mpesmesa...και αν σου αρεσει μενεις...........


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

mpesmesa...και αν σου αρεσει μενεις...........
mpesmesa...και αν σου αρεσει μενεις...........
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
mpesmesa...και αν σου αρεσει μενεις...........

Εδω δεν είμαστε πολλοί μα λίγοι μετρημενοι,κι όμορφη παρέα μας και σένα περιμένει.


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ειδησουλες και εξεληξεις της F1

3 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Δύσκολα θα γυρίσει ο Kimi

Ο Johnny Herbert θεωρεί αμφίβολο το μέλλον του Raikkonen στη Formula 1

Ως γνωστόν ο Kimi Raikkonen δεν θα βρίσκεται φέτος στο grid της Formula 1. Αντί αυτού, θα δοκιμάσει τις δυνάμεις του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι ως επίσημος οδηγός της Citroen Junior Team, κάνοντας τουλάχιστον μονοετές διάλειμμα από την κορωνίδα του μηχανοκίνητου αθλητισμού. Ο Φινλανδός παραμένει ασαφείς σχετικά με τις μελλοντικές προθέσεις του αν και ήδη φήμες τον θέλουν στη Red Bull Racing το 2011. Φήμες τις οποίες δεν συμμερίζεται ο βετεράνος οδηγός Johnny Herbert που πιστεύει ότι δύσκολα θα βρει ομάδα για την επόμενη χρονιά.

«Το να βγεις εκτός σπορ και μετά να προσπαθήσεις να επιστρέψεις, νομίζω ότι είναι δύσκολο διότι υπάρχουν πάντα ανερχόμενοι οδηγοί. Αν αυτοί κάνουν πολύ καλή δουλειά στο GP2 για παράδειγμα, τότε θα προσπαθήσουν να ανέβουν στη Formula 1. Ήδη αρκετοί νέοι οδηγοί παίρνουν τις θέσεις πιο έμπειρων πιλότων. Όταν λοιπόν επιστρέψει ο Kimi, ίσως να έχει ως μοναδικές επιλογές κάποιες πιο μικρές ομάδες που δεν θα καλύπτουν τις φιλοδοξίες του», είπε ο Herbert.

Μη ξεχνάτε επίσης, ότι αυτοί οι νέοι οδηγοί στους οποίους αναφέρθηκε ο βρετανός, συνήθως κουβαλούν μαζί τους μεγάλα ποσά σε χορηγίες. Την ώρα που ο Kimi ζητά υπέρογκα ποσά ως αμοιβή.

«Έπρεπε να μείνει, προσπαθώντας να αποδείξει για μία ακόμη φορά τις δυνατότητες του. Όχι να πάει στα ράλι. Είναι κρίμα διότι πρόκειται για ένα σπουδαίο ταλέντο και ένα ξεχωριστό κινητήρα. Τον συμπαθώ πολύ. Εκτός πίστας είναι άλλος άνθρωπος, δεν σταματά να μιλά και δεν έχει καμία σχέση με τον ντροπαλό Kimi που βλέπετε στις πίστες. Απλά δεν απολαμβάνει το κομμάτι των ΜΜΕ», σημείωσε ο Herbert.
www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Ξεκίνησε τις δοκιμές ο Schumacher

Ο Γερμανός έκανε στη Jerez τους πρώτους γύρους του με μονοθέσιο GP2


Η πορεία της επιστροφής του Michael Schumacher στην ενεργό δράση συνεχίζεται. Ο Γερμανός 7 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, ο οποίος θα οδηγεί φέτος για την ομάδα της Mercedes, ξεκίνησε το πρωί της Τρίτης ένα 3ήμερο δοκιμών στην πίστα της Jerez με μονοθέσιο GP2. Αυτή είναι η πρώτη φορά που ο Schumacher μπαίνει σε μονοθέσιο μετά τον περασμένο Αύγουστο, όταν οδήγησε μια Ferrari F2007 καθώς προετοιμαζόταν να αντικαταστήσει τον τραυματία Felipe Massa. Τότε βέβαια δεν κατάφερε να τρέξει, λόγω του τραυματισμού του στον αυχένα από μια παλιότερη πτώση από μοτοσικλέτα.

Η κατάσταση του αυχένα του Γερμανού είναι ένα από τα ζητούμενα αυτής της δοκιμής. Ο Schumacher οδηγεί ένα μονοθέσιο που χρησιμοποιείται από το GP2 Series για την εξέλιξη εξαρτημάτων που θα χρησιμοποιηθούν το 2010 στο 2ο τη τάξει πρωτάθλημα μονοθεσίων, όπως για παράδειγμα ένας νέος συμπλέκτης, αλλά και για την αξιολόγηση λύσεων στην ανάρτηση.
www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Alonso: H Ferrari είναι η Ιθάκη μου

Ο Ισπανός δηλώνει ότι θα ολοκληρώσει την καριέρα του στη F1 φορώντας κόκκινα


Η έλευση του Fernando Alonso στη Ferrari, στη θέση του Kimi Raikkonen ο οποίος αποφάσισε να δοκιμάσει την τύχη του στο WRC, συνοδεύτηκε με πολύ υψηλές προσδοκίες από τους φίλους της ιταλικής ομάδας. Στο πρόσωπο του Ισπανού δύο φορές Παγκόσμιου Πρωταθλητή οι tifosi βλέπουν τον ηγέτη που θα οδηγήσει την ομάδα τους ξανά στις δόξες που γνώρισε την εποχή της κυριαρχίας του Michael Schumacher. Ο ίδιος ο Alonso φαίνεται έτοιμος να αναλάβει αυτόν το ρόλο και παρότι δεν έχει οδηγήσει καν ακόμα το μονοθέσιο, λόγω της απαγόρευσης των δοκιμών, δηλώνει ότι η Ferrari θα είναι ο τελευταίος σταθμός της καριέρας του.

Μιλώντας στους δημοσιογράφους στο ski event Wrooom, στο οποίο όπως κάθε χρόνο συμμετέχει η Ferrari, ο Alonso είπε ότι από την πρώτη στιγμή στο Maranello αισθάνθηκε σαν στο σπίτι του: «Με το μηχανικό μου και τους τεχνικούς της ομάδας έχουμε διατηρήσει επαφή. Ανταλλάσουμε email και τηλεφωνήματα και ενημερώνομαι διαρκώς για την πορεία της εξέλιξης του μονοθεσίου, έτσι ώστε να είμαι απόλυτα έτοιμος στις δοκιμές του Φεβρουαρίου. Από την πρώτη ημέρα αισθάνομαι σαν στο σπίτι μου στην ομάδα. Είναι σαν να είμαστε οικογένεια. Όταν πήγα στο MAranello είδα το πάθος των ανθρώπων που δουλεύουν στη Ferrari. Είναι κάτι μοναδικό στη Formula 1».

Όταν ρωτήθηκε αν είναι βέβαιος ότι θα ολοκληρώσει την καριέρα του στη Ferrari, η απάντησή του ήταν ευθεία και σαφής: «Είμαι 100% βέβαιος για αυτό. Για κάθε οδηγό το να έρθει στη Ferrari είναι το καλύτερο που μπορεί να κάνει στην καριέρα του. Είναι σχεδόν αδύνατον να βρει κίνητρο να τρέξει σε άλλη ομάδα γιατί πουθενά δεν θα βρει την ίδια αίσθηση και την ίδια ιστορία. Είναι μια θρυλική ομάδα που αντιπροσωπεύεται από το όρθιο άλογο. Είμαι πιο ήρεμος τώρα γιατί έχω εκπληρώσει έναν από τους στόχους μου».



Ο Ισπανός ρωτήθηκε ακόμα αν μπορεί να φέρει στη Ferrari όσα δεν έδωσε ο Kimi Raikkonen στα 3 χρόνια που έμεινε εκεί και είπε όλα όσα ήθελαν να ακούσουν οι Ιταλοί: «Δεν ξέρω τι έδωσε ο Kimi στην ομάδα. Εγώ βρίσκομαι εδώ για να δώσω επαγγελματισμό, να αφιερώσω όλες τις ικανότητές μου στην οδήγηση του μονοθεσίου και ξέρω ότι έξω από το μονοθέσιο ο οδηγός πρέπει να συνεργάζεται με τους μηχανικούς για την εξέλιξή του. Επίσης, για να φτιάξω μια καλή σχέση με τους φιλάθλους και τα μέσα ενημέρωσης και τώρα νιώθω περισσότερο έτοιμος από τότε που πήρα τα πρωταθλήματα με τη Renault και τον καιρό που ήμουν στη McLaren. Είμαι περισσότερο έτοιμος να αντιμετωπίσω την πρόκληση, κάτι που δεν θα είναι εύκολο γιατί η Ferrari είναι παγκόσμια γνωστή όλοι περιμένουν πολλά».

Ένα άλλο θέμα που έχει συζητηθεί πολύ είναι το καθεστώς ανάμεσα στους δύο οδηγούς της Ferrari, με τον Alonso να δηλώνει ότι υπάρχει απόλυτη ισότητα ανάμεσα σε αυτόν και τον Felipe Massa: «Δεν ζητώ από την ομάδα να κάνει κάτι καλύτερο για εμένα. Αυτό που κάνω είναι να δουλεύω στο 110% με την ομάδα και αν η ομάδα δουλεύει επίσης στο 100% δεν είναι σωστό. Είμαι τύπος που πιέζει τους πάντες στο να κάνουν την καλύτερη δυνατή δουλειά, όπως με πιέζουν εμένα να κάνω την καλύτερη δυνατή δουλειά. Ποτέ στην καριέρα μου δεν ζήτησα από καμιά ομάδα να είμαι Νο1 οδηγός. Αυτό δεν ισχύει και μια μικρή μειοψηφία συνεχίζει να το επαναλαμβάνει. Σίγουρα όμως δεν θέλω να είμαι το Νο2, όπως έγινε το 2007».
www.msfree.gr
Ειδησουλες και εξεληξεις της F1 - Σελίδα 4 Aloski10

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Στις 29 Ιανουαρίου η νέα McLaren

Μία ημέρα μετά τη Ferrari θα δούμε και τη νέα McLaren

Η Vodafone McLaren Mercedes ανακοίνωσε πως η παρουσίαση του νέου της μονοθεσίου για το 2010 θα πραγματοποιηθεί στις 29 Ιανουαρίου στη Μεγάλη Βρετανία. Η MP4-25 θα αποκαλυφθεί στους δημοσιογράφους για πρώτη φορά και οι δύο οδηγοί της ομάδας, Lewis Hamilton και Jenson Button θα αναλάβουν να τραβήξουν το σεντόνι πάνω από το μονοθέσιο.

Μετά από την παρουσίαση η ομάδα θα μεταβεί στη Βαλένθια όπου εκεί θα ενσωματωθεί με τις υπόλοιπες ομάδες για να ξεκινήσουν τις πρώτες δοκιμές του 2010.

Μέχρι στιγμής μόνο η Red Bull Racing και η Lotus έχουν ανακοινώσει πως δεν θα βρίσκονται στη Βαλένθια την 1η Φεβρουαρίου.

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Νίκες για Massa και Hayden

Ο Βραζιλιάνος και ο Αμερικανός ξεκίνησαν τη χρονιά με το δεξί


Η ετήσια χειμερινή επίσκεψη των Ferrari και Ducatti στο χειμερινό θέρετρο της Madonna di Campiglio ολοκληρώθηκε. Το κύκνειο άσμα του «Wrooom» αφορούσε αγώνες πάνω σε παγωμένη λίμνη, ο πρώτος με FIAT Panda και ο δεύτερος με καρτ. Σε αυτούς συμμετείχαν οι επίσημοι οδηγοί αλλά και οι δοκιμαστές της Scuderia, ο μικρός αδερφός του Felipe Massa, o Dudu, αλλά και οι αναβάτες της Ducati, Casey Stoner και Nicky Hayden. Αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο Fernando Alonso που δεν είδε καν βάθρο!

Στον αγώνα με το δημοφιλές μικρό της ιταλικής μάρκας, ο Massa δεν είχε αντίπαλο, την ώρα που ο νέος του teammate στην ομάδα της Formula 1, περιοριζόταν στην τέταρτη θέση. Στη συνέχεια πέρασαν στη θέση οδηγών καρτ, για το δεύτερο σκέλος της παγωμένης κόντρας. Εκεί ο Alonso είχε ατύχημα βγαίνοντας εκτός δρόμου ενώ ο Hayden ήταν αυτός που έκανε τη μεγάλη έκπληξη κατακτώντας την καρό σημαία!
www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Οι μισές παρουσιάσεις

Έξι από τις 13 ομάδες της F1 έχουν ανακοινώσει ημερομηνίες αποκαλυπτηρίων


Σε λιγότερο από τρεις μήνες, τα κόκκινα φώτα στην πίστα του Sakhir θα σβήσουν και αρχής γενομένης από το grand prix του Bahrain θα ξεκινήσει το παγκόσμιο πρωτάθλημα Formula του 2010. Την 1η Φεβρουαρίου θα αρχίσουν και οι δοκιμές εξέλιξης όπου θα δούμε για πρώτη φορά εν δράση τα νέα μονοθέσια. Όσο για τις επίσημες παρουσιάσεις, ήδη έξι από τις δεκατρείς ομάδες έχουν ανακοινώσει ημερομηνίες για τα αποκαλυπτήρια των όπλων τους, τις οποίες και συγκεντρώσαμε για να έχετε μία γενική εικόνα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των παρουσιάσεων:
25 Ιανουαρίου - Mercedes GP
28 Ιανουαρίου - Ferrari
29 Ιανουαρίου - McLaren
31 Ιανουαρίου - Renault
31 Ιανουαρίου - BMW Sauber
12 Φεβρουαρίου - Lotus

Στις αρχές Φεβρουαρίου θα δούμε τα νέα μονοθέσια των Red Bull Racing, Scuderia Toro Rosso και Virgin ενώ λίγο αργότερα θα έχουμε νέα από τις USF1 και Campos Meta. Ακόμα παραμένουν άγνωστα τα σχέδια των Force India και Williams.
www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Πρωτάθλημα ο Schumi

Ο Ross Brawn είναι σίγουρος για το βαθμό ανταγωνιστικότητας του Γερμανού

Πολλοί αμφισβητούν το κατά πόσο ο Michael Schumacher θα είναι σε θέση να ανταγωνιστεί τους κατά πολύ νεότερους αντιπάλους του, όντας πλέον 41 ετών αλλά και ύστερα από απουσία τριών ετών από τη Formula 1. Ωστόσο, ο Διευθυντής της Mercedes GP, Ross Brawn, όχι μόνο πιστεύει ακόμα στις δυνατότητες του Γερμανού αλλά δηλώνει ξεκάθαρα ότι θα στοιχημάτιζε πως ο Schumi θα κατακτήσει φέτος τον όγδοο παγκόσμιο τίτλο του! Και ο Βρετανός τεχνικός εξηγεί το γιατί…

«Αν ήταν να ποντάρω σε κάποιον, για μένα είναι ξεκάθαρη η επιλογή στον Michael για την κατάκτηση του πρωταθλήματος οδηγών. Είναι πολύ πιο ήρεμος πια. Όταν αποχώρησε από την ενεργό δράση το 2006, η Formula 1 αποτελούσε βαρύ φορτίο για εκείνον. Τώρα, μπορώ να νιώσω τον ενθουσιασμό μου», δήλωσε ο Brawn στη γερμανική εφημερίδα Bild.

Επειδή όμως εκτός από αισιόδοξος ο Βρετανός είναι και ρεαλιστής, αντιλαμβάνεται ότι τον πραγματικό Michael Schumacher δεν θα τον δούμε από τους πρώτους αγώνες της χρονιάς.

«Δεν πιστεύω ότι θα βγει στην πίστα και θα κερδίσει το πρώτο Grand Prix. Θα χρειαστεί μερικούς αγώνες για να εγκλιματιστεί με τα νέα μονοθέσια και τα νέα πρόσωπα. Μετά, ευελπιστώ να δω τον παλιό Schumacher. Άλλωστε αυτό ήταν ανέκαθεν το ισχυρό του στοιχείο: το να μαθαίνει και να προσαρμόζεται γρήγορα», είπε ο Brawn.

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Κυνηγώντας το ρεκόρ του Schumi

O Fernando Alonso θέλει να ζήσει στιγμές αυτοκρατορίας με τη Ferrari


Μπορεί ο Fernando Alonso να έχει στο ενεργητικό του δύο παγκόσμια πρωταθλήματα, δηλαδή πέντε λιγότερα από τον κάτοχο των επτά τίτλων Michael Schumacher αλλά αυτό δεν τον εμποδίζει να θέτει υψηλούς στόχους. Ποιοι είναι αυτοί; Να μπορέσει στην καριέρα του στη Ferrari να χτίσει μία αυτοκρατορία ανάλογη εκείνης που έδινε στον Γερμανό το θρόνο ρεζερβέ από το 2000 έως το 2004 ώστε να προσπαθήσει να σπάσει το φαινομενικά άπιαστο ρεκόρ του!

«Το να κατακτήσω στην καριέρα μου επτά παγκόσμιους τίτλους θα είναι δύσκολο, αν όχι αδύνατο στη σύγχρονη Formula 1. Θα προσπαθήσω να πάρω όσα πρωταθλήματα μπορώ τα επόμενα χρόνια», δήλωσε ο Alonso.

Βέβαια μπορεί ο 28χρονος να έχει ακόμα χρόνια μπροστά του, μαζί με αρκετή δόση αισιοδοξίας αλλά προφανώς λογαριάζει χωρίς τον ξενοδόχο. Σε αυτό το ρόλο βρίσκεται ο ίδιος ο Schumacher, που στοχεύει να αυξήσει τη συγκομιδή του μέσα στα επόμενα τρία χρόνια που υποστηρίζει ότι θα συνεχίσει να τρέχει στη Formula 1.
www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Alonso: Θα είναι μάχη τεσσάρων ομάδων

Ο οδηγός της Ferrari προβλέπει ότι 4 ομάδες θα διεκδικήσουν το φετινό τίτλο

Μετά τις ημέρες που πέρασε στο χειμερινό θέρετρο Madona di Campiglio, συμμετέχοντας στο φεστιβάλ Wrooom με τα χρώματα της Ferrari, ο Fernando Alonso επέστρεψε στα καθημερινά και επισκέφθηκε το εργοστάσιο της ιταλικής ομάδας στο Maranello. Εκεί ο Ισπανός ενημερώθηκε για την πρόοδο στο σχεδιασμό του νέου μονοθεσίου της ομάδας, καθώς σε δύο εβδομάδες θα βρεθεί στην πίστα της Βαλένθιας για τις πρώτες δοκιμές. Στη διάρκεια της παραμονής του στο Maranello, o Alonso απάντησε διαδικτυακά σε ερωτήσεις φίλων της ομάδας και είπε αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα.

Μία από τις πρώτες ερωτήσεις που τέθηκαν στον Ισπανό ήταν το πόσο έχει προχωρήσει το μονοθέσιο: «Είναι σχεδόν έτοιμο. Είμαι στο Maranello για να προετοιμάσω το κάθισμά μου και διάφορα πράγματα τα οποία σχετίζονται με την πρώτη μου εμφάνιση στην πίστα. Νομίζω ότι η Ferrari θα είναι ανταγωνιστική και πραγματικά ελπίζω να φέρω τον τίτλο τον οδηγών εδώ στο Maranello».

Ο Alonso μίλησε επίσης για τον ανταγωνισμό που περιμένει να συναντήσει το 2010, λέγοντας ότι εκτός από τη Ferrari περιμένει να είναι ανταγωνιστικές άλλες τρεις ομάδες: «Το ιδανικό θα ήταν ο σοβαρότερος ανταγωνιστής μου να είναι ο Felipe (Massa) γιατί αυτό θα σήμαινε ότι εμείς θα ήμασταν η καλύτερη ομάδα. Αν και νομίζω ότι McLaren, Red Bull και Mercedes θα είναι πολύ ανταγωνιστικές και δύσκολο να τις κερδίσουμε».

Υπήρξαν όμως και δύσκολες ερωτήσεις στον Ισπανό, όταν οι συμπατριώτες του τον ρώτησαν για την περίοδο 2005-06, όταν οδηγούσε για τη Renault και κατάκρινε τις τακτικές της Ferrari. Απαντώντας σε αυτές ο Alonso φρόντισε να υποστηρίξει την τωρινή του ομάδα: «Δεν νομίζω ότι έχω πει κάτι τρομερό σχετικά με την ομάδα. Είναι αλήθεια ότι σε κάποιες περιπτώσεις στο παρελθόν έχω συζητήσει κάποια πράγματα με κάποιον αλλά αυτά συμβαίνουν όταν παλεύεις για το πρωτάθλημα. Στο κάτω-κάτω, είμαστε άνθρωποι και όχι ρομπότ».

Φυσικά, μίλησε με τα καλύτερα λόγια για το κλίμα που βρήκε στη Ferrari: «Αυτό που με εντυπωσίασε περισσότερο είναι η ατμόσφαιρα. Όλοι εδώ ζουν και αναπνέουν για τους αγώνες και έχουν πάθος για αυτούς. Επίσης, πραγματικά μου αρέσει ότι όλοι μιλούν μεταξύ τους αντί να ανταλλάσσουν email, ακόμα και όταν κάθονται ο ένας απέναντι στον άλλο».
www.msfree.gr
Ειδησουλες και εξεληξεις της F1 - Σελίδα 4 025110

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Συμπληρώνεται το παζλ

Μόνο τέσσερις θέσεις οδηγού παραμένουν άδειες ενόψει 2010

Μετά την ανακοίνωση της συνεργασίας του Pedro de la Rosa με την BMW Sauber F1 Team για το παγκόσμιο πρωτάθλημα 2010, το παζλ των θέσεων των οδηγών έχει αρχίσει να συμπληρώνεται. Συγκεκριμένα απομένουν τέσσερις ακόμα κενές, με τα βλέμματα να έχουν στραφεί κυρίως στη Renault, που ακόμα δεν έχει αποκαλύψει το όνομα του teammate του Robert Kubica. Ερωτηματικό υπάρχει ακόμα στην ταυτότητα του teammate του Bruno Senna στην Campos ενώ ακόμα δεν έχει αποκαλύψει το οδηγικό της δίδυμο η USF1.

Ποιοι είναι όμως αυτοί που διεκδικούν αυτές τις τέσσερις θέσεις; Το σημαντικότερο όνομα είναι αυτό του Nick Heidfeld ενώ άγνωστο παραμένει το μέλλον του Romain Grosjean. Ο Αργεντινός Jose Maria Lopez είναι θεωρητικά κοντά στη μία κενή θέση της USF1 ενώ δεν αποκλείεται η Ferrari να «δανείσει» κάπου τον Giancarlo Fisichella ώστε να είναι έτοιμος για παν ενδεχόμενο. Το περυσινό πάθημα έγινε μάθημα, βλέπετε. Από εκεί και πέρα, ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 1997, Jacques Villeneuve, κάνει ό,τι μπορεί για να επιστρέψει στην ενεργό δράση αλλά δεν έχει και πολλές πιθανότητες σε αντίθεση με νεαρούς αστέρες του GP2 που κουβαλούν μεγάλες χορηγίες όπως ο Vitaly Petrov και ο Pastor Maldonado.

Αναλυτικά οι συνθέσεις των ομάδων όπως έχουν έως τώρα:

Mercedes GP
Michael Schumacher
Nico Rosberg

Red Bull Racing
Sebastian Vettel
Mark Webber

McLaren-Mercedes
Jenson Button
Lewis Hamilton

Ferrari
Ferrari Alonso
Felipe Massa

BMW Sauber
Pedro de la Rosa
Kamui Kobayashi

Williams-Cosworth
Rubens Barrichello
Nico Hulkenberg

Renault
Robert Kubica
Δεν έχει ανακοινωθεί

Force India-Mercedes
Adrian Sutil
Tonio Liuzzi

Toro Rosso-Ferrari
Sebastien Buemi
Jamie Alguersuari

Lotus-Cosworth
Jarno Trulli
Heikki Kovalainen

Campos-Cosworth
Bruno Senna
Δεν έχει ανακοινωθεί

Virgin-Cosworth
Timo Glock
Lucas di Grassi

US F1-Cosworth
Δεν έχει ανακοινωθεί
Δεν έχει ανακοινωθεί


www.MSFREE.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Σκέφτεται τον Heidfeld η Renault

Η γαλλική ομάδα αποτελεί την τελευταία ελπίδα του γερμανού



Με τα περιθώρια ολοένα να στενεύουν, ο Nick Heidfeld απειλείται σοβαρά με το να μείνει εκτός Formula 1 το 2010. Οι διαθέσιμες θέσεις είναι πια μόλις τέσσερις, με τις τρεις αυτές να αφορούν οδηγούς… χορηγούς. Πράγμα που σημαίνει ότι για τον 32χρονο, η μοναδική του ελπίδα είναι η Renault. Και ευτυχώς για εκείνον, όπως παραδέχθηκε ο νέος διευθυντής της γαλλικής ομάδας, Eric Boullier, εξετάζει σοβαρά το ενδεχόμενο συνεργασίας μαζί του. Ίσως λοιπόν το περυσινό οδηγικό δίδυμο της BMW Sauber (Heidfeld-Kubica), να μεταπηδήσει αυτούσιο στη Renault για το 2010…

«Θα ήταν ψέμα να πω ότι δεν εξετάζουμε την περίπτωση του. Το θέμα είναι πως συνεργαζόταν ήδη με τον Robert και δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλό να ενώσουν τις δυνάμεις τους ξανά. Πάντως είναι στη λίστα μας. Αυτή περιλαμβάνει και άλλους οδηγούς. Μπορώ να αποκαλύψω ότι πλέον εξετάζουμε σοβαρά τέσσερις οδηγούς: δύο πιο έμπειρους και δύο πιο νέους σε ηλικία. Ζητούμενα μας είναι το καλό κλίμα στην ομάδα, το ανυψωμένο ηθικό και αναγκαστικά οι χορηγοί», είπε ο Boullier.

Το τελευταίο κομμάτι των δηλώσεων του Γάλλου, ίσως και να φωτογραφίζει τη Ρώσο Vitaly Petrov αφού είναι πιθανότατα ο rookie με το μεγαλύτερο χορηγικό πακέτο.

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Ο Whitmarsh πρόεδρος της FOTA

Το αφεντικό της McLaren πήρε τη θέση του Luca di Montezemolo

Επιβεβαιώθηκε την Τρίτη 19/1 πως νέος Πρόεδρος της FOTA θα είναι ο Martin Whitmarsh. Το αφεντικό της McLaren εκλέχθηκε από τα μέλη της ένωσης των ομάδων για να αντικαταστήσει μετά από ένα χρόνο τον Luca di Montezemolo και άμεσα αναλαμβάνει τα αυξημένα καθήκοντά του στη Formula One Team Association.

Ο επικεφαλής της Ferrari, Stefano Domenicali, επιλέχθηκε ως αντιπρόεδρος ενώ ο Christian Horner της Red Bull Racing θα έχει το ρόλο του Προέδρου στην ομάδα εργασίας για τους αγωνιστικούς κανονισμούς. Τέλος, ο Ross Brawn παραμένει στο ρόλο του Προέδρου στην ομάδα εργασίας στους τεχνικούς κανονισμούς.

Η δήλωση της FOTA ήταν η εξής: «Όλα τα μέλη ευχαρίστησαν τον Luca di Montezemolo για την πολύτιμη ηγεσία του και τη συμβολή του στην επιτυχία της FOTA. Ήταν ο άνθρωπος-κλειδί στη σωστή λειτουργία της FOTA στην πρώτη της χρονιά. Οι ομάδες της FOTA τώρα ανυπομονούν να δουλέψουν με τον Martin Whitmarsh για να συνεχίσουνε την εξέλιξη των δραστηριοτήτων με μακροχρόνιο σχεδιασμό για τη Formula 1, σε συνεργασία με τον κάτοχο των εμπορικών δικαιωμάτων. Κάθε μέλος της ένωσης, η οποία συμπεριλαμβάνει τις ομάδες της Formula 1, πρέπει να εκπροσωπείται μέσα στην Εκτελεστική Επιτροπή και μέσα στις Ομάδες Εργασίες. Οι διαφορετικές επιτροπές συνεργάζονται στενά μεταξύ τους προκειμένου να καθοριστούν οι στόχοι και οι πρωτοβουλίες τους».

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Ο νέος χρωματισμός της Ferrari

Ο Φερνάντο Αλόνσο αποκάλυψε στο κοινό τον χρωματισμό που θα χρησιμοποιεί φέτος η Ferrari στο μονοθέσιό της, οδηγώντας μια περσινή F60 στην πίστα Πολ Ρικάρ της Γαλλίας.

Η σημαντική διαφορά σε σχέση με πέρυσι έχει να κάνει με την εμπρός και πίσω αεροτομή, οι οποίες είναι βαμμένες σε άσπρο χρώμα και φέρουν το λογότυπο της ισπανικής τράπεζας Santander, νέου χορηγού της Scuderia. Το υπόλοιπο αμάξωμα παραμένει στο παραδοσιακό κόκκινο της ομάδας.

Ηταν η πρώτη φορά που ο Αλόνσο βρέθηκε στο κόκπιτ μιας Ferrari από την ημέρα που υπέγραψε σε αυτή, συμμετέχοντας στα γυρίσματα ενός διαφημιστικού.

Ο ισπανός θα ξεκινήσει δοκιμές με το φετινό μονοθέσιο στην Βαλένθια στις αρχές Φεβρουαρίου, λίγες μέρες μετά την επίσημη παρουσίαση του νέου "όπλου" της ιταλικής ομάδας, που θα γίνει στις 28 Ιανουαρίου στο Μαρανέλο.

Ειδησουλες και εξεληξεις της F1 - Σελίδα 4 Fernan10

https://hellas.forumotion.net

89Ειδησουλες και εξεληξεις της F1 - Σελίδα 4 Empty Ευχαριστημένος ο Massa Σαβ Ιαν 23, 2010 12:02 am

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Όλα πήγαν καλά στις δοκιμές του Felipe Massa με τη Ferrari F2008

Μετά το ατύχημα και το σοβαρό τραυματισμό του στο Grand Prix Ουγγαρίας τον περασμένο Ιούλιο, κάθε ευκαιρία του Felipe Massa να μπει σε μονοθέσιο Formula 1 είναι ευπρόσδεκτη για τον ίδιο και την ομάδα του. Ο Βραζιλιάνος οδηγός της Ferrari βρέθηκε την Παρασκευή στη Βαρκελώνη για να πραγματοποιήσει μία ημέρα δοκιμών με το μονοθέσιο του 2008 της ιταλικής ομάδας, παίρνοντας τη σκυτάλη από τον Valentino Rossi. Λόγω των κανονισμών για τις δοκιμές της F1, το μονοθέσιο που οδήγησε ο Massa φορούσε ελαστικά επίδειξης. Ο Βραζιλιάνος συμπλήρωσε 90 γύρους με την F2008, χωρίς όμως να ανακοινωθούν οι χρόνοι που σημείωσε.

Ο ίδιος ο Massa μετά την ολοκλήρωση των δοκιμών ήταν ιδιαίτερα ευχαριστημένος με το πώς πήγε η ημέρα. «Ήταν μια τέλεια ημέρα εδώ στη Βαρκελώνη για να βελτιώσω τη φόρμα μου. Είμαι πολύ χαρούμενος που είχα την ευκαιρία να ξαναβρεθώ πίσω από το τιμόνι ενός μονοθεσίου Formula 1 σε μια πίστα. Ανυπομονώ να μπω στο νέο μας μονοθέσιο», είπε ο Massa, ο οποίος θα έχει αυτήν τη δυνατότητα στη Βαλένθια το 3ήμερο 1-3 Φεβρουαρίου, στις πρώτες επίσημες δοκιμές εξέλιξης των ομάδων για τη φετινή
σεζόν.
www.msfree.grΕιδησουλες και εξεληξεις της F1 - Σελίδα 4 06011

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Θα είναι μαύρη η Virgin

O Luca di Grassi αποκάλυψε τα χρώματα της νεοσύστατης ομάδας

Μερικές ημέρες απομένουν για την έναρξη των αποκαλυπτηρίων των ομάδων ενόψει του παγκοσμίου πρωταθλήματος του 2010. Ωστόσο μία από τις ομάδες που θα καθυστερήσουν να μας δείξουν το μονοθέσιο τους είναι η νεοσύστατη Virgin Racing. Ευτυχώς όμως, υπάρχει και ο Luca di Grassi που αποκάλυψε κάποιες πληροφορίες σχετικά με το «παιχνίδι» του για τους επόμενους δέκα μήνες. Το μονοθέσιο λοιπόν της ομάδας του Sir Richard Branson, θα είναι μαύρο…

Ο Βραζιλιάνος χάρηκε πολύ από αυτή την επιλογή γιατί όπως είπε, θα ταιριάζει και με το σχέδιο του κράνους του, που είναι ίδιο απ’ όταν ήταν 14 ετών. Ο di Grassi ολοκλήρωσε την προηγούμενη σεζόν στην Τρίτη θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος GP2. Το 2007 διεκδίκησε τον τίτλο με αντίπαλο τον Timo Glock, που φέτος θα αποτελεί τον teammate του.
www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Ανακοινώνει Lopez η USF1

Τη Δευτέρα 25/1 αναμένεται η επιβεβαίωση της συνεργασίας με τον Αργεντινό


Ο εδώ και καιρό αναμενόμενος γάμος ανάμεσα στη USF1 και τον Jose Maria Lopez, φέρεται να αποκτά σάρκα και οστά. Οι δύο πλευρές έχουν πλέον συμφωνήσει σε όλα και τη Δευτέρα 25/1 αναμένεται να επισημοποιηθεί η συνεργασία τους, στο πλαίσιο συνέντευξης Τύπου που θα λάβει χώρα στην πατρίδα του Αργεντινού οδηγού.

«Όλα έχουν συμφωνηθεί και απομένει μόνο η επίσημη ανακοίνωση της Δευτέρας», αποκάλυψε ο εκπρόσωπος του Lopez, Miguel Mattos.

Όπως είναι προφανές, κύριο κριτήριο επιλογής του 26χρονου είναι οι χορηγίες της οποίες θα φέρει στη νεοσύστατη αμερικανική ομάδα. Μάλιστα, αρωγός σε αυτή τη μεταγραφή φέρεται να είναι ο βετεράνος οδηγός Carlos Reutemann που πλέον ακολουθεί καριέρα πολιτικού στην Αργεντινή. Παράλληλα, είναι στενός φίλος του Windsor και έχει εξασφαλίσει εκτός από χορηγίες από επιχειρήσεις της χώρας της Λατινικής Αμερικής, και κυβερνητικά κονδύλια.

Ο Lopez ανήκε στο πρόγραμμα εξέλιξης νέων οδηγών της Renault F1, της οποίας και διετέλεσε δοκιμαστής. Συμμετείχε στην F3000 ενώ έτρεχε στο GP2 από το 2004 έως το 2006, κατακτώντας μία νίκη για λογαριασμό της DAMS, στην Catalunya το 2005. Στη συνέχεια επέστρεψε στην Αργεντινή κατακτώντας δύο συνεχόμενους τίτλους στο εγχώριο πρωτάθλημα TC2000 αλλά και το πρωτάθλημα στο TopRace V6. Το 2008 έτρεξε και σε κάποιους αγώνες στη γηραιά ήπειρο, στο FIA GT με την ομάδα ACA Argentina Ferrari.

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Παρουσιάστηκαν τα χρώματα της Mercedes GP

Η γερμανική ομάδα έδειξε το μονοθέσιο του 2010 στη Στουτγάρδη


Σε μια χαμηλών τόνων εκδήλωση στο μουσείο της Mercedes στη Στουτγάρδη, η γερμανική ομάδα αποκάλυψε πώς θα είναι βαμμένο το μονοθέσιο με το οποίο θα τρέξει στο πρωτάθλημα του 2010. Η Mercedes επιστρέφει στη Formula 1 ως κατασκευαστής μετά το 1955 και αγοράζοντας το πλειοψηφικό πακέτο της πρωταθλήτριας Brawn GP ευελπιστεί ότι θα επιστρέψει και στις επιτυχίες. Για το σκοπό αυτό διατήρησε επικεφαλής της ομάδας τον Ross Brawn και -σε μια κίνηση που προκάλεσε μεγάλη έκπληξη- επανέφερε στην ενεργό δράση τον Michael Schumacher, ο οποίος θα σχηματίσει δίδυμο με τον Nico Rosberg.

Αυτό που παρουσιάστηκε στην πραγματικότητα είναι η περσινή BGP001 με την οποία ο Jenson Button κατέκτησε το πρωτάθλημα, βαμμένη στα χρώματα της Mercedes GP, στα οποία φυσικά κυριαρχεί το ασημί. Το «κανονικό» μονοθέσιο θα το δούμε για πρώτη φορά στη Βαλένθια την 1η Φεβρουαρίου.

Ο Ross Brawn είπε πως η νέα πρόκληση είναι από τις πιο σημαντικές στην καριέρα του. «Είναι υπέροχο πράγμα. To να δουλέψω ξανά με τον Michael είναι ιδιαίτερη τιμή και δεν πίστευα ότι θα συμβεί ξανά. Έχω μεγάλο ενθουσιασμό και κίνητρο για την ομάδα με την οποία είμαι συνδεδεμένος».

«Ο Nico έχει καταπληκτική προοπτική και θα είναι υπέροχος ομόσταβλος του Michael. Ο Nico βρίσκεται αρκετό καιρό στους αγώνες αλλά θα ευχαριστηθεί τη συνεργασία με τον Michael και θα δει πως ένας 7 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής λειτουργεί».

«Αλλά επίσης σημαντικό είναι το γεγονός της αναγέννησης μίας αγωνιστικής φίρμας όπως η Mercedes. Έχουν περάσει 55 χρόνια από τότε που η Mercedes είχε τη δική της αγωνιστική ομάδα. Ήμουν πολύ προνομιούχος στην καριέρα μου και έχω εμπλακεί σε ιδιαίτερα project αλλά αυτό είναι πολύ ξεχωριστό».

Ο Michael Schumacher στάθηκε στην στήριξη των φιλάθλων στο άκουσμα της επιστροφής του. «Είδαμε την αντίδραση των φιλάθλων το καλοκαίρι και εντυπωσιάστηκα από τη αντίδρασή τους. Είναι μεγάλο το κίνητρο και είναι υπέροχη η αίσθηση η οποία παίρνω από τον περίγυρό μου, ιδιαίτερα τώρα με την ανακοίνωση του ότι είμαι μέλος της ομάδας των ασημένιων βελών. Μου δίνει υπέροχο συναίσθημα και ώθηση».

Ο Nico Rosberg ήταν εξαιρετικά ενθουσιασμένος με την προοπτική να δουλέψει με τη Mercedes GP. «Σίγουρα για μένα είναι πολύ ιδιαίτερο, ένα όνειρο γίνεται πραγματικότητα να οδηγήσω το πρώτο ασημένιο βέλος μετά από 50 χρόνια. Ανυπομονώ να αγωνιστώ, να δουλέψω με ανθρώπους όπως ο Norbert (Haug), τον Ross (Brawn) και τον Nick (Fry) και να έχω τον Michael ως teammate. Θα είναι υπέροχη σεζόν».
Ειδησουλες και εξεληξεις της F1 - Σελίδα 4 Merced10
www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Συμφώνησαν οι ομάδες για τη βαθμολογία

Σημαντικές εξελίξεις στο σύστημα βαθμολόγησης της Formula 1


Οι ομάδες της Formula 1 συμφώνησαν στις αλλαγές του νέου βαθμολογικού συστήματος της νέας σεζόν και πλέον η επισημοποίηση των αλλαγών είναι προ των πυλών. Το παλιό σύστημα βαθμολόγησης (10-8-6-5-4-3-2-1) είχε δεχτεί πολλές κριτικές και δεν άρεσε σε πολλούς, έτσι το Παγκόσμιο Συμβούλιο Μηχανοκίνητου Αθλητισμού θέλησε να πάρει κάποια μέτρα για το συγκεκριμένο θέμα. Στην αρχή η ιδέα ήταν να ακολουθήσουν το δρόμο του MotoGP και να βαδίσουν προς εκείνη την κατεύθυνση με μερικές αλλαγές , δηλαδή το (25-20-15-10-8-6-5-4-3-2-1).

Τώρα οι ομάδες πήγαν ένα βήμα παραπάνω και έδωσαν μεγαλύτερο προβάδισμα στο νικητή, δημιουργώντας ουσιαστικά μεγαλύτερο κίνητρο για την πρώτη θέση. Το σύστημα που επέλεξε η αγωνιστική ομάδα εργασίας είναι το (25-18-15-12-10-8-6-4-2-1). Πλέον μένει η έγκριση του Συμβουλίου της Formula 1 για να εφαρμοστεί ο κανονισμός και να ισχύσει για τη νέα χρονιά.

Ο επικεφαλής της Red Bull Racing και Πρόεδρος της ομάδας αγωνιστικών θεμάτων της FOTA, Christian Horner εξήγησε τους λόγους για τους οποίους οι ομάδες επέλεξαν το συγκεκριμένο σύστημα. «Νομίζω ότι ποτέ δεν πρέπει να φοβόμαστε τις αλλαγές όταν είναι προς το καλύτερο. Επίσης πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος τρόπος βαθμολόγησης είναι, πρώτον, για να διαμορφώνει σειρά δυναμικότητας στις χαμηλότερες θέσεις της πρώτης δεκάδας, άρα με τους βαθμούς να φτάνουν μέχρι τη 10η θέση θα ανταμείβεται η πρώτη δεκάδα».

Ο Horner στάθηκε και στους κανονισμούς που σκέφτεται να εφαρμόσει η FIA για να κάνει πιο ενδιαφέρον το πρωτάθλημα. «Ένας ακόμα παράγοντας τον οποίο ο Bernie ενδιαφέρεται να διαμορφώσει είναι να υπάρχει διαφορά στο βάρος μεταξύ του πρώτου, του δεύτεροι και του τρίτου, έτσι θα δοθεί μεγαλύτερη έμφαση από το οι οδηγοί απλά να γυρίζουν άσκοπα στην πίστα συλλέγοντας βαθμούς. Θα πρέπει να πλέον να παλεύουν για όλα. Δεν είναι ότι οι οδηγοί δεν θέλουν να ρισκάρουν, όμως αν οι βαθμοί μεταξύ του νικητή και του δεύτερου είναι μόλις 2 δεν σημαίνει τίποτα. Αν όμως υπάρχει ένα σεβαστό νούμερο βαθμών τότε το κίνητρο είναι μεγαλύτερο για τους οδηγούς να πιέσουν τους άλλους πιο δυνατά».

Εκτός από τη βαθμολογία στον αγώνα, υπάρχει σκέψη να ανταμείβεται πλέον ο ταχύτερος οδηγός στις κατατακτήριες και ο ταχύτερος γύρος στον αγώνα. Επίσης συζητήθηκε και η πιθανότητα για δύο αναγκαστικά pit stop στη διάρκεια του αγώνα, όμως οι συγκεκριμένες αποφάσεις είναι ακόμα υπό συζήτηση.

www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Στο δίκτυο η Ferrari

Τα αποκαλυπτήρια θα μεταδοθούν από το επίσημο site της Ferrari

Η παρουσίαση του νέου μονοθέσιου της Ferrari θα μεταδοθεί ζωντανά από την επίσημη ιστοσελίδα της Scuderia, www.ferrari.com, όπως ανακοινώθηκε από την ιταλική ομάδα.

Τα αποκαλυπτήρια του κόκκινου μονοθέσιου θα γίνουν στο εργοστάσιο της Ferrari την Πέμπτη 28 Ιανουαρίου, 11:30 ώρα Ελλάδας. Αμέσως μετά θα ακολουθήσει συνέντευξη Τύπου με την ομάδα και τους οδηγούς Fernando Alonso και Felipe Massa, η οποία θα μεταδοθεί και αυτή από τον ίδιο δικτυακό τόπο.

Το απόγευμα τις ίδιας ημέρας, έχει προγραμματιστεί το μονοθέσιο να πραγματοποιήσει για διαφημιστικούς λόγους μερικούς γύρους στην πίστα δοκιμών του Fiorano, εάν φυσικά το επιτρέψουν οι καιρικές συνθήκες
www.msfree.com
Ειδησουλες και εξεληξεις της F1 - Σελίδα 4 04710

https://hellas.forumotion.net

SotKomninos

SotKomninos
Admin
Admin

Συμφωνία Toyota-Stefan GP

Η σερβική ομάδα προσπαθεί να εισέλθει στη F1 με τεχνογνωσία της Toyota

Είναι γνωστή εδώ και καιρό η διακαής επιθυμία του αμφιλεγόμενου Σέρβου επιχειρηματία Zoran Stefanovic να μπει στη Formula 1 με την ομάδα του, τη Stefan GP. Η ομάδα δεν έχει θέση στο grid της φετινής σεζόν αλλά αυτό δεν την έχει εμποδίσει να ετοιμάζει το μονοθέσιό της και να ελπίζει ότι θα βρεθεί στο Μπαχρέιν για τον πρώτο αγώνα της σεζόν.

Μέρος της τεχνογνωσίας που χρησιμοποιεί η Stefan GP προέρχεται από την ομάδα της Toyota. Όταν η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την αποχώρησή της από τη Formula 1, o Stefanovic άρχισε σχεδόν αμέσως τις επαφές. Για κάποιο καιρό κυκλοφόρησε η πληροφορία ότι ο Σέρβος αγόρασε από την Toyota, που είχε υπογράψει τη Συνθήκη Ομόνοιας, το δικαίωμα συμμετοχής στο πρωτάθλημα F1 του 2010, αλλά αποδείχτηκε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο όταν η FIA έδωσε τη 13η θέση στην BMW Sauber.

Αυτό φαίνεται ότι δεν αποθάρρυνε τη Stefan GP και η σερβική ομάδα ανακοινώσε πλέον επίσημα ότι έχει έρθει σε συμφωνία με την Toyota για απόκτηση τεχνογνωσίας και τεχνικής υποστήριξης από την ιαπωνική ομάδα. Όπως αναφέρουν οι πληροφορίες, η Stefan GP θα αναλάβει και τη διαχείριση των εγκαταστάσεων της Toyota F1 στην Κολωνία, που θα γίνουν η νέα έδρα της ομάδας.

Η ανακοίνωση που εκδόθηκε από τη Stefan GP αναφέρει: «Η Stefan GP έχει φανερώσει την επιθυμία τη να αγωνιστεί στη Formula 1 και έχει φτάσει σε μια βασική συμφωνία με την Toyota Motorsports GmbH για να λαμβάνει από αυτήν τεχνική υποστήριξη. Περισσότερες λεπτομέρειες θα δοθούν στον Τύπο εν καιρώ».
www.msfree.gr

https://hellas.forumotion.net

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης