mpesmesa...και αν σου αρεσει μενεις...........
mpesmesa...και αν σου αρεσει μενεις...........

Εδω δεν είμαστε πολλοί μα λίγοι μετρημενοι,κι όμορφη παρέα μας και σένα περιμένει.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Πρωταθλημα 2008

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26 Απ: Πρωταθλημα 2008 Την / Το Τετ Οκτ 29, 2008 10:25 pm

SotKomninos

Admin
Admin
-Για 25η φορά στην ιστορία ο τίτλος του Πρωταθλητή κρίνεται στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς. Σε 15 περιπτώσεις ο πιλότος που κατέβηκε στον τελευταίο αγώνα ως πρωτοπόρος της βαθμολογίας πήρε και τον τίτλο.
-Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά ο τίτλος του Πρωταθλητή θα κριθεί στην πίστα του Ιντερλάγκος.
-Η Ferrari έχει καλή παράδοση στο Ιντερλάγκος καθώς την τελευταία διετία μετράει ισάριθμες νίκες. Η τελευταία νίκη της McLaren σημειώθηκε το 2005 με οδηγό τον Χουάν Πάμπλο Μοντόγια.
-Από τους 25 αγώνες που έχουν διεξαχθεί στο Ιντερλάγκος, Ferrari και McLaren έχουν από επτά νίκες έκαστη.
-Στους τελευταίους 10 αγώνες που έχουν γίνει στη συγκεκριμένη πίστα μόλις σε τρεις περιπτώσεις έχει νικήσει πιλότος που έχει ξεκινήσει από την pole position.
-Μόλις μια φορά στο παρελθόν πιλότος έχει καταφέρει να κατακτήσει το Πρωτάθλημα στον αγώνα της πατρίδας του. Αυτό συνέβη στο μακρινό 1950 με τον Τζιουζέπε "Νίνο" Φαρίνα να στέφεται Πρωταθλητής στην πίστα της Μόντσα. Κάτι ανάλογο θα προσπαθήσει να κάνει και ο Φελίπε Μάσα στο Ιντερλάγκος.
-Ο τελευταίος Βραζιλιάνος που βρέθηκε στην κορυφή της F1 ήταν ο Άϊρτον Σένα το 1991 με τη McLaren. Ο τελευταίος Βρετανός Παγκόσμιος Πρωταθλητής ήταν ο Ντέιμον Χιλ το 1996 με Williams.
-Mάσα και Χάμιλτον έχουν έκαστος από πέντε νίκες στο φετινό Πρωτάθλημα.
-Για πρώτη φορά από το 1989 όταν ο Αλέν Προστ πήρε το Πρωτάθλημα από τον Άϊρτον Σένα έχοντας λιγότερες νίκες από τον Βραζιλιάνο (4 ο Γάλλος, 6 ο Σένα), υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο ο τίτλος να μην καταλήξει στα χέρια του οδηγού με τις περισσότερες νίκες.
-Επτά διαφορετικοί πιλότοι έχουν μοιραστεί τις νίκες στους 16 αγώνες που έχουν γίνει ως τώρα. Η τελευταία φορά που υπήρξαν περισσότεροι διαφορετικοί νικητές μέσα σε μια σεζόν ήταν το 2003 όπου οχτώ πιλότοι μοιράστηκαν τις νίκες.
-Στους κατασκευαστές, η Ferrari έχει 208 νίκες, η McLaren 162 και η Williams 113. Στο Φούτζι, η Renault έφτασε τις 35 νίκες «πιάνοντας» στην πέμπτη θέση της λίστας των πιο πετυχημένων κατασκευαστών την ιστορική Brabham. Στην τέταρτη θέση βρίσκεται η Lotus με 79.
-Ο τελευταίος Παγκόσμιος Πρωταθλητής της McLaren ήταν ο Μίκα Χάκινεν το 1999.
-Η Ferrari βρίσκεται πολύ κοντά στο να στεφθεί για 16η φορά στην ιστορία της Πρωταθλήτρια στους κατασκευαστές. Οχτώ τίτλους έχει η McLaren που κατέκτησε το τελευταίο της Πρωτάθλημα το 1998.
-Ο Κίμι Ράικονεν μπορεί να έχει μείνει εκτός διεκδίκησης Πρωταθλήματος, ωστόσο έχει την ευκαιρία να καταρρίψει ένα ρεκόρ που μοιράζεται ο ίδιος με τον Μίκαελ Σουμάχερ: αυτό των περισσότερων ταχύτερων γύρων αγώνα μέσα σε μια σεζόν. Το ρεκόρ είναι 10 και το έχει πετύχει δυο φορές ο Φινλανδός (το 2005 σε σύνολο 19 αγώνων και το 2008 σε σύνολο 18 αγώνων) και μία ο Γερμανός πολυπρωταθλητής (το 2004 σε σύνολο 18 αγώνων).
-H ΒΜW Sauber είναι η μοναδική ομάδα που έχει καταφέρει να βαθμολογηθεί σε όλους τους αγώνες που έχουν γίνει ως τώρα. Μάλιστα έχει ένα σερί 34 αγώνων στους οποίους έχει καταφέρει να συλλέξει βαθμούς.
-Στους τελευταίους έξι αγώνες ο Φερνάντο Αλόνσο έχει μαζέψει περισσότερους βαθμούς από οποιονδήποτε άλλο πιλότο.
-Τζιανκάρλο Φιζικέλα και Άντριαν Σούτιλ είναι οι μοναδικοί πιλότοι ως τώρα που δεν έχουν καταφέρει να πάρουν βαθμό. Δεν υπολογίζονται οι Τακούμα Σάτο - Άντονι Ντέιβιντσον μιας και η Super Aguri λόγω χρεοκοπίας αποσύρθηκε από το Πρωτάθλημα μετά από τέσσερις αγώνες.

ο χαρτης της πιστας του ιντερλαγκος !!

http://hellas.forumotion.net

27 Απ: Πρωταθλημα 2008 Την / Το Παρ Οκτ 31, 2008 2:01 am

SotKomninos

Admin
Admin
Από ...ντελιβεράς, υποψήφιος Πρωταθλητής
30/10/2008

Κάποιες φορές είναι δύσκολο να πιστέψεις τα παιχνίδια της μοίρας. Και όμως αυτή η ...θεά του πεπρωμένου μπορεί να «πλέξει» έτσι το σενάριο της ζωής που δύσκολα μπορεί να φανταστεί κάποιος.

Κάτι τέτοιο συνέβη και στην περίπτωση του Φελίπε Μάσα, ο οποίος για να μπει στο χώρο της F1 χρειάστηκε να κάνει τον ...διανομέα φαγητού, κοινώς το delivery boy!

Ο 27χρονος Βραζιλιάνος που την Κυριακή 2/11 θα προσπαθήσει στην πίστα του Ιντερλάγκος να ανατρέψει την κατάσταση και να στεφθεί για πρώτη φορά στην καριέρα του Παγκόσμιος Πρωταθλητής, αποκάλυψε τις συνθήκες κάτω από τις οποίες επισκέφθηκε για πρώτη φορά την πίστα του Ιντερλάγκος, το 1999.

Για τον πιτσιρικά Μάσα η F1 ήταν κάτι ονειρικό. Έχοντας μεγαλώσει παρακολουθώντας τον συμπατριώτη του Άιρτον Σένα να μαγεύει και τον μετέπειτα παρτενέρ του στην Ferrari, Μίκαελ Σουμάχερ να μεγαλουργεί, ο έφηβος τότε Μάσα ήθελε να εξασφαλίσει την είσοδό του στο πάντοκ της πίστας έτσι ώστε να παρακολουθήσει από κοντά τα μεγάλα αστέρια του σπορ.

Και κατάφερε να πετύχει τον στόχο του παραδίδοντας φαγητά που είχαν παραγγείλει οι ομάδες...

«Ο πρώην μάνατζέρ μου είχε εστιατόρια στο Σάο Πάουλο και γνώριζε ανθρώπους της Benetton», λέει ο Μάσα και συνεχίζει να περιγράφει τον τρόπο με τον οποίο κατάφερε να εισχωρήσει στα ...άδυτα του σπορ: «Του ζήτησα να μου βρει ένα πάσο για να έχω πρόσβαση στο πάντοκ και μου απάντησε 'Έχεις πάσο μέχρι το Σάββατο, αλλά πρέπει να παραδώσεις στην ομάδα όλο το φαγητό, όπως μακαρόνια και μπανάνες'. Έτσι λοιπόν πήγα στην πίστα, παρέδωσα το φαγητό στην ομάδα και εξασφάλισα το πάσο. Ήμουν 17 χρόνων τότε».

Σε εκείνη την πρώτη του επίσκεψη στην πίστα του Ιντερλάγκος για να παραδώσει την παραγγελία που είχαν κάνει οι άνθρωποι της Benetton, γνωρίστηκε με τον σεφ της γαλλικής ομάδας, Φελίτσε Γκουερίνι, ο οποίος τώρα εργάζεται στην Ferrari.

«Εκείνη την εποχή σεφ στη Benetton ήταν ο Φελίτσε, που είναι σεφ στη Ferrari τώρα. Θυμάμαι την ιστορία... του είχα πει τότε 'Ίσως συναντηθούμε κάποια στιγμή στην F1!' Εκείνος μου απάντησε βιαστικά 'okay, okay, okay' Λίγα χρόνια αργότερα του είπα 'Με θυμάσαι;' Μου απάντησε όχι. Του εξήγησα τι είχε συμβεί και από τότε γίναμε καλοί φίλοι. Τώρα δουλεύουμε μαζί στη Ferrari».

e-go.gr

28 Απ: Πρωταθλημα 2008 Την / Το Παρ Οκτ 31, 2008 2:05 am

SotKomninos

Admin
Admin
Στο πόδι η Βραζιλία για τον τελικό της Κυριακής
30/10/2008

Την Κυριακή 2/11 στην πίστα του Ιντερλάγκος, πέφτει η αυλαία του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος F1 και στη Βραζιλία υπάρχει μεγάλη κινητοποίηση.

Η τελευταία φορά που οι Βραζιλιάνοι είδαν συμπατριώτη τους να κατακτά την κορυφή ήταν το 1991, όταν ο αείμνηστος Άιρτον Σένα στέφθηκε για τρίτη -και τελευταία- φορά στην καριέρα του Παγκόσμιος Πρωταθλητής.

Έκτοτε κανείς άλλος οδηγός από τη χώρα της σάμπα δεν κατάφερε να στεφθεί Πρωταθλητής.

Η μεγαλύτερη ελπίδα τους μέχρι πριν κάποια χρόνια ήταν ο Ρούμπενς Μπαρικέλο, αλλά όσο καλός πιλότος κι αν ήταν ο Ρουμπίνιο, όσο καλό μονοθέσιο κι αν είχε στα χέρια του στη διάρκεια της θητείας του στη Ferrari, ρεαλιστικά δεν είχε πιθανότητες να πάρει το Πρωτάθλημα μιας και μπροστά του βρισκόταν ο Μίκαελ Σουμάχερ...

Χρειάστηκε να περάσουν 17 χρόνια μέχρι να φτάσουμε στο σημείο ένας Βραζιλιάνος να διεκδικεί και πάλι τον τίτλο του Πρωταθλητή της F1.

Mετά τους Έμερσον Φιτιπάλντι, Νέλσον Πικέ και Άιρτον Σένα, ο Φελίπε Μάσα φιλοδοξεί να γράψει και αυτός με χρυσά γράμματα το όνομά του στην ιστορία του σπορ.

Μπορεί οι πιθανότητες να μην είναι με το μέρος του μιας και υπολείπεται επτά βαθμούς του Λιούις Χάμιλτον, ωστόσο κανείς δεν μπορεί να τις αγνοήσει ή να χρίσει από τώρα Πρωταθλητή τον Άγγλο, ιδιαίτερα μετά το κάζο που έπαθε πέρσι ο πιτσιρικάς της McLaren Mercedes στην ίδια πίστα.

Την Κυριακή στο Ιντερλάγκος, μπροστά σε 70.000 συμπατριώτες του, ο 27χρονος πιλότος της Scuderia θα προσπαθήσει να ανατρέψει την κατάσταση και να στεφθεί Παγκόσμιος Πρωταθλητής. Η αποστολή του είναι ιδιαίτερα δύσκολη, αλλά ο ίδιος δεν το βάζει κάτω.

«Ο κόσμος θα με βοηθήσει, το ξέρω. Έχω μεγάλες προσδοκίες. Σίγουρα θα προτιμούσα να είχα έρθει εδώ με πλεονέκτημα επτά βαθμών και όχι να κυνηγάω, αλλά παρ' όλα αυτά είμαι αισιόδοξος. Ο στόχος μου είναι να νικήσω. Αν τα καταφέρω θα πανηγυρίσω με την ψυχή μου ακόμα και αν χάσω το Πρωτάθλημα. Είναι μοναδικό συναίσθημα να νικάς μέσα στην πατρίδα σου, μπροστά στους συμπατριώτες σου», τόνισε λίγα 24ωρα πριν τη μεγάλη μάχη.

Δίπλα του, εκτός από τον απλό κόσμο, έχει και μεγάλες φυσιογνωμίες της Βραζιλίας. Από τον πρόεδρο της χώρας Λουίς Ινάσιο Λούλα ντα Σίλβα, μέχρι τον «Ποδοσφαιριστή του Αιώνα» σύμφωνα με τη FIFA, Έντσον Αράντες ντο Νασιμέντο, ευρύτερα γνωστό ως Πελέ.

«Ελπίζω ότι θα νικήσει η καρδιά του Μάσα, αλλά δεν θα είναι εύκολο. Πέρσι, δύο λάθη του Χάμιλτον άλλαξαν εντελώς τα δεδομένα και το αποτέλεσμα. Θα τον υποστηρίξω με όλες μου τις δυνάμεις με την ελπίδα ότι ακόμα μια φορά η σημαία της Βραζιλίας θα υψωθεί και πάλι ψηλά», δήλωσε χαρακτηριστικά ο 68χρονος μάγος της μπάλας.

e-go.gr M.kaths.

29 Απ: Πρωταθλημα 2008 Την / Το Σαβ Νοε 01, 2008 7:08 pm

SotKomninos

Admin
Admin
Εχουμε και λεμε ( πρωτοι που μεταδιδουμε την ειδηση--οπως λενε τα χαζοκαναλα μας)
αυριο στον τελικο και τελευταιο αγωνα της φορμουλα 1 που θα αναδειξη και τον παγκοσμιο πρωταθλητη για το 2008,
στην πολ ποζισιον και στην πρωτη σειρα εκκινησης εχουμε ....

1...φελλιπε μασσα
2...γιανο τρουλι !!!!!!( προτοφανες)
3...κιμι ραικονεν

και στην τεταρτη θεση στην δευτερη σειρα ο διεκδικητης του τιτλου λιουης χαμιλτον !!!!
για οσιυς ενδειαφερονται ο αγωνας θα μεταδωθη απο τον αλφα στης 18-30 αυριο το απογευμα !!!!!

με νικη στον μασσαααααααααααααα !!!!

δωστε τα χερια .....και αυριο ο νικητης !!

30 Απ: Πρωταθλημα 2008 Την / Το Κυρ Νοε 02, 2008 9:02 pm

SotKomninos

Admin
Admin
Τελικα παγκοσμιος πρωταθλητης μετα τον σημερινο τελευταιο αγωνα της σαιζον!
ειναι ο λιουης χαμιλτον αφου τερματισε στην πεμπτη θεση μετα απο ενα συναρπαστικο
τελευταιο γυρο ..........
Οσοι ειδατε τον αγωνα βεβαια θα καταλαβατε ..το πως πηρε την πεμπτη θεση ο χαμιλτον !!!
ενω ο φετελ στον δευτερο γυρο τον αφησε στη εκτη θεση που εχανε τον τιτλο......λιγα μετρα πριν το πεσιμο της σημαιας
ο τιμο γκλοκ !!..............εμεινε .............αυτο κατ εμε ηταν καθαρο δωσιμο στην νικη !!!!!

ειναι τα παιχνιδια της φορμουλας αυτα !!!!!!!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ
ΑΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΟΜΑΔΑ ΤΗΝ ΦΕΡΡΑΡΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΚΤΑΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ
ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ
ΚΑΙ στον ΦΕΛΛΙΠΕ ΜΑΣΣΑ που κατ εμε χθες και σημερα στον τελικο απεδειξε για μια ακομα φορα
την οδηγικη του ικανοτητα !!!!!

31 Απ: Πρωταθλημα 2008 Την / Το Κυρ Νοε 02, 2008 11:24 pm

SotKomninos

Admin
Admin
τελικες βαθμολογιες

Βαθμολογία Οδηγών - Κατασκευαστών
2/11/2008 9:20:20 μμ

Βαθμολογία οδηγών:
1. Λιούις Χάμιλτον - 98
2. Φελίπε Μάσα - 97
3. Κίμι Ράικονεν - 75

4. Ρόμπερτ Κούμπιτσα - 75
5. Φερνάντο Αλόνσο - 61
6. Νικ Χάιντφελντ - 60
7. Χάικι Κοβαλάινεν - 53
8. Σεμπάστιαν Βέτελ - 35
9. Γιάρνο Τρούλι - 31
10. Τίμο Γκλοκ - 25
11. Μαρκ Ουέμπερ - 21
12. Νέλσον Πικέ - 19
13. Νίκο Ρόσμπεργκ - 17
14. Ρούμπενς Μπαρικέλο - 11
15. Καζούκι Νακαζίμα - 9
16. Nτέιβιντ Κούλθαρντ - 8
17. Σεμπαστιέν Μπουρντέ - 4
18. Tζένσον Μπάτον - 3

Βαθμολογία κατασκευαστών:
1. Scuderia Ferrari Marlboro - 172
2. Vodafone McLaren Mercedes - 151
3. BMW Sauber F1 Team - 135

4. ING Renault F1 Team - 80
5. Panasonic Toyota Racing - 56
6. Scuderia Toro Rosso - 39
7. Red Bull Racing - 29
8. AT&T Williams - 26
9. Honda Racing F1 Team - 14

32 Απ: Πρωταθλημα 2008 Την / Το Κυρ Νοε 02, 2008 11:42 pm

SotKomninos

Admin
Admin

33 Απ: Πρωταθλημα 2008 Την / Το Δευ Νοε 03, 2008 8:31 am

SotKomninos

Admin
Admin
Μάσα: «Συγχαρητήρια, το άξιζε»
3/11/2008

Λίγες στιγμές ήταν αρκετές για να βρεθεί από τον παράδεισο στην κόλαση. Όταν αντίκρισε την καρό σημαίας ήταν Πρωταθλητής, η μοίρα όμως του έπαιξε άσχημο παιχνίδι...

Μετά από έναν τόσο έντονο αγώνα και ένα τόσο απρόβλεπτο και δραματικό φινάλε, ο Φελίπε Μάσα δεν άντεξε. Ξέσπασε σε λυγμούς. Βγήκε η υπερένταση, η πίεση, η απογοήτευση.

«Κάναμε τον τέλειο αγώνα. Ήμασταν φανταστικοί κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες, αλλά δυστυχώς αυτό δεν ήταν αρκετό. Νομίζω ότι κάναμε ένα καλό Πρωτάθλημα. Είχαμε τα πάνω μας και τα κάτω μας, αλλά αυτοί είναι οι αγώνες», δήλωσε με δάκρυα στα μάτια ο 26χρονος πιλότος της Ferrari.

«Είμαι τόσο περήφανος γι' αυτόν τον αγώνα και γι' αυτήν την ομάδα. Είμαι περήφανος επίσης και για τους ανθρώπους που βρίσκονται γύρω μου και που με στήριξαν όσο ποτέ άλλοτε, περισσότερο απ' ότι περίμενα. Είναι μια έντονη συναισθηματικά μέρα για μέρα. Κάναμε τα πάντα τέλεια αλλά είδαμε τον Λιούις να περνάει τον Γκλοκ. Τα συναισθήματα άλλαξαν πολύ γρήγορα. Έτσι είναι οι αγώνες...», πρόσθεσε.

Κλείνοντας, ως πραγματικός τζέντλεμαν, δεν παρέλειψε να συγχαρεί τον μεγάλο του αντίπαλο: «Ξέρω να κερδίζω, ξέρω και να χάνω. Είναι άλλη μια μέρα της ζωής μου. Θα μάθω πολλά από αυτή τη μέρα, αλλά υπάρχει έντονη συναισθηματική φόρτιση. Πρέπει να συγχαρούμε τον Λιούις γιατί έκανε εξαιρετικό Πρωτάθλημα, συγκέντρωσε περισσότερους βαθμούς από μας, οπότε στέφθηκε πανάξια Πρωταθλητής. Ελπίζω του χρόνου που θα έρθουμε εδώ να είμαστε Πρωταθλητές».

e-go.gr Μ.Κατής

34 Απ: Πρωταθλημα 2008 Την / Το Δευ Νοε 03, 2008 5:05 pm

SotKomninos

Admin
Admin
Γκλοκ: «Δεν δέχομαι να με κατηγορούν!»
3/11/2008 1:18:26 πμ

Αν ο Λιούις Χάμιλτον και ο Φελίπε Μάσα ήταν οι πρωταγωνιστές στο θρίλερ του Ιντερλάγκος, υπήρχαν και δυο «made in Germany» guest stars.

Τίμο Γκλοκ και και Σεμπάστιαν Βέτελ ήταν οι άνθρωποι της τελευταίας στιγμής, αυτοί που έκλεψαν την παράσταση στο φινάλε.

Ο μεν Βέτελ δε δίστασε να περάσει τον Χάμιλτον δυο γύρους πριν το τέλος στερώντας του εκείνη τη στιγμή τον τίτλο, ο δε Γκλοκ ήταν αυτός που χάρισε τον τίτλο στον Άγγλο λίγα μέτρα πριν το φινάλε.

«Αν ο Μάσα έπαιρνε το Πρωτάθλημα, θα ήμουν ήρωας», σχολίασε ο πιλότος της Scuderia Toro Rosso και πρόσθεσε: «Εκείνη την ώρα δεν με ενδιέφερε ποιος ήταν μπροστά μου. Έκανα τον αγώνα μου και ήθελα να τερματίσω όσο το δυνατόν ψηλότερα γίνεται».

«Για λίγα μέτρα ο Μάσα θα ήταν Πρωταθλητής, αλλά ειλικρινά δεν ήταν εφικτό να κρατήσω το μονοθέσιο στην πίστα με αυτά τα λάστιχα. Ήμουν με λάστιχα για στεγνό και με τη βροχή να δυναμώνει δεν μπορούσα να κρατήσω το μονοθέσιο. Πάλεψα όσο πιο πολύ μπορούσα αλλά ήταν τόσο δύσκολο να κρατήσω το μονοθέσιο στην πίστα. Και δυστυχώς έχασα θέσεις στο τέλος του τελευταίου γύρου. Ήμουν τόσο κοντά στην τέταρτη θέση... Είμαι πολύ απογοητευμένος», δήλωσε ο Γερμανός πιλότος της Toyota.

Ο Γκλοκ από την πλευρά του ξεκαθάρισε: «Δεν αποφάσισα εγώ το ποιος θα πάρει το Πρωτάθλημα και ούτε λυπάμαι για την στρατηγική μας. Εγώ έκανα τον αγώνα μου. Προσπαθούσα να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ αλλά στο τέλος ήταν σαν ένα παιχνίδι πόκερ. Αν είχα μπει στα pits για να αλλάξω λάστιχα θα έμενα πολύ πίσω. Δεν μπορούσα να ελέγξω το μονοθέσιο υπό αυτές τις συνθήκες. Όσοι πιστεύουν ότι σήκωσα το πόδι από το γκάζι επίτηδες, δεν έχουν την παραμικρή ιδέα από αγώνες. Δεν είχα κανένα κίνητρο να λειτουργήσω υπέρ του ενός ή του άλλου. Νομίζω ότι ο Μάσα θα καταλάβει ότι δεν μπορούσα να κάνω κάτι διαφορετικό. Λυπάμαι γι' αυτόν. Σίγουρα είναι πολύ σκληρό να χάνεις το Πρωτάθλημα στον τελευταίο γύρο του τελευταίου αγώνα, αλλά έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα. Δεν μπορώ να το αλλάξω τώρα...».

Ήδη πάντως σε διάφορες σελίδες στο διαδίκτυο κυκλοφορούν αρνητικά και ειρωνικά σχόλια για τον πιλότο της Toyota, τα οπoία κατά κύριο λόγο γίνονται από φίλους της Ferrari. «Ούτε η Minardi δεν έχανε 18 δευτερόλεπτα σε δυο στροφές», γράφει χαρακτηριστικά κάποιος, ενώ στο Facebook έχει δημιουργηθεί ειδικό γκρουπ με τον τίτλο «Ο Γκλοκ το έκανε επίτηδες»

e-go.gr

35 Απ: Πρωταθλημα 2008 Την / Το Δευ Νοε 03, 2008 5:09 pm

SotKomninos

Admin
Admin
Χάμιλτον: «Θεέ μου, δεν είναι δυνατόν...»
2/11/2008 11:41:33 μμ

Μετά από πολλά χρόνια (1999, Χάκινεν) η McLaren Mercedes έβγαλε και πάλι Παγκόσμιο Πρωταθλητή. Μετά από πολλά χρόνια (1996, Ντέιμον Χιλ) οι Βρετανοί είδαν και πάλι συμπατριώτη τους να κατακτά τον τίτλο της F1.

Στιγμές μετά την ολοκλήρωση του θρίλερ, στο γκαράζ της McLaren Mercedes ξεκίνησε το πάρτι.

Μηχανικοί, στελέχη της ομάδας αλλά και συγγενείς του πρώτου μαύρου Παγκόσμιου Πρωταθλητή στην ιστορία του σπορ, Λιούις Χάμιλτον ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς με τον πατέρα του, Άντονι και τον αδερφό του, Νίκολας να πρωτοστατούν.

Δίπλα στον νεότερο Πρωταθλητή της ιστορίας βρέθηκε καθ' όλη τη διάρκεια του τριημέρου και η αγαπημένη του Νικόλ Σέρτζινγκερ, η τραγουδίστρια των Pussycat Doll, που έζησε έντονα τον αγώνα και που στο τέλος τον γέμισε φιλιά...

«Μου είναι αδύνατον να μιλήσω. Όλη μου η οικογένεια είναι εδώ, ο πατέρας μου είναι εδώ... Ήταν ένα μακρύ ταξίδι καθ' όλη τη διάρκεια του οποίου με στήριξαν οι δικοί μου άνθρωποι. Η ομάδα μου έκανε φανταστική δουλειά όλη τη σεζόν. Είναι ένα όνειρο, ήταν ένας από τους πιο μεγαλύτερους αγώνες της ζωής μου, αν όχι ο μεγαλύτερος», δήλωσε ο 23χρονος πιλότος που περιέγραψε τον τρόπο με τον οποίο έζησε τους τελευταίους δραματικούς γύρους.

«Ήταν ένας από τους πιο δύσκολος -αν όχι ο πιο δύσκολος- αγώνες της καριέρας μου. . Όταν άρχισε να βρέχει όμως γλιστρούσε αρκετά και δεν ήθελα να ρισκάρω. Μετά ο Βέτελ με πέρασε και μου είπαν από την ενδοσυνεννόηση ότι έπρεπε να βρεθώ μπροστά του. Δεν μπορούσα να το πιστέψω. Προσπάθησα να τον περάσω αλλά ήταν το ίδιο γρήγορος αν όχι γρηγορότερος από μένα. Στις τελευταίες στροφές η καρδιά μου πήγε να σπάσει. Όταν είδα τον Γκλοκ να καθυστερεί σκέφτηκα 'Θεέ μου, δεν είναι δυνατόν'. Όταν πέρασα την γραμμή του τερματισμού άρχισα να φωνάζω: 'Το πήρα, το πήρα;' Ήταν ένα όνειρο», είπε.

Τέλος αναφέρθηκε και στον μεγάλο του αντίπαλο, τον Φελίπε Μάσα τον οποίο συνεχάρη για την προσπάθειά του: «Συγχαρητήρια στον Φελίπε για τη νίκη. Σήμερα έκανε εξαιρετικό αγώνα. Ήταν ένας πραγματικός μαχητής και περιμένω να τον αντιμετωπίσω και του χρόνου».

36 Απ: Πρωταθλημα 2008 Την / Το Δευ Νοε 03, 2008 5:11 pm

SotKomninos

Admin
Admin
Στο Ιντερλάγκος το GP Βραζιλίας μέχρι το 2014
2/11/2008

Η πίστα του Ιντερλάγκος θα συνεχίσει να φιλοξενεί το GP της Βραζιλίας τουλάχιστον μέχρι το 2014 μετά την συμφωνία στην οποία επήλθαν ο ισχυρός άνδρας της F1 Μπέρνι Έκλεστοουν με τους υπεύθυνους του σιρκουί «Ζοσέ Κάρλος Πάτσε».

Καθοριστικό ρόλο στην απόφαση του Έκλεστοουν έπαιξαν τα έργα που έγιναν πρόσφατα με τους οργανωτές να επενδύουν γύρω στα 12 εκατομμύρια ευρώ για να βελτιώσουν το πάντοκ, να κατασκευάσουν νέο ιατρικό κέντρο και να αυξήσουν τη χωρητικότητα των κερκίδων.

Η πίστα του Ιντερλάγκος φιλοξενεί ανελλιπώς αγώνες της F1 από το 1990.

e-go.gr

37 Απ: Πρωταθλημα 2008 Την / Το Δευ Νοε 03, 2008 10:05 pm

SotKomninos

Admin
Admin
και λιγη ενημερωση για την αλλη φορμουλα πριν
το τελικο σε λιγες μερες μιλαμε για την σουπερ λινγκ φορμουλα
που απο τον προηγουμενο αγωνα στο τιμονι της ομαδας του ολυμπιακου ειναι ο δικος μας "κατσιμης"
να θυμαστε αυτο το ονομα !!!!!!

SF: «Αυτοκτόνησε» ο Κατσίμης στη Βαλελούνγκα
2/11/2008

Στην πίστα της Βαλελούνγκα, στη Ρώμη, ο Σταμάτης Κατσίμης έφτασε μια ανάσα από το να χαρίσει στον Ολυμπιακό το καλύτερό του αποτέλεσμα στη Superleague Formula, αλλά δυστυχώς γι' αυτόν και την ομάδα του, λίγο πριν την ολοκλήρωση του δεύτερου αγώνα, είχε τετακέ και εγκατέλειψε. Και όλα αυτά ενώ βρισκόταν στην τέταρτη θέση! Στον πρώτο αγώνα, ο Έλληνας οδηγός τερμάτισε 13ος έχοντας ξεκινήσει από το pitlane...

Ο πρώτος αγώνας δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Κατσίμη που έκανε το αγωνιστικό του ντεμπούτο στο Πρωτάθλημα. Στο γύρο σχηματισμού δεν ανέβασε αρκετές στροφές στον κινητήρα του μονοθεσίου με αποτέλεσμα να του σβήσει ο V12 και να αναγκαστεί να ξεκινήσει από το pitlane.

Τα προβλήματα συνεχίστηκαν και στο υπόλοιπο μέρος του αγώνα, καθώς το μονοθέσιο δεν ήταν σωστά στημένο. Το βαρύ φορτίο καυσίμου επιδείνωσε την κατάσταση με αποτέλεσμα το μονοθέσιο να παρουσιάζει υπερβολική υπερστροφή, και ο Έλληνας πιλότος να μην μπορεί να πιέσει στις εξόδους των στροφών.

Οι εγκαταλείψεις των Μπορούσια Ντόρτμουντ, Σεβίλης, Ατλέτικο Μαδρίτης και Ρόμα, εξαιτίας διαφόρων μηχανικών προβλημάτων, βοήθησαν το Ολυμπιακό να τερματίσει 13ος, και έτσι ο 26χρονος οδηγός του Ολυμπιακού θα ξεκινήσει τον δεύτερο αγώνα από την 6η θέση του γκριντ.

Νικητής αναδείχθηκε ο Νταβίντε Ριγκόν της Γκουάν Πεκίνου, ο οποίος μάλιστα σημείωσε και τον ταχύτερο γύρο, με τους Ρόμπερτ Ντούρνμπος (Μίλαν) και Αλεσάντρο Πιερ Γκούιντι της Γαλατάσαραϊ να τον πλαισιώνουν στο βάθρο.

Στον δεύτερο αγώνα, όπου το γκριντ διαμορφώνεται αντιστρέφοντας την κατάταξη του πρώτου αγώνα, ο Κατσίμης ξεκίνησε από την έκτη θέση και ήταν εκπληκτικός στο μεγαλύτερο διάστημα.

Κατάφερε να φτάσει μέχρι την τέταρτη θέση και όλα έδειχναν πως θα χάριζε στην ομάδα του Ολυμπιακού το καλύτερο αποτέλεσμά της στο Πρωτάθλημα.

Το μονοθέσιο, μετά τις αλλαγές που έγιναν στο set-up συμπεριφερόταν πολύ καλύτερα σε σχέση με τον πρώτο αγώνα, ωστόσο τα ελαστικά φθάρηκαν αρκετά νωρίς, κάνοντάς το να γλιστράει. Και αυτό κόστισε...

Τρία λεπτά (συν ένας γύρος) πριν το φινάλε του αγώνα, ο Έλληνας πιλότος είχε τετακέ με αποτέλεσμα να πέσουν πάνω του ο Ντάνκαν Τάπι της Τότεναμ και ο Αλεσάντρο Πιερ Γκούιντι της Γαλατά.

Με αυτόν τον άδοξο τρόπο ολοκληρώθηκε η κατά τα άλλα εντυπωσιακή εμφάνιση του Σταμάτη Κατσίμη ο οποίος καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν από τους ταχύτερους οδηγούς μέσα στην πίστα.

«Μπορεί να εγκατέλειψα, όμως είμαι χαρούμενος από την απόδοσή μου. Τα πήγαινα πολύ καλά και μία άτυχη στιγμή μου στέρησε το βάθρο. Αυτά συμβαίνουν στους αγώνες και είμαι σίγουρος ότι με ακόμα περισσότερη δουλειά θα φέρουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Θα δουλέψω ακόμα πιο πολύ για να μπορέσω να φέρω το μονοθέσιο του Ολυμπιακού στις πρώτες θέσεις», δήλωσε ο Κατσίμης λίγο αργότερα.

Ο αγώνας ήταν επεισοδιακός με πολλά ατυχήματα κάποια από τα οποία τρομακτικά, που προκάλεσαν την είσοδο του αυτοκινήτου ασφαλείας. Για την ιστορία, μόλις οχτώ μονοθέσια είδαν την καρό σημαία του τερματισμού.

Νικητής -για πρώτη φορά φέτος- ήταν ο Τρίσταν Γκόμεντι της Πόρτο ο οποίος στον τελευταίο γύρο πέρασε τον Φρανκ Περερά της Ρόμα, εκμεταλλευόμενος τα προβλήματα με τα φρένα που αντιμετώπισε ο Γάλλος. Τρίτος ήταν ο Γιέρμεν Μπούρμαν με το μονοθέσιο της Αϊντχόβεν.

Με έναν γύρο να απομένει για την ολοκλήρωση του Πρωταθλήματος (Χερέθ 22-23/11), η Γκουάν είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος καθώς προηγείται στη βαθμολογία με 353 βαθμούς. Δεύτερη είναι η Αϊντχόβεν με 294 και ακολουθεί η Λίβερπουλ με 291.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην προτελευταία θέση τους βαθμολογικού πίνακα έχοντας 142 βαθμούς.

e-go.gr

38 Απ: Πρωταθλημα 2008 Την / Το Τρι Νοε 04, 2008 3:37 pm

star!!

Πανεπιστημιο
Πανεπιστημιο
σολλλλλλλλ στο ξαναπα...πολυ κουραστικη η κειμαναδα σου!! Razz

lol! θα σε σπασω

http://funforum.4umer.com

39 Απ: Πρωταθλημα 2008 Την / Το Τρι Νοε 04, 2008 10:00 pm

SotKomninos

Admin
Admin
Χαρην ενημερωσης βρε σταρακη !!!!!
πρεπει να ξερουμε τα παντα και να ειμαστε ενημεροι !!! lol! lol!

40 Απ: Πρωταθλημα 2008 Την / Το Τρι Νοε 04, 2008 10:19 pm

SotKomninos

Admin
Admin
Διαβαστε τι εκανε η μεγαλη καρδια του μασσα !!!!!

Μάντεψε πως έφυγαν από την πίστα οι άνθρωποι της Toyota
4/11/2008

Παρά τη στεναχώρια του και την απογοήτευσή του για τον τρόπο που χάθηκε το Πρωτάθλημα, ο Φελίπε Μάσα βρήκε το κουράγιο να σκεφτεί τον Τίμο Γκλοκ και την Toyota.

Δεν αναλώθηκε σε περίεργες σκέψεις και σε θεωρίες συνωμοσίας, αλλά σε θέματα ζωτικής σημασίας όπως για παράδειγμα το πως οι πιλότοι και τα στελέχη του ιαπωνικού team θα έφευγαν από την πίστα του Ιντερλάγκος!

Φοβούμενος ότι οι συμπατριώτες του θα λιντσάρουν τον Γερμανό πιλότο αλλά και στελέχη της Toyota, έστειλε στο γκαράζ της ομάδας τον μικρότερο αδερφό του, Eντουάρντο για να τους προειδοποιήσει για τον κίνδυνο που υπάρχει και πως θα ήταν καλύτερο κατά την αποχώρησή τους από την πίστα να μην φορούν στολές ή διακριτικά της Toyota!

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ ότι οι άνθρωποι της Toyota τον άκουσαν και έφυγαν από το σιρκουί Χοσέ Κάρλος Πάτσε για να πάνε στο ξενοδοχείο που διέμεναν ή στο αεροδρόμιο, φορώντας άλλοι μπλουζάκια με τη σημαία της Βραζιλίας και άλλοι με στολές που δανείστηκαν από συναδέλφους τους της Ferrari και της Renault!

Ο ίδιος ο Γκλοκ -για τους ψαγμένους, δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τον Γκάστον Γκλοκ, τον ιδρυτή της Αυστριακής κατασκευάστριας όπλων Glock- τόνισε για ακόμα μια φορά πως δεν έκοψε επίτηδες ταχύτητα στα τελευταία μέτρα του αγώνα για να χαρίσει τον τίτλο στον Χάμιλτον.

«Ενδεχομένως να είμαι το μαύρο πρόβατο για τους Βραζιλιάνους, αλλά εγώ προσπάθησα για το καλύτερο και έκανα τον αγώνα μου», είπε χαρακτηριστικά.

Από κει και πέρα ο νεότερος Παγκόσμιος Πρωταθλητής στην ιστορία του σπορ, διασκέδασε με τους δικούς του ανθρώπους τη μεγάλη του επιτυχία σε γνωστά μέρη του Σάο Πάολο χωρίς πάντως να αντιμετωπίσει προβλήματα.

Αρχικά πήγε σε εστιατόριο, ενώ λίγο μετά τα μεσάνυχτα επισκέφθηκε μεγάλο κλαμπ της πόλης στο οποίο έμπαιναν μόνο όσοι είχαν προσκλήσεις.

41 Απ: Πρωταθλημα 2008 Την / Το Τετ Νοε 05, 2008 6:26 pm

SotKomninos

Admin
Admin
Χάμιλτον: «Για πάντα στη McLaren»
5/11/2008

Υποδοχή ήρωα επεφύλαξαν στον Λιούις Χάμιλτον, οι εργαζόμενοι της McLaren στο Γουόκινγκ.

Ο 23χρονος πιλότος επέστρεψε την Τετάρτη 5/11 από την Βραζιλία και επισκέφθηκε τη βάση της ομάδας όπου γνώρισε την αποθέωση από 1.000 υπάλληλους της εταιρίας.

«Αγαπάω αυτήν την ομάδα, δεν πρόκειται να πάω πουθενά. Είναι η καλύτερη ομάδα στον κόσμο και είμαι πολύ υπερήφανος για όλα όσα έχει πετύχει η McLaren. Ακόμα και όταν ήμουν σε μικρότερη ηλικία και όταν συνειδητοποίησα για πρώτη φορά τι ήθελα να κάνω, ήξερα ότι η McLaren ήταν η ομάδα για την οποία ήθελα να οδηγήσω», ήταν τα πρώτα λόγια του έβδομου Παγκόσμιου Πρωταθλητή που ανέδειξε η ομάδα που ίδρυσε ο Νεοζηλανδός Μπρους ΜακΛάρεν.

«Συνήθιζα να πηγαίνω στα παλιά γραφεία της ομάδας για να δω τα μονοθέσια με τα οποία ο Άϊρτον Σένα και ο Μίκα Χάκινεν πήραν τα Πρωταθλήματά τους. Συνήθιζα να αγγίζω τα τιμόνια και να ονειρεύομαι ότι κάποια μέρα θα έχω το δικό μου μονοθέσιο με το όνομά μου και με το Νο1 μπροστά. Και τώρα το όνειρο έγινε πραγματικότητα», πρόσθεσε ο Χάμιλτον.

Τέλος αναφέρθηκε για ακόμα μια φορά στο αυτοκίνητο των ονείρων του, την πορτοκαλί McLaren F1 LM, την οποία επιθυμεί διακαώς να αποκτήσει. Το συγκεκριμένο supercar βρίσκεται στο Γουόκινγκ και δεν είναι προς πώληση. είναι συλλεκτικό κομμάτι και ο Χάμιλτον ζήτησε από τον Ρον Ντένις να του το κάνει δώρο. «Είναι το πιο cool αυτοκίνητο στον κόσμο και θέλω να το κερδίσω», είπε ο πιτσιρικάς.

Για να μπορέσει πάντως να εξασφαλίσει τα κλειδιά του θα πρέπει να κερδίσει ακόμα δύο Πρωταθλήματα όπως προβλέπει η συμφωνία που έχει κάνει με τον Ρον Ντένις...
να ποιο αυτοκινητο θελει ο χαμι

Μένιος Κατής e-go.gr

42 Απ: Πρωταθλημα 2008 Την / Το Τετ Νοε 05, 2008 6:31 pm

SotKomninos

Admin
Admin
O M. Σουμάχερ μιλάει για τη μάχη του Ιντερλάγκος
5/11/2008

Την άποψή του για τον συγκλονιστικό τελικό του Ιντερλάγκος εξέφρασε ο Μίκαελ Σουμάχερ.

Ο επτά φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής και σύμβουλος της Ferrari δεν βρέθηκε στη Βραζιλία για να ζήσει από κοντά το συναρπαστικό φινάλε της σεζόν, αυτό όμως δεν τον εμπόδισε να μιλήσει γι' αυτήν την... εμπειρία που καθήλωσε εκατομμύρια ανθρώπους μπροστά στους τηλεοπτικούς δέκτες.

«Τι συγκλονιστικό φινάλε. Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο ούτε ως οδηγός ούτε ως θεατής. Μπορείς να πεις ότι ήταν η μοίρα», δήλωσε ο Σούμι και πρόσθεσε αναφερόμενος στους δύο μονομάχους, τον Λιούις Χάμιλτον και τον Φελίπε Μάσα: «Συγχαρητήρια στον Λιούις Χάμιλτον για το Πρωτάθλημα. Θέλω επίσης να στείλω τις πιο θερμές ευχές μου στον Φελίπε και σε όλα τα δικά μας παιδιά στη Βραζιλία. Ο Φελίπε ολοκλήρωσε το Πρωτάθλημα με το κεφάλι ψηλά. Είναι σκληρό να χάνεις τον τίτλο για έναν βαθμό. Μπορώ να καταλάβω πως αισθάνεται ο Φελίπε (Μάσα). Όμως αυτή τη σεζόν απέδειξε ότι μπορεί να νικήσει. Με την απόδοσή του σίγουρα έπεισε όλους όσοι εξακολουθούσαν να έχουν αμφιβολίες για τις οδηγικές του ικανότητες. Είμαι σίγουρος ότι του χρόνου θα είναι και πάλι από τους βασικούς διεκδικητές του τίτλου».

43 Απ: Πρωταθλημα 2008 Την / Το Τετ Νοε 05, 2008 6:36 pm

SotKomninos

Admin
Admin
Μάσα: «Θέλω να συγχαρώ από κοντά τον Χάμιλτον»
5/11/2008

Από την πρώτη στιγμή ο Φελίπε Μάσα άφησε στην άκρη τις θεωρίες συνωμοσίας και έσπευσε να συγχαρεί τον Λιούις Χάμιλτον για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος. Οι δυο τους έχουν πολύ καλή σχέση που βασίζεται στον αλληλοσεβασμό και την αλληλοεκτίμηση.

Τώρα που η ένταση έχει περάσει και τα πνεύματα έχουν ηρεμήσει ο Βραζιλιανός πιλότος της Ferrari τόνισε ότι θα ήθελε να συναντήσει τον νεότερο Παγκόσμιο Πρωταθλητή στην ιστορία για να τον συγχαρεί.

«Θέλω να συναντήσω τον Λιούις και τον πατέρα του και να τους πω ότι άξιζαν τον τίτλο», είπε ο 27χρονος πιλότος στην ιταλική εφημερίδα Gazzeta della Sport και πρόσθεσε: «Ξαναείδα τον αγώνα στην τηλεόραση. Για τον Λιούις αυτός ο τελευταίος γύρος ήταν σκέτο δράμα. Μπλόκαρε τους τροχούς παντού στην προσπάθειά του να ανακάμψει. Ο Γκλοκ δεν τον άφησε επίτηδες να περάσει, είχε πρόβλημα».

Η κορυφαία ιταλική αθλητική εφημερίδα φιλοξενεί και δηλώσεις του προέδρου της Ferrari, Λούκα Μοντετζεμόλο.

«Είδα το προσπέρασμα αλλά δεν πήγε ο νους μου στον Γκλοκ. Νόμιζα πως ήταν ένα μονοθέσιο που βρισκόταν πίσω και δεχόταν γύρο. Δεν πρόλαβα να σηκωθώ από την καρέκλα και να πανηγυρίσω αφού η αλήθεια αποκαλύφθηκε σχεδόν αμέσως», είπε ο 61χρονος Ιταλός και πρόσθεσε αναφερόμενος στον Φελίπε Μάσα που για λίγα δευτερόλεπτα ήταν Παγκόσμιος Πρωταθλητής: «Μπορώ να καταλάβω τον πόνο του Μάσα, γι' αυτά που κατάφερε, για τον εκπληκτικό αγώνα που έκανε. Όμως ήταν δυνατός, καλός και δίκαιος. Τέτοιες εμπειρίες κάνουν τη ζωή σου καλύτερη. Μαζί με τον άνθρωπο, μεγαλώνει και ένας εξαιρετικός οδηγός στη Ferrari»
e-go.gr

44 Απ: Πρωταθλημα 2008 Την / Το Τετ Νοε 05, 2008 6:41 pm

SotKomninos

Admin
Admin
Έκλεστοουν: «Κάτω τα χέρια από τον Λιούις!»
5/11/2008

Λίγα 24ωρα μετά το συγκλονιστικό φινάλε στην F1 ο Μπέρνι Έκλεστοουν ύψωσε ασπίδα προστασίας γύρω από το νέο μεγάλο αστέρι του σπορ και μικρότερο Παγκόσμιο Πρωταθλητή στην ιστορία, Λιούις Χάμιλτον.

«O Χάμιλτον είναι ένας νέος που δίνει τον καλύτερό του εαυτό και εκνευρίζομαι με τους ανθρώπους που λένε ότι είναι ένας υπερόπτης μπάσταρδος και παρόμοιες ανοησίες. Ο Λιούις έχει καταφέρει φοβερά πράγματα που πολύ δύσκολα θα μπορούσε να κάνει κάποιος από μας. Και όμως υπάρχουν ακόμα τόσοι πολλοί άνθρωποι εκεί έξω που θέλουν να τον δουν να χάνει», δήλωσε ο ισχυρός άνδρας του σπορ στους Times και πρόσθεσε: «Νομίζω ότι μπήκε στο σπορ έχοντας λίγη παραπάνω αυτοπεποίθηση, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι τα ίδια έλεγαν και για τον Μίκαελ (Σουμάχερ). Είμαι σίγουρος ότι θα μεγαλώσει, απλά χρειάζεται χρόνο. Θα πρέπει να προσέχει αυτά που λέει αλλά και το πως παρουσιάζει τον εαυτό του».

Αναφερόμενος στο συγκλονιστικό φινάλε του Πρωταθλήματος στην πίστα του Ιντερλάγκος, είπε: «Πάντα λέω ότι δεν με ενδιαφέρει ποιος θα νικήσει από τη στιγμή που το Πρωτάθλημα κρίνεται στην τελευταία στροφή του τελευταίου γύρου, όπως συνέβη φέτος».

Όσο για τις θεωρίες συνωμοσίας που κυκλοφορούν σχετικά με την καθυστέρηση του Τίμο Γκλοκ στον τελευταίο γύρο που έδωσε τη δυνατότητα στον Λιούις Χάμιλτον να τον περάσει δυο στροφές πριν το τέλος και να στεφθεί Πρωταθλητής, ο Έκλεστοουν είπε: «Θα έλεγα πως η πιθανότητα ο Γκλοκ να έχει συμπράξει με την McLaren είναι μηδενική. Αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι κατηγορηματικός και να πεις 'αποκλείεται, γιατί ποτέ δεν ξέρεις».

Tέλος, το αφεντικό της F1 ξεκαθάρισε πως σε περίπτωση που τα έργα ανακατασκευής της πίστας του Ντόνινγκτον Παρκ δεν ολοκληρωθούν εντός του προκαθορισμένου χρονοδιαγράμματος, τότε η Μεγάλη Βρετανία θα μείνει εκτός προγράμματος: «Ακόμα και αν ο Λιούις είναι Παγκόσμιος Πρωταθλητής, η Αγγλία θα μείνει εκτός καλεντάρι».

Θυμίζουμε ότι όπως αποφασίστηκε φέτος, η συγκεκριμένη πίστα θα φιλοξενεί το βρετανικό

45 Δοκιμάζει ντι Γκράσι η Honda Την / Το Παρ Νοε 07, 2008 4:26 pm

SotKomninos

Admin
Admin
Δοκιμάζει ντι Γκράσι η Honda
7/11/2008 1:33:18 μμ

Δοκιμές με την ομάδα της Honda θα πραγματοποιήσει ο Λούκας ντι Γκράσι όπως ανακοίνωσε η ομάδα.

Ο Bραζιλιάνος δοκιμαστής της Renault θα βρεθεί 17-19 Νοεμβρίου στη Βαρκελώνη προκειμένου να πείσει τους ανθρώπους της Honda να του εμπιστευτούν ένα μονοθέσιό τους στο Πρωτάθλημα του 2009.

Στις εν λόγω δοκιμές ο ντι Γκράσι θα κοντραριστεί με τον συμπατριώτη του και συναθλητή του στο Πρωτάθλημα GP2, Μπρούνο Σένα που ψάχνει και αυτός για μια θέση στο γκριντ του 2009.

«Eίμαστε ενθουσιασμένοι που θα δώσουμε τον Λούκας την ευκαιρία να κάνει δοκιμές με την Honda. Αυτές τις δοκιμές τις κέρδισε πανάξια και θα έχει την ευκαιρία να αποδείξει το τι είναι ικανός να κάνει μετά από μια τόσο εντυπωσιακή σεζόν στο GP2 κατά τη διάρκεια της οποίας έκανε και δοκιμές για λογαριασμό της Renault», δήλωσε ο επικεφαλής της ομάδας, Ρος Μπρον.

Από την πλευρά του, ο 24χρονος ντι Γκράσι που φέτος ολοκλήρωσε τη σεζόν στο GP2 στην τρίτη θέση, είπε: «Είμαι πολύ χαρούμενος για την ευκαιρία που μου παρουσιάζεται και ανυπομονώ να δείξω στην ομάδα τι αξίζω. Θέλω να ευχαριστήσω τη Renault για την υποστήριξή της και για το γεγονός ότι μου επέτρεψε να πάρω μέρος σε αυτές τις δοκιμές. Οι επόμενες δύο εβδομάδες θα είναι πολύ σημαντικό για μένα. Πριν ξεκινήσω τις δοκιμές θα περάσω πολλές ώρες με τους τεχνικούς και τους μηχανικούς της Honda ώστε να είμαι όσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένος για τις δοκιμές».

46 Ο Κούλθαρντ με τη γλώσσα των αριθμών Την / Το Παρ Νοε 07, 2008 4:30 pm

SotKomninos

Admin
Admin
Ο Κούλθαρντ με τη γλώσσα των αριθμών

Την Κυριακή 2/11 στην πίστα του Ιντερλάγκος επεσε η αυλαία όχι μόνο στο Πρωτάθλημα του 2008 αλλά και στην πολυετή θητεία του Ντέιβιντ Μάρσαλ (το μεσαίο του όνομα) Κούλθαρντ στην F1.

Μετά από 15 συναπτά έτη ο 37χρονος Σκοτσέζος αποχωρεί από το κορυφαίο μηχανοκίνητο σπορ έχοντας γράψει τη δική του ιστορία.

Για τον λόγο αυτό οι υπάλληλοι της Red Bull Racing παρουσίασαν κάποια άκρως ενδιαφέροντα στοιχεία και στατιστικά που έχουν να κάνουν με την καριέρα του πολύπειρου πιλότου...

Πριν τον αγώνα της Βραζιλίας o Ντέιβιντ Κούλθαρντ...
-...έχει πάρει μέρος σε 245 GP.
-...έχει 13 νίκες, 12 pole positions, 18 ταχύτερους γύρους αγώνα και 62 παρουσίες στο βάθρο.
-...έχει ως καλύτερη κατάταξή του σε Πρωτάθλημα την 2η θέση που πήρε το 2001.
-...έχει συγκεντρώσει 535 βαθμούς.
-...έχει οδηγήσει για τρείς ομάδες (Williams, McLaren, Red Bull).
-...έχει ξεκινήσει 37 φορές από την πρώτη σειρά του γκριντ.
-...έχει 80 εγκαταλείψεις.
-...έχει δώσει 55.400 συνεντεύξεις.
-...έχει φορέσει 160 αγωνιστικές φόρμες, 140 κράνη, 85 ζευγάρια γάντια και μια στολή αστροναυτών.
-...έχει αφιερώσει 31.332 ώρες σε προπόνηση για βελτίωση της φυσικής του κατάστασης.
-...είναι ο μοναδικός πιλότος που εμφανίστηκε στο πόντιουμ της F1 φορώντας στολή Superman.
-...έχει πάρει 1.927 πτήσεις.
-...είχε επτά team-mates (Ντέιμον Χιλ, Μίκα Χάκινεν, Κίμι Ράικονεν, Κρίστιαν Κλιν, Βιταντόνιο Λιούτσι, Ρόμπερτ Ντούρνμπος, Μαρκ Ουέμπερ).
-...έχει φάει 432 κοτόπουλα.
-...έχει πάρει μέρος σε 22 επιδείξεις μόδας.
-...ντύθηκε μια φορά σαν αστυνομικός της Νέας Υόρκης.

47 Απ: Πρωταθλημα 2008 Την / Το Τρι Νοε 11, 2008 12:07 am

SotKomninos

Admin
Admin
Χάμιλτον: «Ευχαριστώ τον Αλόνσο»
9/11/2008

H κίνηση του Φερνάντο Αλόνσο να επισκεφθεί το γκαράζ της McLaren Mercedes και να συγχαρεί τον Λιούις Χάμιλτον μετά την ολοκλήρωση του συγκλονιστικού αγώνα της Βραζιλίας, προκάλεσε την ευχάριστη έκπληξη του νέου Παγκόσμιο Πρωταθλητή.

Μπορεί η συνύπαρξή τους το 2007 στη McLaren να ήταν γεμάτη εντάσεις και διαφωνίες, ωστόσο με τη συμπεριφορά τους οι δυο πιλότοι δείχνουν ότι οι διαστάσεις που έδωσε ο Τύπος στην κόντρα τους ήταν μάλλον μεγαλύτερες από τις πραγματικές...

«Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τον Φερνάντο. Μέσα στην πίστα δίνουμε μάχες, αλλά έξω από αυτήν υπάρχει αλληλοσεβασμός», δήλωσε χαρακτηριστικά ο Χάμιλτον και έσπευσε να ευχαριστήσει δημόσια τον Ισπανό πρώην team-mate του: «Θέλω να τον ευχαριστήσω για το γεγονός ότι ήρθε στο γκαράζ της McLaren μετά το τέλος του αγώνα για να δώσει συγχαρητήρια σε μένα και την ομάδα. Ήταν πραγματικά μια πολύ ωραία χειρονομία. Εκτίμησα πολύ αυτό που έκανε. Ανέκαθεν έτρεφα μεγάλο σεβασμό προς το πρόσωπό του. Τώρα ξέρω ότι εκτός από μεγάλος πιλότος είναι και σπουδαίος άνθρωπος».

48 ΙΝG Renault F1 Roadshow Την / Το Παρ Νοε 14, 2008 12:45 am

SotKomninos

Admin
Admin
ΙΝG Renault F1 Roadshow

Η ΙNG, ο παγκόσμιος ασφαλιστικός και χρηματοοικονομικός όμιλος που δραστηριοποιείται στην Ελλάδα τα τελευταία 27 χρόνια, ξεκίνησε την Τετάρτη 12/11 από τη Γλυφάδα μια σειρά εκδηλώσεων με το μονοθέσιο της ING Renault F1.

Η ING έχει επιλέξει να είναι χορηγός στην F1, ένα άθλημα με εκατομμύρια φιλάθλους σε όλο τον κόσμο γιατί η F1 αντικατοπτρίζει τις αξίες της ING για ομαδικότητα, συνεχή εξέλιξη και ανταγωνιστικότητα.

Για τον Όμιλο ΙNG, η χορηγία στην F1 συντέλεσε στην αύξηση της αναγνωρισιμότητάς του ως παγκόσμιου παροχέα ασφαλιστικών, συνταξιοδοτικών και χρηματοοικονομικών υπηρεσιών, καθώς και στην ανάπτυξη των εργασιών του.

Επιπλέον, η ING κατέκτησε την πρώτη θέση ως επίσημος χορηγός αγώνων σε θέματα προβολής και αναγνωρισιμότητας.

Σήμερα η ING Ελλάδος διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία αυτή την εκδήλωση, φέρνοντας για πρώτη φορά το αυθεντικό μονοθέσιο της Ομάδας ING Renault F1 (το μονοθέσιο του Φερνάντο Αλόνσο) στη χώρα μας για να ζήσουν οι Έλληνες οπαδοί την αληθινή εμπειρία της F1.

Ο κόσμος είχε την ευκαιρία να φωτογραφηθεί με το μονοθέσιο της ING Renault F1, να διαγωνιστεί σε προσομοιωτές και να κερδίσει αυθεντικά δώρα F1.

Θα ακολουθήσουν και άλλες παρόμοιες εκδηλώσεις σε επιλεγμένες τοποθεσίες σε άλλες περιοχές της Ελλάδας.

49 Ξεκίνησαν οι δοκιμές της νέας Ferrari! Την / Το Παρ Νοε 14, 2008 12:49 am

SotKomninos

Admin
Admin
Ξεκίνησαν οι δοκιμές της νέας Ferrari!

Στην πίστα του Φιοράνο ξεκίνησε επίσημα την Τρίτη 11/11 η νέα αγωνιστική σεζόν για την Ferrari.

Εκεί, ο Λούκα Μπαντοέρ οδήγησε μια υβριδική έκδοση του μονοθεσίου που θα έχουν στη διάθεσή τους ο Φελίπε Μάσα και ο Κίμι Ράικονεν το 2009.

Το πρωτότυπο έχει την κωδική ονομασία F2008K και πρόκειται ουσιαστικά για μια F2008 στην οποία όμως τοποθετήθηκε αεροδυναμικό πακέτο προδιαγραφών 2009.

Θυμίζουμε ότι από του χρόνου, βάσει των νέων τεχνικών κανονισμών που θα τεθούν σε ισχύ, η αεροδυναμική απόδοση θα μειωθεί κατά 50%.

Αυτό θα συμβεί με τις αλλαγές που θα γίνουν στο σώμα του μονοθεσίου (γίνεται πιο φαρδύ), στην πίσω αεροτομή (έχει μειωθεί σχεδόν στο μισό και έχει μόνο ένα πτερύγιο), στην εμπρός αεροτομή (θα έχει μεγαλύτερες διαστάσεις και θα βρίσκεται πιο κοντά στο έδαφος) και στον διαχύτη (καταργείται ο κεντρικός διαχύτης).

Αν τώρα αναρωτιέστε από που προέρχεται το γράμμα "Κ" που υπάρχει στην κωδική ονομασία του υβριδικού μονοθεσίου, η απάντηση είναι απλή: προέρχεται από τη λέξη Kers, το πολυσυζητημένο σύστημα ανάκτησης ενέργειας το οποίο θα κάνει την εμφάνισή του στα μονοθέσια από το 2009.

Το εν λόγω σύστημα δεν χρησιμοποιήθηκε στις δοκιμές του Μπαντοέρ, αλλά αναμένεται να κάνει το ντεμπούτο του στις δοκιμές που θα γίνουν 17-19 του μηνός στην πίστα του Μοντμελό.

Το Kers θα βρίσκεται στο κάτω μέρος του αμαξώματος, με τις μπαταρίες να τοποθετούνται στους «ώμους» του καθίσματος. Για να φτάσει το βάρος του μονοθεσίου στα επίπεδα του 2009, οι άνθρωποι της Ferrari τοποθέτησαν έρμα.

Με μια πρώτη ματιά μπορεί κανείς να διακρίνει τις αλλαγές που έχουν γίνει στην F2008K σε σύγκριση με το φετινό μονοθέσιο.

Εκτός από τις αλλαγές στην εμπρός και στην πίσω αεροδυναμική πτέρυγα, έχουν εξαφανιστεί όλα τα αεροδυναμικά στοιχεία που υπήρχαν πίσω από τους μπροστινούς τροχούς, τα barge boards, καθώς επίσης και τα αεροδυναμικά βοηθήματα που βρίσκονταν στο σώμα του μονοθεσίου, αλλά και στο κάλυμμα του κινητήρα.

Διαφωνεί με το Kers ο Μοντετζεμόλο
Στο μεταξύ, ο πρόεδρος της Ferrari, Λούκα Μοντετζεμόλο εξέφρασε την αντίθεσή του στη χρησιμοποίηση του συστήματος Kers λέγοντας πως το κόστος για την εξέλιξή του είναι αρκετά μεγάλο.

Για του λόγου το αληθές υπολογίζεται ότι η McLaren Mercedes θα ξοδέψει γύρω στα 50 εκατομμύρια ευρώ για την εξέλιξη του νέου συστήματος ενώ κάποιες άλλες ίσως ξεπεράσουν το εν λόγω ποσό.

«Το μέλλον δείχνει πολύ μπερδεμένο με αυτούς τους νέους κανονισμούς. Αισθάνομαι ότι η παρουσίαση του Kers ήταν ένα λάθος, παρά το γεγονός ότι είμαι οπαδός της τεχνολογικής υπεροχής της F1. Όμως το σύστημα ανάκτησης ενέργειας στους αγώνες θα είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό που χρησιμοποιείται στα αυτοκίνητα δρόμου. Είναι αλήθεια πως το κόστος είναι απαγορευτικό και με την FOTA μελετάμε σημαντικές προτάσεις με στόχο να συμβαδίσουμε με την έκκληση του Μαξ Μόσλεϊ για μείωση του κόστους», είπε χαρακτηριστικά ο Μοντετζεμόλο.

e-go.gr

50 O Mπρούνο Σένα ετοιμάζεται για την F1 Την / Το Παρ Νοε 14, 2008 12:57 am

SotKomninos

Admin
Admin
O Mπρούνο Σένα ετοιμάζεται για την F1

Την Πρωτομαγιά του '94 έκλεισε ένα από τα σημαντικότερα κεφάλαια στην ιστορία της F1.

Ο Άιρτον Σένα πέρασε στην αιωνιότητα και το σπορ έχασε αν όχι τον καλύτερο, έναν από τους καλυτέρους πιλότους ever.

Σχεδόν 15 χρόνια μετά το όνομα Σένα επιστρέφει στο προσκήνιο. Δεν πρόκειται για κάποια νέα δίκη που έχει να κάνει με τον άδικο χαμό του τρεις φορές Παγκόσμιου Πρωταθλητή, αλλά για τον ανιψιό του, Μπρούνο ο οποίος ετοιμάζεται να μπει στο χώρο που μεγαλούργησε ο θείος του.

Το τριήμερο 17-19 Νοέμβρη, ο 25χρονος πιλότος που την τελευταία διετία αγωνίστηκε στο GP2, θα βρεθεί στο Μοντμελό για να κάνει δοκιμές με την Honda, την εταιρία με την οποία ο αείμνηστος Άιρτον συνέδεσε το όνομά του.

«Είναι ένα όνειρο που γίνεται πραγματικότητα. Αν και τρέχω στους αγώνες μόλις τέσσερα χρόνια, ήταν σαν να πέρασε μια δεκαετία περιμένοντας να δοκιμάσω μονοθέσιο της F1. Είναι κάτι ιδιαίτερο για μένα που θα κάνω δοκιμές με την Honda. Η Honda και ο Άιρτον είχαν τόσο καλή σχέση γιατί είχαν τις ίδιες αξίες. Όπως για παράδειγμα την αποφασιστικότητα και την αφοσίωση στη δουλειά. Πιστεύω ότι οι Ιάπωνες τον επέλεξαν και τον έκαναν σύμβολο γιατί ταυτοποιήθηκαν μαζί του», λέει χαρακτηριστικά ο Μπρούνο Σένα σε συνέντευξή που παραχώρησε στην ιταλική εφημερίδα Gazzetta dello Sport.

Αυτή θα είναι η πρώτη φορά που θα οδηγήσει σημερινό μονοθέσιο της F1 -έχει οδηγήσει και την Lotus 98T του θείου του- και όπως είναι φυσικό ανυπομονεί να μπει στο κόκπιτ της RA108 και να αποδείξει ότι αξίζει μια θέση στο γκριντ: «Ο στόχος μου είναι ξεκάθαρος. Θέλω να εξασφαλίσω θέση οδηγού για του χρόνου, αλλά αυτό δεν εξαρτάται αποκλειστικά από μένα. Η ομάδα είναι αυτή που θα αποφασίσει. Εγώ από την πλευρά μου θα κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ για να τους πείσω ότι αξίζει να με εμπιστευτούν».

Με τόσο «βαρύ» όνομα οι απαιτήσεις είναι πολλές. Νέος Άιρτον δύσκολα θα βγει ξανά, ωστόσο ο Μπρούνο θα προσπαθήσει να αφήσει το δικό του στίγμα γνωρίζοντας ότι δεν πρόκειται να αποφύγει τις συγκρίσεις: «Το ξέρω αλλά ή γρήγορα ήξερα ότι θα ερχόμουν αντιμέτωπος με αυτό. Ξέρω ότι περιμένουν πολλά από μένα και εγώ θα προσπαθήσω να μην τους απογοητεύσω. Θα κάνω το καλύτερο που μπορώ για να εξασφαλίσω μια θέση στην F1».

Πολλοί περίμεναν ότι λόγο της στενής φιλίας που συνέδεε τον Άιρτον Σένα με τον Γκέρχαρντ Μπέργκερ, εκ των ιδιοκτητών της Scuderia Toro Rosso, ο Μπρούνο θα είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει και μονοθέσιο της ιταλικής ομάδας. Κάτι τέτοιο όμως προς το παρόν δεν πρόκειται να συμβεί: «Ο Μπέργκερ δεν μπλέκει την ιδιωτική του ζωή με τα επαγγελματικά του και δεν πρόκειται να δώσει καμία ευκαιρία σε κάποιον αν δεν πιστεύει πως πραγματικά την αξίζει».

Η μητέρα του, Βιβιάνε παρακολουθεί με αγωνία την πορεία του γιου της. Έχοντας βιώσει το δράμα του '94 όταν είδε τον αδερφό της να χάνεται μέσα στην πίστα, ανησυχεί και φοβάται για τον Μπρούνο.

«Είναι αρκετά χαρούμενη. Όταν ξεκινούσα την καριέρα μου ανησυχούσε πολύ για τους κινδύνους και δεν ήθελε να ρισκάρω. Εξάλλου φοβόταν την έκθεση στα Μέσα Ενημέρωσης. Θυμόταν τον Άιρτον που είχε καλές σχέσεις με ελάχιστα άτομα και κάποιες φορές αντιδρούσε υπερβολικά σε κάποιες κριτικές. Εγώ, από την αρχή της καριέρας μου έχω μάθει να αντέχω σε αυτού του είδους την πίεση», λέει ο πιτσιρικάς.

Η αλήθεια είναι ότι μετά τον τραγικό θάνατο του Άιρτον στην Ίμολα, η καριέρα του πιτσιρικά έμεινε στάσιμη, παρότι είχε ξεκινήσει με τους καλύτερους οιωνούς.

Μάλιστα το 1993, ο Άιρτον είχε πει για τον Μπρούνο: «Αν νομίζετε ότι είμαι καλός, περιμένετε να δείτε τον ανιψιό μου».

Δυστυχώς δεν πρόλαβε να του μεταδώσει αυτά που ο ίδιος ...δίδαξε όλα αυτά τα χρόνια.

Ο Μπρούνο έχει το δικό του ρόλο στο Ayrton Senna Foundation, το φιλανθρωπικό ίδρυμα που ίδρυσε ο θείος του και στο οποίο πρόεδρος είναι η μητέρα του: «Είμαι ο εκπρόσωπος του ιδρύματος στην Ευρώπη. Πολλοί δεν γνωρίζουν τι κάνουμε. Η μητέρα μου είναι πρόεδρος του ιδρύματος και δουλεύει με παιδιά. Μόνο πέρσι βοηθήσαμε 1.3 εκατομμύρια παιδιά. αυτό που με κάνει ιδιαίτερα περήφανο είναι η αναγνώριση που έχουμε πάρει από την UNISEF. Είμαστε ο μοναδικός μη κυβερνητικός οργανισμός που καταφέρνουμε κάτι τέτοιο».

Ο Μπρούνο ρωτήθηκε και για τον συγκλονιστικό τελικό του Ιντερλάγκος. «Όπως όλοι οι Βραζιλιάνοι, υποστήριζα τον Φελίπε Μάσα, καθώς αν έπαιρνε τον τίτλο θα ήταν κάτι πολύ καλό για τη χώρα μου. Χρειαζόμαστε ένα είδωλο που θα σπρώξει τα παιδιά στα μηχανοκίνητα σπορ και θα βοηθήσει να βρούμε νέα ταλέντα. Όπως και να χει ο Λιούις άξιζε τον τίτλο. Και οι δύο άξιζαν το Πρωτάθλημα, αλλά στο τέλος μόνο ένας κερδίζει», είπε.

Κλείνοντας, μίλησε και για τον νέο Παγκόσμιο Πρωταθλητή, Λιούις Χάμιλτον: «Γνωριζόμαστε με τον Λιούις. Ο Άιρτον ήταν ίνδαλμά του και γι' αυτό λατρεύει και την μητέρα μου. Ήθελε να έρθει να παρακολουθήσει την τελετή στη μνήμη του θείου μου αλλά υπήρχε τεράστια πίεση από τα Μέσα. Επίσης είχε προγραμματίσει να επισκεφθεί το μνήμα του στο κοιμητήριο του Μορουμπί».

e-go.gr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης