είμαστε μαζί σε όλα και σε θέση να πάμε στον Πρόεδρο της FIA και να του εκθέσουμε με εποικοδομητικό και απόλυτα ξεκάθαρο τρόπο τις θέσεις της FOTA. Θα δούμε αν θα επιτευχθεί συμφωνία. Το σημαντικό είναι ότι (οι ομάδες) έχουμε απόλυτα κοινό όραμα για το μέλλον».

Στην προηγούμενη συνάντηση ανάμεσα στις ομάδες και τον Mosley, στην οποία ο Montezemolo δεν ήταν παρών, δεν επιτεύχθηκε συμφωνία και ο Πρόεδρος της FIA δήλωσε ότι η παρουσία του Ιταλού μπορεί να είναι καταλυτική: «Είναι κρίμα που δύο ομάδες δεν ήθελαν ούτε καν να συζητήσουν για συμβιβασμό την προηγούμενη Παρασκευή στο Λονδίνο. Προσπαθούσαν να πείσουν και τις άλλες ομάδες να αποχωρήσουν. Ελπίζω τώρα με την παρουσία του Luca τα πράγματα να είναι πιο εποικοδομητικά».

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

83F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: F1....Πρωταθλημα 2009 Παρ Μάης 22, 2009 11:37 pm

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Και για να μην ξεχνιομαστε αυτο το Σ/Κ εχουμε αγωνα και μαλιστα στο Μονακο !!!!
εχθες και σημερα στης ελευθερες δοκιμες οι φερραρι εδειξαν καλυτερες απο την ισπανια,επισης
καλη εικονα εδειξε και η μακλαρεν καθως και η γουιλιαμς ,οπως επισης και η μπρον !!!
Αυριο Σαββατο στης 12 εχει τα τριτα και τελευταια δοκιμαστικα και στης δυο και τεταρτο το μεσημερι
απο τον ΑΝΤ 1 εχουμε προκριματικα για την πολ ποζισιον...
Ο αγωνας την κυριακη την ιδια ωρα το μεσημερι !!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

https://hellas.forumotion.net

84F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: F1....Πρωταθλημα 2009 Παρ Μάης 22, 2009 11:53 pm

ERH

ERH
Πανεπιστημιο
Πανεπιστημιο

Πολυ μου αρεσει η πιστα του Μονακο.΄....
ειδικα το τουνελ!!!!!
και να φανταστεις οτι ειναι οι κανονικοι τους δρομοι αυτοι και απλα οταν ειναι για να τρεξει η φορμουλα τους κλεινουν και τους κανουν πιστα!!!!!!

85F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: F1....Πρωταθλημα 2009 Παρ Μάης 22, 2009 11:58 pm

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

ναι και μαλιστα ολοι οι οδηγοι ειναι στην τσιτα σε αυτην την πιστα γιατι περνανε χιλιοστα απο της μπαριερες
στους δρομους !!! ενα λαθος και εισαι εκτος !!!
Για να δουμε τι θα κανουν οι κοκκινες εκει ....δειχνουν οτι πειραν τα απανω τους ....

Αλλα καποια παιχνιδια πεζουν φετος στην φορμουλα ............καπου εμπλεξαν την κριση την παγκοσμια λιγο την πολιτικη ...και scratch scratch scratch scratch

https://hellas.forumotion.net

86F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: F1....Πρωταθλημα 2009 Σαβ Μάης 23, 2009 4:20 pm

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

λοιποοοοοονννν !!! εχουμε και λεμε !!
Σημερα στης κατατακτηριες δοκιμες στο μονακο η αγαπημενη μου ομαδα
τα πηγε αρκετα καλα και μαλιστα ο κιμι ειναι στην πρωτη σειρα εκκινησης πλαι
στον μπατον !!!!και μπροστα απο τον μπαρικελο...στην 6 θεση ειναι ο μασσα !!
Ο χαμιλτον δυστηχως ειχε μια ατυχη στιγμη ενω τα πηγενε παρα πολη καλα και στα ελευθερα
δοκιμαστικα,και ετσι εμεινε εκτος συναγωνισμου μετα απο ενα χτυπημα στης μπαριερες και κατεστρεψε το
πισω μερος του αυτοκινητου του.
δευτερη σειρα ειπαμε μπαρικελο και φεττελ
και στην πιο πισω σειρα ο μασσα και ο ροσμπεργκ !!!

καλο αγωνα να δουμε αυριο λοιπον και ας δουμε επιτελους και μια κοκκινη στο βαθρο
ας πανε ολα καλα !!

https://hellas.forumotion.net

87F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: F1....Πρωταθλημα 2009 Κυρ Μάης 24, 2009 4:03 pm

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

πολη καλο αγωνα ειδαμε σημερα εμεις οι λατρες του σπορ της φορμουλας..
το συμαντικοτερο ειναι οτι οι φερραρι εδειξαν επιτελους σημερα τι πραγματικα αξιζουν
κανοντας το 3-4 πισω απο την μπρον.
Νικητης του αγωνα ο μπατον πισω του ο μπαρικελο που εκενε καλη εκκινηση και εριξε τον κιμι
τριτος ο κιμι και στην τεταρτη θεση ο φελλιπε μασσα !!!
μακαρι να εσπασε επιτελους η καντεμια για την αφαπξμενη μου ομαδα
και απο δω και περα να την βλεπουμε στο βαθρο και στον επομενο αγωνα της τουρκιας
που ειναι 6-7 ιουνιου...

https://hellas.forumotion.net

88F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Βαθμολογια μεχρι σημερα Κυρ Μάης 24, 2009 4:11 pm

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Βαθμολογία οδηγώνΒαθμολογία Οδηγών

1 Τζένσον Μπάτον (Brawn GP) 51
2 Ρούμπενς Μπαρικέλο (Brawn GP) 35
3 Σεμπάστιαν Φέτελ (Red Bull) 23
4 Μαρκ Ουέμπερ (Red Bull) 19,5
5 Γιάρνο Τρούλι (Toyota) 14,5
6 Τίμο Γκλοκ (Toyota) 12
7 Φερνάντο Αλόνσο (Renault) 11
8 Κίμι Ράικονεν (Ferrari) 9
9 Λιούις Χάμιλτον (McLaren) 9
10 Φελίπε Μάσα (Ferrari) 8
11 Νίκο Ρόσμπεργκ (Williams) 7,5
12 Νικ Χάιντφελντ (BMW Sauber) 6
13 Χάικι Κοβαλάινεν (McLaren) 4
14 Σεμπαστιάν Μπουεμί (Toro Rosso) 3
15 Σεμπαστιάν Μπουρντέ (Toro Rosso) 2
16 Αντριαν Σούτιλ (Force India) 0
17 Τζιανκάρλο Φιζικέλα (Force India) 0
18 Νελσίνιο Πικέ (Renault) 0
19 Ρόμπερτ Κούμπιτσα (BMW Sauber) 0
20 Καζούκι Νακατζίμα (Williams) 0
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
κατασκευαστων
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1 Brawn GP Formula One Team 86
2 Red Bull Racing 42,5
3 Panasonic Toyota Racing 26,5
4 Scuderia Ferrari Marlboro 17
5 Vodafone McLaren Mercedes 13
6 ING Renault F1 Team 11
7 AT&T Williams 7,5
8 BMW Sauber F1 Team 6
9 Scuderia Toro Rosso 5
10 Force India Formula One 0

https://hellas.forumotion.net

89F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Δήλωσαν συμμετοχή υπό όρους Σαβ Μάης 30, 2009 10:49 pm

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Δήλωσαν συμμετοχή υπό όρους

Οι ομάδες της FOTA δήλωσαν συμμετοχή στο πρωτάθλημα F1 2010 υπό προϋποθέσεις


Οι ομάδες που τρέχουν φέτος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Formula 1 δήλωσαν κανονικά τη συμμετοχή τους για τη σεζόν του 2010. Από τη FOTA εκδόθηκε την Παρασκευή 29/5, τελευταία ημέρα της προθεσμίας υποβολής συμμετοχών, ανακοίνωση που έλεγε ότι όλες οι ομάδες συμφώνησαν να τρέξουν του χρόνου αλλά υπό προϋποθέσεις. Οι προϋποθέσεις αυτές είναι ότι όλες οι ομάδες που θα τρέξουν το 2010 θα το κάνουν υπό τους ίδιους κανονισμούς και ότι οι ομάδες γίνονται δεκτές ως σύνολο και όχι ξεχωριστά.

Στην ανακοίνωση ακόμα αναφέρεται ότι οι ομάδες δεσμεύονται στη νέα Συνθήκη Ομόνοιας που θα υπογράψουν στις 12/6 ότι θα μείνουν στη Formula 1 μέχρι το 2012 και ότι θα μειώσουν σημαντικά τις δαπάνες τους. Επίσης, θεωρούν κριτήριο για την είσοδό τους ότι οι κανονισμοί του 2010 θα βασίζονται σε αυτούς του 2009, με τις απαραίτητες τροποποιήσεις που έχουν ζητήσει οι ομάδες.

Η εξέλιξη αυτή είναι το μεγαλύτερο βήμα που έχουν κάνει οι ομάδες προς το συμβιβασμό, ύστερα από την απειλή τουλάχιστον τεσσάρων από αυτές ότι θα αποχωρήσουν από τη Formula 1 αν η FIA επιμείνει στο budget cap και στο «διζωνικό» σύστημα κανονισμών. Τώρα αναμένεται η απάντηση της FIA σε αυτά που η FOTA θέτει ως προαπαιτούμενα στην ανακοίνωσή της. Ίσως ο πόλεμος να τελείωσε ίσως, όμως, έχουμε κι άλλα επεισόδια να δούμε ακόμα…

Αναλυτικά η ανακοίνωση της FOTA:

Η FOTA επιβεβαιώνει ότι όλα τα μέλη της με μακροχρόνια δέσμευση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Formula 1 συμφώνησαν ομόφωνα να συνεχίσουν με δραστική μείωση του κόστους συμμετοχής στο πρωτάθλημα για τα επόμενα τρία χρόνια, δημιουργώντας ένα μηχανισμό που θα διατηρήσει τον τεχνολογικό ανταγωνισμό και τις προκλήσεις του αθλήματος με την ταυτόχρονη υποστήριξη των νέων ομάδων. Αυτά τα μέτρα είναι σύμφωνα με όσα έχουν ήδη αποφασιστεί το 2009 μέσα στη FOTA και έχουν εξασφαλίσει ποσά σε σχέση με τους κινητήρες και τα κιβώτια ταχυτήτων.

Όλα τα μέλη της FOTA εγγράφηκαν στο πρωτάθλημα του 2010 βασιζόμενοι σε αυτά.

1. Η συμφωνία ομονοίας θα υπογραφεί από όλα τα μέρη πριν τις 12 Ιουνίου του 2009 βάσει της οποίας όλα τα μέλη της FOTA έχουν δηλώσει ότι θα συμμετέχουν στη Formula 1 μέχρι το 2012. Η ανανέωση της συμφωνίας ομονοίας θα προσφέρει σταθερότητα στο μέλλον του αθλήματος δεσμεύοντας όλα τα μέλη σε μια φόρμα συνεργασίας που θα εξασφαλίσει τη σταθερότητα μέσω της καλής διακυβέρνησης.

2. Η βάση για τους κανονισμούς του 2010 θα είναι οι κανονισμοί του 2009, που έχουν τροποποιηθεί για να συμβαδίζουν με τις προτάσεις της FOTA που έχουν υποβληθεί στη FIA.

Όλες οι ομάδες της FOTA υπέβαλλαν τις συμμετοχές τους για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Formula 1 του 2010 σήμερα υπό την προϋπόθεση ότι α) θα επιτραπεί σε όλες οι ομάδες της FOTA να συναγωνιστούν στο πρωτάθλημα Formula 1 του 2010 με κοινή βάση κανονισμών και β) ότι θα γίνουν δεκτές ως οντότητα.

Όλες οι ομάδες της FOTA τώρα κοιτάζουν μπροστά με αισιοδοξία για συνεργασία, οραματισμό και παραγωγικότητα στη σχέση τους με τη FIA, αναζητώντας τις σταθερές βάσεις που θα χτίσουν ένα υγιές και επιτυχημένο πρωτάθλημα Formula 1, που θα προσφέρει σταθερότητα που θα διαρκεί μέσω της καλής διακυβέρνησης.

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

90F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Με διπλό διαχύτη η BMW Κυρ Μάης 31, 2009 12:20 pm

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Η γερμανική ομάδα θα έχει ανανεωμένο μονοθέσιο στο Τουρκικό Grand Prix

Την απέλπιδα προσπάθεια να ανακάμψει θα κάνει την επόμενη εβδομάδα στην Κωνσταντινούπολη η BMW Sauber. Ύστερα από το τραγικό της ξεκίνημα στη σεζόν, η ομάδα του Mario Theissen βλέπει το Τουρκικό Grand Prix ως την τελευταία της ευκαιρία να καλύψει μέρος από το χαμένο έδαφος έναντι του ανταγωνισμού. Σε αυτό αναμένεται να βοηθήσουν οι σημαντικές αναβαθμίσεις στην F1.09 και κυρίως η χρήση διαχύτη διπλού επιπέδου.

«Τα μέχρι τώρα αποτελέσματά μας είναι απογοητευτικά. Κανείς μας δεν περίμενε η φετινή σεζόν να εξελιχθεί τόσο άσχημα. Παρότι φάνηκε να κάνουμε ένα βήμα προς τα εμπρός στο Ισπανικό Grand Prix, στο Μονακό ήμασταν και πάλι εντελώς εκτός αγώνα. Ο μόνος τρόπος να ανακτήσουμε την ανταγωνιστικότητά μας είναι να κάνουμε άλματα προόδου στη συνέχεια. Στην Κωνσταντινούπολη θα έχουμε στη διάθεσή μας το επόμενο κύμα αναβαθμίσεων στην F1.09, χρησιμοποιώντας για πρώτη φορά διαχύτη διπλού επιπέδου» είπε ο Theissen.

Αντεπίθεση με κάθε τρόπο και μέσο δηλαδή για μία ομάδα που μέχρι τώρα γνώριζε μόνο τι θα πει συνεχής βελτίωση, πράγμα που πολλαπλασιάζει τη δυσαρέσκεια από το φετινό πισωγύρισμα.

«Μετά από τρεις συνεχόμενες επιτυχημένες σεζόν, η φάση που περνάμε τώρα είναι το πρώτο μας πισωγύρισμα. Αλλά νομίζω ότι μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε. Άλλωστε μιλάμε για τις ίδιες ομάδες ανθρώπων, στο Μόναχο αλλά και στο Χίνβιλ, που προσέφεραν στην BMW Sauber τη συνεχή βελτίωσή της από την ημέρα που συστάθηκε. Είμαστε όλοι αποφασισμένοι να επιστρέψουμε στη μάχη της κορυφής», υποσχέθηκε ο Γερμανός.

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

91F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Να συνεχίσει το σερί Κυρ Μάης 31, 2009 12:22 pm

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Ο Felipe Massa στοχεύει στο καρέ των επιτυχιών επί τουρκικού εδάφους


Η πίστα της Κωνσταντινούπολης πρέπει να είναι η αγαπημένη του Felipe Massa. Ο Βραζιλιάνος είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του Otodrom έχοντας επικρατήσει και στα τρία τελευταία Grand Prix που έγιναν εκεί, εκκινώντας μάλιστα από την pole position. Αν καταφέρει να συνεχίσει το σερί του και το επόμενο Σαββατοκύριακο, τότε θα ενταχθεί σε μία ξεχωριστή ελίτ που απαρτίζεται από μόλις 5 ακόμα οδηγούς θρύλους!

Συγκεκριμένα, τέσσερις συνεχείς επιτυχίες στην ίδια πίστα έχουν μόνο οι Juan Manuel Fangio, Jim Clark, Graham Hill και Michael Schumacher ενώ ο μόνος που έχει σημειώσει 5 πέντε σερί νίκες στο ίδιο σιρκουί, είναι ο αδικοχαμένος Ayrton Senna που πανηγύριζε στο πριγκιπάτο του Μονακό από το 1989 έως και το 1993.

«Είναι μία φανταστική πίστα για μένα, στην οποία απολαμβάνω την οδήγηση. Ειδικά η ατελείωτη στροφή 8 αποτελεί μεγάλη πρόκληση», είπε ο Βραζιλιάνος.

Βέβαια στα σχέδια του υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα. Κι αυτό δεν είναι άλλο από την έως τώρα κυριαρχία της Brawn GP, που έχει επικρατήσει στους πέντε από τους πρώτους έξι αγώνες της σεζόν. Νικητής και στις πέντε περιπτώσεις ήταν ο Jenson Button, που αν με τη σειρά του επικρατήσει ξανά, θα σπάσει το ρεκόρ του Michael Schumacher σχετικά με το καλύτερο ξεκίνημα της σεζόν. Θυμίζουμε ότι το 2002, ο Γερμανός είχε κερδίσει πέντε από τους πρώτους έξι αγώνες αλλά στον έβδομο τερμάτισε δεύτερος, πίσω από τον David Coulthard.

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

O Sebastian Vettel έφερε τη Red Bull στην pole position για 2η φορά φέτος

Ο Sebastian Vettel ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των κατατακτήριων δοκιμών του Grand Prix Τουρκίας. Ο οδηγός της Red Bull κατάκτησε τη 2η φετινή και 3η pole position της καριέρας του, ύστερα από σκληρή μάχη στα τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου με τον Jenson Button. Ο Βρετανός πρωτοπόρος του πρωταθλήματος θα εκκινήσει από την 1η σειρά, δίπλα στον Vettel. Στη 2η σειρά της εκκίνησης θα βρίσκονται οι Rubens Barrichello και Mark Webber, που επίσης έδωσαν σκληρή μάχη στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ακολούθησαν οι Jarno Trulli, Kimi Raikkonen, Felipe Massa, Fernando Alonso, Nico Rosberg και Robert Kubica.

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

93F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: F1....Πρωταθλημα 2009 Κυρ Ιουν 07, 2009 8:54 am

ERH

ERH
Πανεπιστημιο
Πανεπιστημιο

Αυτο δεν μπορω να το χωνεψω!!!Να εχει η Τουρκια πιστα και να μην εχουμε εμεις!!!!!
Μα τι αχρηστοι που ειμαστε τελικα! Rolling Eyes

94F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: F1....Πρωταθλημα 2009 Κυρ Ιουν 07, 2009 9:12 am

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

χαχαχα .....τι λες βρε ερακη ..αφου οι πολιτικοι μας το χωνευουν
για μας περισευη ..δεν τοξερες ??????? affraid
καποια ραδιο αρβιλα βεβαια κατι λεει για την Κρητη !!!!!!

ειδωμεν !!!

αντε καλο αγωνα σημερα !!!!

https://hellas.forumotion.net

95F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: F1....Πρωταθλημα 2009 Κυρ Ιουν 07, 2009 5:21 pm

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

τι εχεις γιαννη ? τι ειχα παντα !!
δλδ μια απο τα ιδια και σημερα στο gp F1 της Κωνστ/λης !!!
μια βλακεια του βεττελ στον πρωτο γυρο εφερε τον μπατον πρωτη θεση
και εκει εμεινε μεχρι το τελος .
ο μπαρικελο τα εκανε θαλλασα σημερα μεχρι που εγκατελειψε( τον εβγαλαν )
ενω οι ρεντ μπουλ εδειξαν καλο εαυτο σημερα με τον γουεμπερ να περνη την δευτερη θεση και τον βεττελ την τριτη
του βαθρου.εκτη θεση για τον μασσα ! κακες σημερα και οι δυο φερραρι ..για μακλαρεν ουτε κουβεντα ..τογιοτα καλη ..
αλλα οι αγωνες καταντησαν μονοτονοι πλεον .......με της μπραουν συνεχεια μπροστα και καμια ομαδα να μην μπορη
να της συναγωνιστη ....!!!!

https://hellas.forumotion.net

96F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: F1....Πρωταθλημα 2009 Σαβ Ιουν 20, 2009 4:41 pm

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

μια απο τα ιδια σχεδον και σημερα στην πιστα του σιλβερστοουν της
Αγγλιας ...οι ρεντ εδειξαν οτι αξιζουν με τον βετελ και γουεμπερ,
πολλη καλα και σημερα για την μπρον με τον μπαρικελο να ξεκιναει απο την πρωτη σειρα εκκινησης
διπλα στον βετελ,στην πισω σειρα δευτερη ο γουεμπερ με την αλλη ρεντ διπλα στον τρουλη με την τογιοτα παρακαλω
τριτη σειρα εκκινησης 5-6 θεση νακατζιμα παρακαλω με την γουιλιαμς(προβλεπω σφαγη αυριο στο ξεκκινημα του αγωνα))-
και διπλα του ο μεχρι τωρα στην πρωτη θεση της βαθμολογιας μπατον .....
οσο για της φερρερι μια απο τα ιδια και σημερα ο κιμι στην ενατη θεση και ο μασσα στην ενδεκατη ..

στην ενατη ο αλονσο ...που κατι παει να κανει η ρενω ,,,αλλα .....
οσο για τον περσινο πρωταθλητη τον λιουης στην 19η θεση .........

αντε σε εναν καλο αγωνα και αυριο !!!

https://hellas.forumotion.net

97F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: F1....Πρωταθλημα 2009 Κυρ Ιουν 21, 2009 8:13 pm

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Επιτελους σημερα ειδαμε και κατι διαφορετικο στο σιλβερστοουν.
Καταρχην πρωτος και με τεραστια διαφορα ο βεττελ με την ρεντμπουλ,πισω του
ο ομοσταυλος του γουεμπερ και την τριτη θεση κατελαβε χμ επαξια ..ο μπαρικελο,και
την τεταρτη με εναν καταπληκτικο αγωνα και στρατιγικη (προτοφανες για την φερραρι)
ο Μασσα , που ξεκινησε απο την 11η θεση του γκριντ.ο κιμι με την αλλη φερραρι παρολλο που
κερδισε 4 θεσεις στο ξεκινημα και ηταν στην πεμπτη θεση βρεθηκε να τερματιζη στην ογδοη,
κατα τα αλλα ο Μπατον στην 8η θεση με οχι και τοσο καλο αγωνα( ασχημη συμπεριφορα αυτ/του)
στην πεμπτη θεση ο ροσμπεργκ με την γουιλιαμς που τα πηγε και σημερα πολλη καλα !
στην εβδομη ο τρουλι με την τογιοτα,και ενατη ο ομοσταυλος του τιμο γκλοκ,και δεκατη
ο φιζικελα με την φορσ ινδια ...
σας παραθετω και ολα τα αποτελεσματα και βαθμολογιες μεχρι σημερα !
ειναι απο το www.sport.gr


Θέση Οδηγός - Κατασκευαστής Laps Χρόνος Grid Βαθμοί Βαθμοί Κατασκευαστή
1 Σεμπάστιαν Φέτελ - Red Bull 60 1h22:49.328 1η 10 10
2 Μαρκ Ουέμπερ - Red Bull 60 +15.188 3η 8 8
3 Ρούμπενς Μπαρικέλο - Brawn GP 60 +41.175 2η 6 6
4 Φελίπε Μάσα - Ferrari 60 +45.043 11η 5 5
5 Νίκο Ρόσμπεργκ - Williams 60 +45.043 7η 4 4
6 Τζένσον Μπάτον - Brawn GP 60 +46.285 6η 3 3
7 Γιάρνο Τρούλι - Toyota 60 +1:08.307 4η 2 2
8 Κίμι Ράικονεν - Ferrari 60 +1:09.622 9η 1 1
9 Τίμο Γκλοκ - Toyota 60 +1:09.823 8η 0 0
10 Τζιανκάρλο Φιζικέλα - Force India 60 +1:11.522 16η 0 0
11 Καζούκι Νακατζίμα - Williams 60 +1:14.023 5η 0 0
12 Νελσίνιο Πικέ - Renault 60 +1 γύρος 14η 0 0
13 Ρόμπερτ Κούμπιτσα - BMW Sauber 60 +1 γύρος 12η 0 0
14 Φερνάντο Αλόνσο - Renault 60 +1 γύρος 10η 0 0
15 Νικ Χάιντφελντ - BMW Sauber 60 +1 γύρος 15η 0 0
16 Λιούις Χάμιλτον - McLaren 60 +1 γύρος 18η 0 0
17 Αντριαν Σούτιλ - Force India 60 +1 γύρος 20η 0 0
18 Σεμπαστιάν Μπουεμί - Toro Rosso 60 +1 γύρος 19η 0 0
- Σεμπαστιάν Μπουρντέ - Toro Rosso 37 Εγκατάλειψη 17η 0 0
- Χάικι Κοβαλάινεν - McLaren 36 Εγκατάλειψη 13η 0 0


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Βαθμολογία Οδηγών
Οδηγός Βαθ.
1 Τζένσον Μπάτον (Brawn GP) 64
2 Ρούμπενς Μπαρικέλο (Brawn GP) 41
3 Σεμπάστιαν Φέτελ (Red Bull) 39
4 Μαρκ Ουέμπερ (Red Bull) 35,5
5 Γιάρνο Τρούλι (Toyota) 21,5
6 Φελίπε Μάσα (Ferrari) 16
7 Νίκο Ρόσμπεργκ (Williams) 15,5
8 Τίμο Γκλοκ (Toyota) 13
9 Φερνάντο Αλόνσο (Renault) 11
10 Κίμι Ράικονεν (Ferrari) 10
11 Λιούις Χάμιλτον (McLaren) 9
12 Νικ Χάιντφελντ (BMW Sauber) 6
13 Χάικι Κοβαλάινεν (McLaren) 4
14 Σεμπαστιάν Μπουεμί (Toro Rosso) 3
15 Ρόμπερτ Κούμπιτσα (BMW Sauber) 2
16 Σεμπαστιάν Μπουρντέ (Toro Rosso) 2
17 Τζιανκάρλο Φιζικέλα (Force India) 0
18 Αντριαν Σούτιλ (Force India) 0
19 Νελσίνιο Πικέ (Renault) 0
20 Καζούκι Νακατζίμα (Williams) 0
---------------------------------------------------------------------------------
Βαθμολογία Κατασκευαστών
Κατασκευαστής Βαθ.
1 Brawn GP Formula One Team 105
2 Red Bull Racing 74,5
3 Panasonic Toyota Racing 34,5
4 Scuderia Ferrari Marlboro 26
5 AT&T Williams 15,5
6 Vodafone McLaren Mercedes 13
7 ING Renault F1 Team 11
8 BMW Sauber F1 Team 8
9 Scuderia Toro Rosso 5
10 Force India Formula One 0


Επομενος αγωνας στης 11-12 ιουλιου εδω Grosser Preis Santander von Deutchland

https://hellas.forumotion.net

98F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: F1....Πρωταθλημα 2009 Κυρ Ιουλ 12, 2009 4:09 pm

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Επιτελους ηρθε και το πρωτο βαθρο για τον
Φελλιπε Μασσα σημερα στην γερμανια ,,
κατεταγη στην τριτη θεση πισω απο τον δευτερο φεττελ ,και απο τον πρωτο (για πρωτη φορα)
γουεμπερ,ο οποιος εκανε εναν καταπληκτικο αγωνα κερδιζοντας επαξεια την πρωτη θεση , και μαλιστα και με ποινη διελευσης
απο το πιτ λεην .λογο συγκρουσης του με τον μπαρικελο στο ξεκινημα του αγωνα ...
οι μπραουν και σημερα δεν τα πηγαν και τοσο καλα και λατεταγησαν στην πεμπτη και εκτη θεση πισω απο τον τεταρτο του αγωνα ροσμπεργκ..
μακλαρεν δεν τα πηγαν καλα , ο αλονσο ηταν αυτος που κερδισε της εντυπωσεις με ενα φοβερο οδηγιμα σημερα ,,,,
επανερχομαι με της βαθμολογιες ...

https://hellas.forumotion.net

99F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: F1....Πρωταθλημα 2009 Κυρ Ιουλ 12, 2009 11:15 pm

ERH

ERH
Πανεπιστημιο
Πανεπιστημιο

Αντε επιτελους!!!Μαυρα ματια καναμε να δουμε τα κοκκινα χρωματα πρωτα! φιουυυυυ

100F1....Πρωταθλημα 2009 - Σελίδα 4 Empty Απ: F1....Πρωταθλημα 2009 Δευ Ιουλ 27, 2009 10:19 am

ERH

ERH
Πανεπιστημιο
Πανεπιστημιο

Φοβερο το ατυχημα του Μασσα στα προκριματικα του Σαββατου για το GP της Ουγγαριας!
Τον χτυπησε κομματι της αναρτησης που αποσπαστηκε απο το προπορευομενο αυτοκινητο του Barrichello στο κεφαλι, αυτος εχασε τις αισθησεις του και επεσε στα προστατευτικα στο πλαι της πιστας με μεγαλη ταχυτητα...
Μεταφερθηκε σε νοσοκομειο και αφου εγχειρηστηκε η κατασταση του παραμενει σταθερη και κρισιμη.....

Δειτε το και οπως δημοσιευθηκε στο νετ... http://fenic.blogspot.com/2009/07/felippe-massa.html

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης